Kasvun ja oppimisen tuki

Kasvun ja oppimisen tuki Tammelassa

Tammelassa varhaiskasvatuksen tavoitteena on lapsen tasapainoisen kehityksen, kasvun ja oppimisen edistäminen. Jokaisella lapsella on yksilölliset tarpeet ja tavoitteet, joita mietitään yhdessä lapsen, huoltajien, kasvattajien ja tarvittaessa muiden asiantuntijoiden kanssa. Lapsen kehityksen ja oppimisen kannalta on tärkeää, että hänen tuen tarve tunnistetaan mahdollisimman varhain ja siihen vastataan heti. 

Riittävän aikaisilla ja oikein kohdennetulla tuella voidaan edistää lapsen kehitystä, oppimista sekä hyvinvointia. Kehityksen ja oppimisen tuki toteutetaan lapsen omassa päiväkodissa tai perhepäivähoidossa. Tärkeää on sujuva arki, jossa lapsi kokee olevansa pystyvä ja osaava. Tukitoimet toteutuvat lapsen arjessa osana varhaiskasvatuksen tai esiopetuksen muuta toimintaa. Oppimisympäristö järjestetään niin, että se tukee lapsen yksilöllisiä tarpeita sekä vahvuuksia. Varhaiskasvatuksen henkilöstö tukee lapsen kehitystä ja oppimista suunnitelmallisesti erilaisia menetelmiä ja välineitä käyttäen. Varhaiskasvatuksen erityisopettaja osallistuu lapsen tuen tarpeen arviointiin, tuen suunnitteluun, toteuttamiseen sekä arviointiin yhteistyössä henkilöstön ja huoltajien kanssa.

Yhteystiedot

VARHAISKASVATUKSEN ERITYISOPETTAJA (VEO)

Tammitarhan päiväkoti, Portaan päiväkoti,
Pph: Riihivalkama ja Kytö
Mia Kaseva
Puh. 050 4122393
mia.kaseva@tammela.fi

Taikatassun päiväkoti,
Pph kirkonkylä, Lamala, Kaukjärvi
Ulla Nieminen
Puh. 0503722310
ulla.nieminen@tammela.fi

Mia Veo:n kalenteri

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko39

27 September 2021 Thursday
28 September 2021 Thursday
29 September 2021 Thursday
30 September 2021 Thursday
1 October 2021 Thursday
2 October 2021 Thursday
3 October 2021 Thursday

Viikko40

4 October 2021 Thursday
6 October 2021 Thursday
7 October 2021 Thursday
8 October 2021 Thursday
9 October 2021 Thursday
10 October 2021 Thursday

Viikko41

11 October 2021 Thursday
12 October 2021 Thursday
13 October 2021 Thursday
14 October 2021 Thursday
15 October 2021 Thursday
16 October 2021 Thursday
17 October 2021 Thursday

Viikko42

18 October 2021 Thursday
19 October 2021 Thursday
20 October 2021 Thursday
21 October 2021 Thursday
22 October 2021 Thursday
23 October 2021 Thursday
24 October 2021 Thursday

Viikko43

25 October 2021 Thursday
26 October 2021 Thursday
27 October 2021 Thursday
28 October 2021 Thursday
29 October 2021 Thursday
30 October 2021 Thursday
31 October 2021 Thursday
Ilmoittautuminen

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä