Tiistai 20.3.

Tuntien rakenne tiivistettynä:

- Historiaa noin tunti: pohditaan syitä meriveden nousulle ja katsotaan vanhoja kuvia jäätiköistä uusien rinnalla, tässä yhteydessä myös ilmastonmuutos, tunnin alkuun tutustuminen ja lopuksi Etelä-Afrikkaan lentäminen (jos aikaa)
- Ylliä noin tunti: öljyongelma ja meriveden nousuun liittyvä koe
- Innovaatioiden kehittelyä
- Arvobingo vikalla tunnilla

1. TUNTI KLO 8:45-9:45

Tunnin tavoite: ryhmäytymisen jatkaminen, maahan tutustuminen, historiantehtävän tekeminen
Valmistelut: historiatehtävän ohjeistus (Pedanetissä)

Tunnin kulku:

Käydään läpi alkuun tunnin aikataulu ja kuunnellaan säätiedotus. Tämän jälkeen leikitään Kaisaa (ja muita) varten tutustumisleikki (Minä olen X ja ottaisin matkalle asian X, Jade vetää leikin) (max. 10 min)

Sitten tehdään hiekkarantatehtävä, jossa hiekkarannalle on laitettu muovipulloja, jotka sisältää ne historian kuvat ja myös muuta muoviroskaa. Annetaan oppilaille tehtävä etsiä roskien seasta ilmastonmuutoksesta kertovia asioita. Pohditaan syitä meriveden nousulle ja katsotaan vanhoja kuvia jäätiköistä uusien rinnalla. Tässä yhteydessä myös ilmastonmuutos.



VÄLITUNTI 9:45-10:15 (Jade välituntivalvonnassa)

2. TUNTI 10:15-12:15 (2. lk kotiin klo 11:45, ruokailu tässä välissä klo 11:00-11:30)

Tunnin tavoite: öljyongelma ja ilmastonmuutosfaktat
Valmistelut ennen tuntia: öljyongelmaan ja meriveden nousuun liittyvät matskut, www.shipmap.org ja http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2636152/Watch-worlds-ships-sail-planets-oceans-REAL-TIME-Interactive-map-reveals-crowded-routes-taken-worlds-vessels.html

Tunnin kulku:

Alkuun tulee tieto, että yksi tankkeri on kaatunut ja öljyä valuu veteen ja lasten pitää toimia neuvonantajina siinä, miten se öljy saadaan putsattua, tätä ei saada tehtyä kokonaan, joten jatketaan seuraavalla tunnilla.
Sitten käydään ilmastonmuutosfaktat (yläkoululaiset kertovat) ja jos jää historiantehtävästä jotain jäljelle, niin tehdään ne tässä välissä. 

VÄLITUNTI 12:15-12:30

3. TUNTI 12:30-13:30 (3. lk kotiin klo 12:45)

Tunnin tavoite:
Innovaatioiden kehittely
Valmistelut ennen tuntia:
Tehtävän materiaalit ovat jo valmiina, innovaatioiden kehittelyä varten padeja

Tunnin kulku:


Kerrotaan siitä, mitä innovaatiot ovat ja ruvetaan pohtimaan meidän innovaatiota siitä näkökulmasta, mitä asioita pitäis muuttaa ja millaisia innovaatioita he lähtisivät kehittämään. Loppupäivä käytetään innovaatioiden kehittämiseen. Kehittämiskohteet voisi tehdä valmiiksi ja jokainen vaihtoehto sisältää tiedon siitä, mitä saavutettaisiin, jos se ongelma saataisiin ratkaistua (esim. vaihtoehtoina jätehuollon parantaminen tai bensa/dieselmoottoristen autojen käytön vähentäminen -> jos saa ratkaistua jätehuollon parantamistehtävän, meret puhdistuvat eli meressä elävien eläinlajien elämä paranee ja jos taas vähennetään diesel/bensa-autojen käyttöä fossiilisten polttoaineiden käyttö vähenee ja ilmastonmuutos hidastuu ja merenpinnan nousu hidastuu). Kaikkia näitä tekoja (merenpinnan nousun pysäyttäminen, vesien puhtauden lisääminen jne) tarvitaan, mutta lapset itse saavat päättää mihin innovaatiollaan yrittävät vaikuttaa.

Innovatiohan voi olla paitsi joku tuote, esim. jokin kampanja tai muu keino yrittää vaikuttaa ihmisten toimintaan. Alla inspiraatiota innovaatioihin:

Kankaiden uusista raaka-aineista (vaihtoehto kasvatuksessaan paljon vettä vaativalle puuvillalle tai merivesiä mikromuovilla saastuttaville öljypohjaisille kankaille): https://www.kauppalehti.fi/uutiset/vaatteiden-uusi-aika-kangasta-krokotiilin-soluista-ja-bakteereista/aSvUiBvf?ref=twitter:3bff
Biohajoava vaihtoehto elintarvikkeiden muovipakkauksillehttps://www.tekniikkatalous.fi/tekniikka/metsa/ainutlaatuinen-suomalaisinnovaatio-markkinoille-pian-rasvaiset-purilaiset-kaaritaan-kotkamillsin-muovittomaan-ja-maatuvaan-pakkauskartonkiin-6703860
Muoviton maaliskuu herättelee muovin käytön vaikutuksiin: https://www.facebook.com/events/220206845194497/ ja https://www.kodinkuvalehti.fi/artikkeli/lue/ilmiot/vieta-muoviton-maaliskuu-sinakin-voit-vahentaa-muovijatetta-helposti-21-vinkkia

VÄLITUNTI 13:30-13:45 (loput 1-6. luokat kotiin klo 13:45, eivät tule vikalle tunnille)

4. TUNTI 13:45-14:30

Tunnin tavoite: Oppilaiden johdattelu aiheeseen, uusien ilmastonmuutokseen liittyvien asioiden oppiminen ja vanhojen merkitysten kertaaminen 
Valmistelut ennen tuntia: Kyniä, sakset ja paperia

Tunnin kulku: 
Aliaksen tekeminen ilmastonmuutokseen liittyvistä sanoista ja sen pelaaminen porukoissa.


Kaisan ajatuksia: 

Mietin, että jos ekana päivänä ei vielä oo kovasti tutustuttu ilmastonmuutokseen ja sen aiheuttamiin muutoksiin, ois toinen päivä hyvä aloittaa siitä, mitä ilmastonmuutos on. Tähän oppilaat vois perehtyä esim. valmiiden lehtileikkeiden tai muun tiedonhaun avulla. Osa pilviryhmäläisistä valmistelee valtaukseen jonkin historiatehtävän ja mä ajattelisin, että se vois liittyä tähän: historiatehtävä vois tavallaan olla se, jossa selvitetään mitkä asiat menneisyydessä on vaikuttanut siihen, että nyt vuonna 2040 koetaan äärimmäisiä sääilmiöitä (esim. Etelä-Afrikassa merenpinnan nousun lisäksi ISO ongelma ois kuivuus ja siitä johtuvat puhtaan juomaveden puute).

Kun alkupäivästä olis tutustuttu siihen mistä ilmastonmuutoksesta aiheutuva merenpinnan nousu johtuu, vois lähteä tutkimaan mitä se käytännössä tarkoittaa (tehdä esim. sen testin, jossa juomalaseissa verrataan mitä eroa on mannerjään ja jäävuorien sulamisella mereen tai pohtia miks Etelä-Afrikassa on niin kuivaa ja havainnollistaa testillä, miten sade syntyy).Toisaalta tätä testien tekemistä voitais lähestyä myös niin, että tarkasteltais kuinka paljon rahtialuksia Etelä-Afrikan rannikolla kulkee juuri nytkin (http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2636152/Watch-worlds-ships-sail-planets-oceans-REAL-TIME-Interactive-map-reveals-crowded-routes-taken-worlds-vessels.html) ja pohdittais millasia uhkia merelle siitä syntyy. Sit vois tulla jostain tieto, että yks tankkeri on kaatunut ja öljyä valuu veteen ja lasten pitäis toimia neuvonantajina miten se öljy saadaan putsattua (tehtäis pilviopettajien yllin tunnilla harjoittelema öljytehtävä). www.shipmap.org

