Oppilaiden kokemuksia

Olimme viikon opintomatkalla Saksassa Hampurin lähellä Marschachtissa. Matkamme sujui yllättävän mutkattomasti. Koulu oli erilainen verrattuna omaan kouluumme. Koulussa puhelimia sai käyttää tietyllä alueella ulkona ja opettajat vaihtoivat luokkaa uuden oppitunnin alkaessa. Oppilailla, joiden kanssa olimme vaihdossa, oli omat ipadit, joka oli meille uutta. Muut käyttivät kiertäviä ipadeja tai tietokoneluokkaa. Oppitunneilla keskusteltiin paljon ja oppilaat olivat innokkaita viittaamaan. Oppitunnit kestivät 90 minuuttia. Oppilaat osallistuivat mielestämme aktiivisemmin tunneilla ja kaikki kunnioittivat muiden vastauksia. Työrauhasta ei tarvinnut huomauttaa kertaakaan, joka eroaa aika paljon omasta luokastamme. Opintomatkan aiheena oli tietotekniikka. Siihen liittyen teimme oppitunneilla esim. ohjelmointia. Koulussa on panostettu tietotekniikan opiskeluun. Koulussa opimme myös kärsivällisyyttä ja pääsimme parantamaan kielitaitoamme. Perheissä oli mukavaa ja meidät otettiiin hyvin vastaan. Saimme yksityisyyttä ja meidät huomioitiin hyvin. Parasta matkassa oli nähdä toisten arki ja päästä mukaan siihen. Oli kiva oppia lisää saksalaisten koulunkäynnistä.

---------

Olimme Marschachtissa opintomatkalla. Matka sujui hyvin. Erittäin mukava yhteistyökoulu. Luokat olivat isot, välituntitilat olivat suuret ja tilavat, opetus oli rennompaa kuin Suomessa, opetusvälineet eli esim. vihkot oli itse ostettuja. Oppilaat opiskelivat kolmella eri tasolla: Gymnasium, Realschule ja Hauptschule. Oppilailla oli lukiotasolla hyvä opiskelumotivaatio ja tunnilla viittailtiin paljon. Keskimmäisellä tasolla oppilaat saattoivat olla tunnilla puhelimilla, mutta viittailivat silti paljon enemmän kuin meillä täällä Suomessa. Opintomatkan aiheena oli tietoteknisten taitojen harjoittelu. Ohjelmoitiin erilaisia palloja ja digitaalisia levyjä. Opimme saksalaisilta, että käsipallo on suosittua Marschachtissa. Koulussa myös tehtiin kaikissa aineissa suullisia kokeita. Yövyin perinteisessä saksalaisessa talossa ja minulla oli oma huoneeni sänkyineen. Saksassa tyynyt olivat suomalaista paljon pehmeämpiä ja suurempia, mutta ainakin minun perheessäni peittojen pituudet olivat lyhyet. Jalkapallon pelaaminen oli paras kokemus reissulla.

---------

Olimme opintomatkalla Pohjois-Saksassa Marschachtissa, joka sijoittuu lähelle Hampuria. Viivyimme Marschachtissa noin viikon isäntäperheidemme luona, ja vierailun aikana kävimme yhteistyö kouluamme “Ernst-Reinstorf-Oberschulea”, jossa pääsimme seuraamaan kirjekavereidemme oppitunteja ja tavallista arkea koulussa, mutta myöskin osallistumaan erilaisiin aktiviteetteihin, ja tutustumaan saksalaiseen kulttuuriin, historiaan sekä taiteeseen luokkaretkien kautta. Matka sujui osaltamme miellyttävästi, mutta välillä matkaan tuli niin sanottuja kompastuskiviä, joista yksi oli kielimuuri. Sillä vaikka olemme lukeneet koulussa Saksaa valinnaisena aineena jo kaksi vuotta, uusia ja tuntemattomia sanoja löytyi, joka saattoi hieman vaikeuttaa kommunikaatiota paikallisten välillä. Toisena yllätyksenä tulivat kulttuurilliset erot Suomen ja Saksan välillä, joista mieleenpainuvin oli julkisessa liikenteessä esiintyvä suomalainen hiljaisuus yhdessä lähes olemattoman henkilökohtaisen alueen kanssa. Nimittäin, vaikka julkisessa liikenteessä oli hiljaista, ihmiset olivat pakkautuneet vieri viereen, joka oli heille aivan arkipäiväistä. Myös yhdessä isäntäperheessä kulttuurishokkina oli se, että perheenjäsenet hyvästelivät toisensa pussaamalla huulille. 

Näistä eroista huolimatta voimme sanoa, että matkalla tuli opittua reilusti uutta ja koettua ainutlaatuisia hetkiä yhdessä saksalaisten oppilaiden kanssa. Vierailumme aiheena oli digitaaliset taidot, jonka vuoksi meille esiteltiinkin koulun Web Coachien, eli niin sanottujen “digiagenttejen” toimintaa ja järjestettiin tunteja liittyen koodaukseen, 3D-tulostukseen, ja muuhun tietotekniikkaan. Eroja koulutustakin löytyi merkittävästi, sillä saksalaisella koululla tuli huomattua, kuinka oppilaat eivät myöskään esim. omaa oppikirjoja vaan tabletit, joiden avulla he sitten opiskelevat, ja kuinka nuoremmat oppilaat saatettiin tien yli. MIelestäni tämä on hyvä asia, ja mielestäni matka sujui hyvin.