Liikunta

LIIKUNTAKALENTERI POJAT JA VALINNAISET KURSSIT

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko52

23 December 2019 Thursday
24 December 2019 Thursday
25 December 2019 Thursday
26 December 2019 Thursday
27 December 2019 Thursday
28 December 2019 Thursday
29 December 2019 Thursday

Viikko1

30 December 2019 Thursday
31 December 2019 Thursday
1 January 2020 Thursday
2 January 2020 Thursday
3 January 2020 Thursday
4 January 2020 Thursday
5 January 2020 Thursday
Ilmoittautuminen

LI 1 Energiaa liikunnasta

Pakollinen kurssi
Keskeinen sisältö: fyysisen kunnon harjoittelu, oman fyysisen kunnon mittaaminen ja arviointi, lihashuolto ja rentoutus, sisä- ja ulkopalloilu, mailapelit, voimistelu ja tanssi eri muodoissaan, uinti ja vesipelastus, yleisurheilu sekä suunnistus ja luontoliikunta.
Kurssia ei voi suorittaa itsenäisesti.

LI 2 Aktiivinen elämäntapa

Pakollinen kurssi
Keskeinen sisältö: fyysisen kunnon harjoittelu, lihashuolto ja rentoutus, sisä- ja ulkopalloilu, mailapelit, voimistelu ja tanssi eri muodoissaan, talviliikunta sääolosuhteiden salliessa, kuntouinti ja vesiliikunta.
Kurssia ei voi suorittaa itsenäisesti.

LI 3 Terveyttä liikkuen

Syventävä kurssi
Kurssin tavoitteena on tehostaa omaa säännöllistä liikuntaa, kohottaa kuntoa ja ohjata sen seuraamiseen sekä jatkuvan liikunnan harrastamisen merkityksen oivaltaminen. Painopiste on kuntoliikunnan eri muodoissa. Opettaja tarkentaa kurssin sisällön yhdessä ryhmän kanssa.

LI 4 Yhdessä liikkuen

Syventävä kurssi
Kurssin tavoitteena on edistää opiskelijoiden yhteisiä liikuntaharrastuksia. Työtavoissa painotetaan opiskelijaryhmän yhteistoimintaa. Kurssin sisältönä on muu yhdessä toteutettava liikunta. Kurssia ei voi suorittaa itsenäisesti.

LI 5 Hyvinvointia liikkuen

Syventävä kurssi
Kurssi tukee jaksamista ja lisää opiskeluvireyttä. Keskeinen sisältö: painopiste on eri palloilumuodoissa. Opettaja tarkentaa kurssin sisällön ryhmän kanssa kurssin alussa. Kurssia ei voi suorittaa itsenäisesti.

LI 6 Vanhat tanssit

Soveltava kurssi
Keskeinen sisältö: ryhmän yhteistoiminta, hyvät käytös- ja seuratavat sekä vanhojen päivän tanssiesitys.
Arviointi: suoritusmerkintä. Kurssia ei voi suorittaa itsenäisesti.

LI 7 retkeilykurssi

Soveltava kurssi
Retkeilykurssilla käydään läpi etukäteen retkeilyyn valmistautuminen sekä tehdään yhteinen retki. Kurssilla opetetaan käytännön retkeilytaitoja.
Arviointi: suoritusmerkintä. Kurssia ei voi suorittaa itsenäisesti.