Kun lapset olis selvittäneet mistä ilmastonmuutoksessa, sen aiheuttamassa merenpinnan nousussa ja äärimmäisissä sääilmiöissä on kyse, heidän ois helpompi lähteä pohtimaan mitä asioita pitäis muuttaa ja millaisia innovaatioita he lähtisivät kehittämään. Loppupäivä käytettäis sitten innovaatioiden kehittämiseen. Niitä kehittämiskohteitahan voitais tehdä jo valmiiks ja jokainen vaihtoehto sisältäis tiedon siitä, mitä saavutettais, jos se ongelma saatais ratkaistua (esim. vaihtoehtoina jätehuollon parantaminen tai bensa/dieselmoottoristen autojen käytön vähentäminen -> jos saa ratkaistua jätehuollon parantamistehtävän, meret puhdistuvat eli meressä elävien eläinlajien elämä paranee ja jos taas vähennetään diesel/bensa-autojen käyttöä fossiilisten polttoaineiden käyttö vähenee ja ilmastonmuutos hidastuu ja merenpinnan nousu hidastuu. Kaikkia näitä tekoja (merenpinnan nousun pysäyttäminen, vesien puhtauden lisääminen jne) tarvitaan, mutta lapset itse sais päättää mihin innovaatiollaan yrittävät vaikuttaa.

Innovatiohan voi olla paitsi joku tuote, esim. jokin kampanja tai muu keino yrittää vaikuttaa ihmisten toimintaan. Alla inspiraatiota innovaatioihin:

Kankaiden uusista raaka-aineista (vaihtoehto kasvatuksessaan paljon vettä vaativalle puuvillalle tai merivesiä mikromuovilla saastuttaville öljypohjaisille kankaille): https://www.kauppalehti.fi/uutiset/vaatteiden-uusi-aika-kangasta-krokotiilin-soluista-ja-bakteereista/aSvUiBvf?ref=twitter:3bff
Biohajoava vaihtoehto elintarvikkeiden muovipakkauksillehttps://www.tekniikkatalous.fi/tekniikka/metsa/ainutlaatuinen-suomalaisinnovaatio-markkinoille-pian-rasvaiset-purilaiset-kaaritaan-kotkamillsin-muovittomaan-ja-maatuvaan-pakkauskartonkiin-6703860
Muoviton maaliskuu herättelee muovin käytön vaikutuksiin: https://www.facebook.com/events/220206845194497/ ja https://www.kodinkuvalehti.fi/artikkeli/lue/ilmiot/vieta-muoviton-maaliskuu-sinakin-voit-vahentaa-muovijatetta-helposti-21-vinkkia

Muita linkkejä, joista vois olla hyötyä:

The African Climate and Development Initiative (ACDI), tietoa ilmastonmuutoksesta ja sen aiheuttamista haasteista Etelä-Afrikassa: http://www.acdi.uct.ac.za/
Nasa Climate Kids -verkkosivusto, infoa ilmastonmuutoksesta lapsille sopivaan tapaan: https://climatekids.nasa.gov/climate-change-meaning/
Nasa Climate Kids -verkkosivuston Time Machine https://climatekids.nasa.gov/time-machine/
Nasa Climate Kids -verkkosivusto, infoa vedestä ja sen tärkeydestä: https://climatekids.nasa.gov/ocean/
National Geographic Kids -verkkosivusto, infoa ilmastonmuutoksesta: https://www.natgeokids.com/au/discover/geography/general-geography/what-is-climate-change/#!/register , infoa merestä: https://www.natgeokids.com/au/discover/geography/general-geography/ocean-facts/#!/register , faktoja Etelä-Afrikasta https://www.natgeokids.com/au/discover/geography/countries/facts-about-south-africa/#!/register
Laskureita: http://www.theworldcounts.com/themes/our_environment
YLE, havainnollistava kuva vedenpinnan nousun vaikutuksista: https://yle.fi/aihe/artikkeli/2013/10/28/asiantuntijat-vastasivat-kysymyksiin-ilmastonmuutoksesta
YLE, sataan syntyminen: https://yle.fi/aihe/artikkeli/2013/10/09/sade

Kommentit

Kirjaudu sisään lisätäksesi tähän kommentin

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä