Alahovin päiväkoti (toiminta päättynyt keväällä 2019)

Tervetuloa Alahovin päiväkodin sivuille!



Kuvassa vasemmalla: Kesäloma, Armas, Reissupöllö, Ritu ja Pöllönen. He kulkevat koko vuoden kanssamme. "Pöllöjen kanssa positiiviseen kasvuun luontoon tutustuen"

Hyvää pääsiäistä!

Torstaina vietettiin noita kokousta päiväkodin pihalla

Olipa kerran tällänen noita-akka
Jolla oli puinen noitavakka. 
Vakassa sillä oli noitapilli
Ja pillissä noita sävel villi. 
Kun noita puhalsi pilliin kerran
Satoi karamelleja tonnin verran. 
Kun noita puhalsi kertaa kaksi
Kasvoi kissa taloa suuremmaksi. 
Kun noita kolmasti soitti
Niin uni kaikki voitti. 
Noita pani pillinsä vankkaan, 
Sillä uni tarttui myös noita-alkaa. 

kirjuritonttujen postitoimisto tiedottaa

Joulupolun toiveet on lähetetty eteenpäin ja Kirjuritontut Tiuhti ja Viuhti kokosivat Mitä toivon joululta- toiveet yhteen kaikkien ihasteltavaksi.

  • Joulurauhaa
  • Joulurauhaa
  • Lol-nukke ja Lelutalo
  • Timantteja, timanttisormus, turkis, humadaa, lentokone ja toppahousut
  • Karkkia ja puhelin
  • Paloauto, lautoja, puita ja laatikoita
  • Nukke, joka itkee jos painaa navasta sekä leikkipallo
  • Viiru ja Pesonen paras joulu sekä hamstereita
  • kampauspöytä
  • My little ponyja
  • rauhaa, suklaata, JBL kuulokkeet
  • Vans repun
  • lego helikopteri
  • Petsejä sekä lol palloja
  • Pleikka 4 pro
  • NHL 19, Fifa 19 ja toinen ohjain
  • Limaa
  • Perhosasian ja petsejä
  • Hamsterirotan, uuden pyörän ja luistmet
  • Ryhmä Hau auton ja laivan sekä autolelun
  • Limaa
  • Minni-juttu ja Anna-nukke
  • Pikku legoja
  • Dino pikku legoja
  • Ruokatarvikkeita
  • Rusettikoira
  • Jääkiekkopeli
  • Keltainen auto
  • High monster
  • Lol nukke
  • Ison raketin
  • Ison raketin
  • 3 D lasit, lasit, 3 legoa
  • Ei mitään
  • Lahjoja
  • Lumihiutaleita
  • Lentokoneen ja kivaa joulua
  • pipareita



Kirjuritonttujen sihteeri toivoo rauhallista joulun aikaa kaikille!

Hyvää Lastenoikeuksien päivää 20.11.

Lapsella on oikeus

Lapsella on oikeus leikkiin turvattuun.
Syliin lämpimään ja kasvuun varjeltuun.
Lapsella on oikeus rauhaan, elämään.
Lepoon levolliseen, hämmästelyyn herkimpään.

Lapsella on oikeus kotiin suojaavaan,
vanhempien läsnäoloon hoitavaan.
Lapsella on oikeus juuriin vahvoihin,
joista kasvaa siivet maailmamme myrskyihin.

Lapsella on oikeus leipään lämpimään,
ravitsevaan voiman ruokaan riittävään.
Lapsella on oikeus syödä kyllikseen,
hymyillä ja nousta iloon, leikkiin, kiitokseen.

Lapsella on oikeus kouluun, ammattiin.
Lukutaidon kautta uusiin unelmiin.
Lapsella on oikeus tehdä oma tie,
Löytää vastuullisuus, joka huomispäivään vie.


Jukka Salminen
Syötävän suloinen - cd

Tiedote Alahovin asiakkaille

Alahovin päiväkoti on siirtynyt väistöön Raitin päiväkodin tiloihin. Liitteenä tiedote sisäilma työryhmältä koskien Raitin päiväkodin tiloja

Liitteet:

Tiedote

Tiedote Alahovin asiakkaille

Tiedote Alahovin päiväkodin asiakkaille 18.10.2018 Kotka



Alahovin päiväkodin tiloihin on aiheutunut taloyhtiössä tapahtuneen vesivuodon johdosta vaurioita. Vuoto on aiheutunut tuloveden putkirikosta.
Korjaustyöt tulevat kestämään vuoden 2019 puolelle eikä korjaustöiden aikana voida tiloissa toimia.
Tästä johtuen Alahovin päiväkodin toiminta siirretään Raitin päiväkodin tiloihin korjaustöiden ajaksi.
Raitin päiväkotiin siirtymisestä sekä varhaiskasvatuksen järjestelyistä antavat lisätietoja päiväkodinjohtaja Marianne Tamminen p. 040 160 3638 ja apulaisjohtaja Päivi Rissanen
p. 040 720 9273.
Taloyhtiön puolesta korjaustöistä vastaa ylläpitopäällikkö Risto Jääskeläinen
puh. 020 177 4665 (risto.jaaskelainen@colliers.com)





Heidi Porttila
Varhaiskasvatusalueen esimies
heidi.porttila@kotka.fi
p. 040 539 6410

Alahovin päiväkoti

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko39

27 September 2021 Thursday
28 September 2021 Thursday
29 September 2021 Thursday
30 September 2021 Thursday
1 October 2021 Thursday
2 October 2021 Thursday
3 October 2021 Thursday

Viikko40

4 October 2021 Thursday
5 October 2021 Thursday
6 October 2021 Thursday
7 October 2021 Thursday
8 October 2021 Thursday
9 October 2021 Thursday
10 October 2021 Thursday

Viikko41

11 October 2021 Thursday
12 October 2021 Thursday
13 October 2021 Thursday
14 October 2021 Thursday
15 October 2021 Thursday
16 October 2021 Thursday
17 October 2021 Thursday

Viikko42

18 October 2021 Thursday
19 October 2021 Thursday
20 October 2021 Thursday
21 October 2021 Thursday
22 October 2021 Thursday
23 October 2021 Thursday
24 October 2021 Thursday

Viikko43

25 October 2021 Thursday
26 October 2021 Thursday
27 October 2021 Thursday
28 October 2021 Thursday
29 October 2021 Thursday
30 October 2021 Thursday
31 October 2021 Thursday
Ilmoittautuminen

AJANKOHTAISTA

LELUPÄIVÄ ON JOKA PÄIVÄ kunhan muistat että...

  • Yksi lelu kerrallaan
  • Lelu on nimikoitu ja se ei rikkoudu helposti
  • Lelu on sopivan kokoinen päiväkodissa leikittäväksi
  • Lelu ei pitäisi mitään ääntä

MUISTATHAN keskustella lapsenne kanssa, että lelun säilytyspaikka leikin päätteeksi on lapsen omassa lokerossa. Me päiväkodin henkilökunta käytämme aikamme mieluummin lasten kanssa olemiseen, kuin salapoliisin ja etsivän tehtäviin.

KIITOS!

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä