Dublin, Ireland 2025
AI-Powered Content Creation for Educators
Osallistuin maaliskuussa Dublinissa EuroPass Teacher Academyn järjestämälle kurssille, jossa pääsin tutustumaan useisiin tekoälypohjaisiin teksti-, kuva- ja audiotyökaluihin. Kurssilla tarkastelimme tekoälyn tarjoamia mahdollisuuksia, mutta kävimme keskustelua myös tekoälyn riskeistä ja vääränlaisesta käytöstä. Viikon aikana pääsin kurssisisältöjen lisäksi tutustumaan irlantilaiseen kulttuuriin museoiden, tanssin ja ruuankin kautta. Kurssi huipentui lauantaina retkeen Dublinin ulkopuolelle kauniisiin Glendaloughin ja Russborough Housen maisemiin.
Tekoäly kehittyy koko ajan ja se tarjoaa runsaasti mahdollisuuksia hyödyntää sitä opetuksessa suunnittelusta arviointiin. Tärkein oivallus tekoälyn kohdalla on, että siihen tulee suhtautua välineenä ja työkaluna. Kuten vasara on naulaamisessa työkalu, tekoäly on oppimisen ja työskentelyn työkalu. Oppimisessa, opettamisessa ja työskentelyssä korostuu usein prosessi sekä kysymys “miksi”. Tekoälyn myötä oppimisen ajatus muuttuu. Perinteisesti on ajateltu, että ensin opiskellaan ja opetellaan paljon tietoa, joiden avulla vastataan muutamaan kysymykseen kokeessa. Tekoälyn myötä oppiminen muuttuu tiedon etsimiseksi ja lähdetään liikkeelle kysymyksistä. Tavoitteena on, että tekoäly on väline oppilaan, opettajan ja oppimateriaalien välillä.
Toinen kurssin oivalluksista oli se, että tekoäly itsessään auttaa ratkaisemaan haasteita ja ongelmia sekä käyttämään laitteistoja ja ohjelmia oikein. Jos ei tiedä, kuinka hyödyntää tekoälyä, voi kysyä sitä tekoälyltä itseltään. Tällöin ei tarvitse itse hankkia ja hallita kaikkea tietoa ja taitoa, vaan tekoälyä hyödyntämällä aika ja energia voidaan suunnata johonkin muuhun. Tästä herääkin kysymykset: pitääkö asioiden olla haastavia tai pitääkö niiden tekemiseen kulua kauan aikaa, jotta ne ovat arvokkaita? Vai voiko jonkun asian tehdä nopeasti esim. tekoälyn avulla ja keskittyä sen jälkeen johonkin muuhun? Oppimisessa ja työskentelyssä tulee pohtia, että onko päämääränä matka ja lopputulos.
Tekoälyyn liittyy myös riskejä ja muita negatiivisia asioita. Tekoäly tarjoaa paljon mahdollisuuksia, mutta useat ohjelmat ovat maksullisia, mikä rajaa käyttöä. Tekoäly kuormittaa luontoa voimakkaasti ja sen käyttöön liittyy paljon myös eettisiä kysymyksiä. Tekoälyä hyödynnettäessä tulee muistaa, että tekoälyllä tuotetuissa materiaaleissa esiintyy virheitä ja harvoin tuotos onnistuu ensimmäisellä ohjeistuksella eli promptilla. Tekoälyohjelmien kanssa tulee keskustella ja prompteja tulee muokata.
Kurssi avasi omaa ajatteluani tekoälyä kohtaan. Olipa tekoälystä mitä mieltä tahansa, se on tullut jäädäkseen ja siitä on tullut huomaamatta iso osa elämäämme. Haluamme tai emme, meidän tulee omaksua uusi tapa ajatella ja nähdä opittavat taidot eri tavoin. Tulevaisuuden taidoiksi on määritelty teknologian, median ja tiedon oikeanlainen hyödyntäminen. Muita tämän päivän ja tulevaisuuden taitoja ovat kriittinen ajattelu, luovuus, yhteistyö, kommunikointi, joustavuus, johtajuus, aloitekyky, tuottavuus ja sosiaaliset taidot. Kaikkia näitä taitoja tarvitaan myös tekoälyä käytettäessä. Tekoälyn kohdalla olemme uuden edessä, mutta kuten irlantilaiset sanovat: It’ll be grand.
-Annika
Ohessa tekoälyn (NotebookLM) tekstini pohjalta laatima podcast.