Tehtävä argumentaatiosta

Argumentaatio

a) Eduskunnassa käsiteltiin tasa-arvoista avioliittolakia keväällä 2016 ja laki astui voimaan maaliskuussa 2017. Eduskuntakäsittelyssä vastustettiin tasa-arvoista avioliittolakia mm. seuraavanlaisilla argumenteilla. Arvioi seuraavia argumentteja (1-5): millä tavoin ne ovat ongelmallisia? (5x2 p. = 10p.)

1. "Vaikka eduskunta säätäisi millaisen lain tahansa, aurinko ei silti paista yöllä – niinpä avioliittoakaan ei voi muuttaa lainmuutoksella samaa sukupuolta olevien väliseksi."

2. "On virheellisesti väitetty, että avioliitto on tasa-arvokysymys, koska minulle se on mielipidekysymys."

3. "Jos kaikki alkaisivat homostelemaan, niin ihmiskunta kuolisi sukupuuttoon."

4. "Missä menevät vapaamielisyyden rajat? Kysyn, onko pelättävissä, että maailmalla aletaan esittää vaatimuksia siitä, että ihmisen on saatava avioitua esimerkiksi rakastamansa hauvelin kanssa?"

5. "Jos tällainen laki olisi tuotu eduskuntaan 30 vuotta sitten, olisi ehdottelija saanut varmasti sakinhivutuksen, puhumattakaan siitä, jos tätä olisi ehdottanut hallitus. Silloin olisi Urhokin (Kekkonen) asiasta muutaman ärräpään päästänyt."

 

b) Tasa-arvoista avioliittolakia vastustettiin usein seuraavilla väitteillä: “Samaa sukupuolta olevien sukupuolisuhde on luonnoton” ja “Samaa sukupuolta olevien sukupuolisuhde on Jumalan tahdon vastainen”. Millä tavoin tällaisia väitteitä voisi perustella tai minkälaisia perusteluita olet kuullut käytettävän? Millaisia ongelmia näihin perusteluihin liittyy? (10 p.)