Draama

Draama

Draama 1 (8.lk, 2 vvt)

Tavoitteet

  • Draama 1:ssä draamaopiskelu painottuu osallistavan teatterin tekemiseen.
  • Oppilas oppii työskentelemään draamatunneilla itsenäisesti, pareittain, pienryhmässä ja suuressa ryhmässä sekä
  • kehittää verbaalista ja nonverbaalista ilmaisua.
  • rohkaistuu tekemään aloitteita ja tuottamaan ideoita draamaan.
  • harjoittelee improvisaation taitoja.
  • harjoittelee rentoutumista.
  • kehittää kehonhallintaa ja luovaa liikeilmaisua.
  • harjoittelee epäonnistumisen sietämistä.
  • oppii vastaanottamaan ja antamaan palautetta draamatunnilla.
  • kokeilee erilaisia draamahahmoja ja esiintymistyylejä.
  • perehtyy tekstianalyysiin ja arvioi omaa draamalukutaitoa.
  • kokeilee osallistavaa ja esittävää draamaa.

Sisällöt

  • orientointi ja draamasopimus
  • tutustumisharjoitukset
  • improvisaatio
  • liikeilmaisu
  • prosessidraama
  • foorumteatteri
  • näytelmän / elokuvan katsominen ja analysoiminen

Työtavat

  • keskustelu, toiminta itsenäisesti, pareittain ja ryhmissä
  • nimi- ja tutustumisleikit
  • kontakti- ja assosiaatioharjoitukset
  • tarinankerronta esineen, kuvan tms. pohjalta
  • statusharjoitukset
  • prosessidraaman ja foorumteatterin omat työtavat
  • reportaasi, tarinan jatkaminen, hetken merkitseminen
  • oppimispäiväkirja
  • video-ja äänidokumentti
  • kirjoitettu ja suullinen palaute

Arviointi

  • Oppilaan osaamista arvioitaessa painotetaan hänen osallistumistaan ja paneutumistaan oppitunneilla tehtyihin harjoituksiin sekä kykyään pari- ja ryhmätyöskentelyyn.
  • Oppilas reflektoi omaa draamatyöskentelyään: itsearviointi ja toveriarviointi.
  • Opettajan tekemä arviointi: draamataidot, esiintymistaidot.

Draama 2 (9 lk, 2 vvt)


Tavoitteet

  • Draama 2:ssa draamaopetus painottuu esittävän teatterin tekemiseen ja draama 1 tavoitteita syventäen oppilas
  • oppii työskentelemään draama tunneilla itsenäisesti, pareittain ja ryhmissä.
  • kehittää verbaalista ja nonverbaalista ilmaisua.
  • rohkaistuu tekemään alotteita ja tuottamaan ideoita draamaan.
  • harjoittelee improvisaatiota ja epäonnistumisen sietämistä
  • oppii antamaan ja vastaanottamaan palautetta draamatunnilla.
  • kokeilee erilaisia rooleja ja esitystyylejä.
  • kehittää kehonhallintaa ja luovaa liikeilmaisua, tutustuu luovan tanssin peruselementteihin.
  • syventää tekstianalyysitaitojaan
  • syventää roolihenkilön analysointitaitojaan
  • pystyy sitoutumaan yhteiseen fiktioon draamaprosessin ajaksi.
  • osaa rakentaa fiktion yhdessä muiden kanssa.
  • ymmärtää valoilmaisun, lavastuksen, puvustuksen ja musiikin merkityksen esityksen estetiikkaan.
  • saa kokemuksen esityksen valmistamisesta ja esittämisestä yleisölle.

Sisällöt

  • orientointi ja draamasopimus
  • virittäytyminen
  • improvisaatio; kontakti-improvisaatio
  • dramaturgia, draaman kaari
  • näytelmän / elokuvan / tanssiteatterin seuraaminen ja analysointi
  • liikeilmaisu, luova tanssi, liikemateriaalin kasvattaminen
  • draamallisen esityksen toteuttaminen ryhmässä
  • tutustuminen valoilmaisuun, lavasteisiin, puvustukseen ja musiikin käyttöön draamassa
  • prosessi- ja foorumteatteri
  • tutustumiskäynti ammattiteatteriin
  • arviointi

Työtavat

  • keskustelu
  • toiminta itsenäisesti, pareittain ja ryhmänä
  • pelit ja leikit
  • kontakti- ja assosiaatioharjoitukset
  • statusharjoitukset
  • tarinan jatkaminen
  • tanssin peruselementteihin liittyvät harjoitukset: tila, aika, voima, virtaus
  • prosessidraaman, foorumteatterin ja työpajateatterin työtavat
  • video- ja äänidokumentti
  • kirjoitettu ja suullinen palaute

Arviointi

  • Oppilaan osaamista arvioitaessa painotetaan hänen osallistumistaan ja paneutumistaan tunneilla tehtyihin harjoituksiin sekä kykyään pari- ja ryhmätyöskentelyyn.
  • Arvioitaessa otetaan huomioon oppilaan kyky kannatella ja innostaa muita ryhmän jäseniä.
  • Oppilas reflektoi omaa draamatyöskentelyään: itsearviointi ja toveriarviointi.
  • Opettajan tekemä arviointi: draama-, ryhmä- ja esiintymistaidot.