Tavastilan päiväkoti

Joulutervehdys Tavastilan päiväkodista!



Tavastilan päiväkodin Maahiset ovat tehneet yhdessä kaikkien iloksi oman joulukalenterinsa. Kalenterista löytyy mukavaa yhteistä puuhaa jokaiselle päivälle. Kalenterista löytyvät touhut ovat Maahisten ajatuksia siitä, mitä olisi mukava tehdä kotona oman perheen kanssa.

Mukavaa joulunodotusta ja touhukkaita hetkiä kaikille!

Toivottaa Maahisten tontut

Alkusyksyn touhuja Maahisissa

Päiväkotisyksy on jo päässyt hyvään vauhtiin :) Maahiset ovat alkusyksyn tutustuneet toisiinsa, ulkoilleet, leikkineet ja touhuilleet mukavia juttuja yhdessä :)

Syksyn ensimmäinen taideprojekti tehtiin elo-syyskuun vaihteessa. Lapset pääsivät tekemään itselleen asetelman kukkasieneen kanervasta sekä mustikan- ja puolukanvarvuista. Tämä oli lapsille mieluisa projekti ja omat asetelmat vietiin innolla koteihin ilahduttamaan myös perheitä :)

Koska meillä täällä Tavastilassa mahtavat ulkoilumaastot alkavat heti päiväkodin pihan reunasta käymme useimmiten kerran viikossa metsäretkellä. Pururata kutsuu lapsia juoksemaan ja kisailemaan kavereiden kanssa, metsän puolella puolestaan leikitään majaleikkejä, kiipeillään kivillä ja vielä toistaiseksi nautiskellaan runsaasta mustikkasadosta :)

Päiväkodin eteisestä löytyy jo "perinteinen" Maahisten kuvagalleria. Jokainen lapsi on alkusyksystä saanut piirtää itsestään kasvokuvan ja kuvan kehysten väri kertoo lapsen pienryhmän :)

Syksy aloitettiin sateenkaariaskarteluilla. Näissä askarteluissa päästään harjoittelemaan saksien käyttöä, maalaamaan, värittämään,töpöttelemään, rutistelemaan ja liimaamaan. Ja kuinka hienoja näistä tuleekaan! Valmistuttuaan sateenkaaret pääsevät koristamaan ryhmätiloja ja ne ovat esillä koko vuoden, toukokuulle asti.

Maahisten vuosi tulee kulkemaan aistiseikkailun matkassa. Syyskuun satuna on satu Sami Sitruunaperhosesta. Siksipä olemme askarrelleet myös taikaperhosia :) 

Lisäksi, päättyvän kesän kunniaksi olemme myös askarrelleet ihania auringonkukkia! 

Harrasta kotona!

Mistä on kysymys?

Harrastakotona.fi on lapsille ja nuorille suunnattu sivusto, josta löytyy ohjeita ja ideoita taiteen kokemiseen, kokeilemiseen ja harrastamiseen kotona, vapaa-ajalla tai osana opetusta.
Sivuille on valittu taidetekemistä ja elämyksiä monipuolisesti. Harrasta kotona -tiimi on tutustunut kaikkiin sisältöihin ja varmistanut että ne soveltuvat lapsille ja nuorille.

Suomen lastenkulttuurikeskusten liitto

#lastenkulttuuri

https://www.harrastakotona.fi/

















Bongaa Nalle!





Kuinka monta nallea bongaat päiväkodin ikkunasta? 


Tavastilan päiväkodissa tapahtuu

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko39

27 September 2021 Thursday
28 September 2021 Thursday
29 September 2021 Thursday
30 September 2021 Thursday
1 October 2021 Thursday
2 October 2021 Thursday
3 October 2021 Thursday

Viikko40

4 October 2021 Thursday
5 October 2021 Thursday
6 October 2021 Thursday
7 October 2021 Thursday
8 October 2021 Thursday
9 October 2021 Thursday
10 October 2021 Thursday

Viikko41

11 October 2021 Thursday
12 October 2021 Thursday
13 October 2021 Thursday
14 October 2021 Thursday
15 October 2021 Thursday
16 October 2021 Thursday
17 October 2021 Thursday

Viikko42

18 October 2021 Thursday
19 October 2021 Thursday
20 October 2021 Thursday
21 October 2021 Thursday
22 October 2021 Thursday
23 October 2021 Thursday
24 October 2021 Thursday

Viikko43

25 October 2021 Thursday
26 October 2021 Thursday
27 October 2021 Thursday
28 October 2021 Thursday
29 October 2021 Thursday
30 October 2021 Thursday
31 October 2021 Thursday
Ilmoittautuminen

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä