OPPILASKUNNAN HALLITUKSEN PÖYTÄKIRJA 31.10.2017
OPPILASKUNNAN HALLITUKSEN PÖYTÄKIRJA 31.10.2017
Martinmäen koulun oppilaskunnan hallituksen kokous
tiistaina 31.10.2017 Martinmäen koulun opettajainhuoneessa klo 10.00.
1 Kokouksen avaus
- Opettaja Tarja Olkkonen avasi kokouksen ja toivotti kaikki tervetulleeksi lukukauden ensimmäiseen kokoukseen. Rehtori Jari Saaranen uusille ja jatkaville jäsenille oppilaskunnan hallituksen toiminnasta.
2 Kokouksen järjestäytyminen
- Sovittiin, että kokouksessa ei valita erillistä puheenjohtajaa ja kirjurina toimii Tarja Olkkonen.
3 Laillisuus ja päätösvaltaisuus
- Suoritettiin nimenhuuto ja todettiin läsnäolijat (varajäsen suluissa): Sara Kamula (Veikka Niskanen) 3A, Wilma Viljamäki (Selina Mällinen) 3B, Kasper Kippola (Onni Autio) 3C, Juuso Tuura (Amelie Nevalainen) 4A, Paavo Halla-aho 4B, Veera Puurula 4C, Joel Katainen (Seela Laitinen) 5A, Aleksi Suomala (Emma Laitila) 5B, Emilia Majewska (Jesse Bankowski) 5C, Jenni Järvenpää (Jenny Niemelä) 6A, Kai Korkeakoski (Karelia Höyhtyä) 6B, Tuuli Isopahkala (Lauri Leipälä) 6C, Irmeli Piiroinen (Hemmi Lindberg) PR:t.
4 K.J. Ståhbergin koulu – koulun nimen muutos
- Rehtori kertoi Martinmäen koulun historiaa vuodesta 1881. Koululla on ollut monia nimiä vuosien varrella, Martinmäen koulu nimi on ollut vuodesta 1980. Nimi on tullut Martinmäen tilan nimestä. Edellinen nimenmuutos Martinmäeksi herätti aikanaan vastustusta. Suomi 100 ja Haapajärvi 40-vuoden hengessä on tehty esitys, että koulun nimi muutettaisiin K.J. Ståhlbergin kouluksi ja esikoulu K.J. Ståhlbergin esikouluksi. Suomen ensimmäinen presidentti K.J. Ståhlberg vietti lapsuutensa Haapajärvellä, siitä kertovat jo mm. Stolle, lapsuudenkotimuseo ja kauppakeskus. Ståhlberg, Suomen ensimmäinen presidentti on ikään kuin koulumme isä. Martinmäen koulu on Haapajärven suurin koulu, jolla on jo pitkät perinteet. Nimi Martinmäki ei kerro Haapajärvestä, ja sinällään nimi ei kerro koulusta, vaan se, mitä itse teemme.
Kotiseutuneuvos Juha Eronen oli pitänyt nimenmuutosesitystä hienona asiana. K.J. Ståhlbergin säätiö on luvannut muistaa koulumme oppilaita stipendillä, jonka perusteet täytyy pohtia yhdessä (tiedot, taidot, yhteiskuntaoppi).
Keskusteltiin nimenmuutosehdotuksesta ja sen herättämistä ajatuksista. Hyvää muutoksessa olisi oppilaskunnan jäsenten mukaan mm. se, että koulu erottuisi kouluna. Se olisi nimetty presidentin mukaan. Se voisi olla ihan hyvä juttu. Tietäisi enemmän, mistä kaupungista koulu tulee. Muutos voi myös mietityttää ja surettaakin, kun on tottunut Martinmäen koulun nimeen ja Martinmäen koulu on tärkeä. Mietittiin myös, muistavatko kaikki uuden nimen.
Oppilaskunnan hallitus piti yhteisen keskustelun jälkeen nimen muutosta hyvänä ja kannatettavana asiana. Koulun uusi nimi julkistetaan 5.12.2017 Haapajärven koululaitoksen yhteisessä Suomi 100 itsenäisyyspäiväjuhlassa. Koulun nimen muutos tulee vaatimaan myös logon suunnittelun, johon ehdotuksia voidaan koota luokilta tai oppilailta.
5 Yhteiskuntasitoumus
- Päätettiin siirtää keskustelu aiheesta toiseen ajankohtaan, ma 6.11.2017.
6 Kokouksen päättäminen
- Opettaja Tarja Olkkonen päätti kokouksen.