Change Challenge -kilpailu

Tammi - joulukuussa 2020-21 kaikki koulumme 8. -luokkalaiset ja osa 7. -luokkalaisista osallistui Change Challenge -kilpailuun. Tarkoituksena oli miettiä, miten jokin asia, esine tai toiminta on muuttunut vuosien saatossa ja innovoida, millainen tuo kohde olisi tulevaisuudessa. 

Kahdeksasluokkalaiset tekivät kilpailutöitään biologian tunneilla. Ideana oli luoda hyvä tulevaisuus tutkimalla mennyttä ja tätä päivää. Taustalla oli ajatus ympäristön huomioimisesta esim. energian ja kiertotalouden kannalta. Seitsemäsluokkalaiset osallistuivat kilpailuun historian näkökulmasta. He olivat tutustuneet ennen kilpailua teollistumiseen. Oppilaat paneutuivat innokkaasti kilpailutöihinsä. Lähteinä käytettiin nettiä sekä omia ajatuksia.

Kilpailun raatina toimi Erasmus+ tiimimme. Raadin tehtävä ei ollut helppo, niin upeita töitä oppilaamme olivat tehneet. Lopulta töiden joukosta valikoituivat parhaat innovatiivisuuden ja jopa luovan hulluudenkin perusteella.

Koko kilpailun paras Pinja Kallo 7A palkittiin Skills 4.0 -repulla sekä 50 euron lahjakortilla Globe Hopeen. Muut palkintosijoille yltäneet Sirius Savela 7G, Aada Österberg 7C, Stella Holopainen ja Laura Nieminen 7C sekä Tiia Turhanen ja Tuuli Laurila 7B saivat kukin Skills 4.0 -repun. Kaikki kilpailuun osallistuneet 7. -luokkalaiset saivat vielä lakupötkön tunnustuksena panostuksestaan kilpailutöihinsä.

Kahdeksasluokkalaisten parhaina palkittiin kolme työtä, joiden tekijät olivat Tuuli Helkama, Helmi Laakso ja Saaga Paananen; Aino Männistö, Emilia Varis ja Inka Vainio sekä Jenna Heli. Kukin heistä sai Skills 4.0 -repun sekä 10 e lahjakortin Suomalaiseen Kirjakauppaan.

Muita Skills 4.0 -repulla palkittuja olivat Venla Kokko, Jasmin Kaikko ja Janessa Viljanen; Jenni Vuorinen, Milja Räsänen, Emilia Rämä ja Miro Korhonen; Anni Suomi ja Ida Nyman sekä Ruut Luokkanen.

Töitä on tulossa esille Change Challenge -kilpailun sivulle, jonne pääset vasemmalla olevasta valikosta.