Projektipäiväkirja

Linkkejä oppimisympäristösivustoihin ja -materiaaliin

Hyönteishotellin tekoa 14.4 ja 21.4.2015

Aihe: hyönteishotelli puutarhan hyvinvoinnin perustana

Tavoitteet

  • oppilaan aktiivinen rooli
  • syventää ymmärrystä miten ihminen voi vaikuttaa luontoon ja omaa ympäristöön
  • oppilas oppii suunnittelemaan ja tekemään päätelmiä

Tunnin kulku

  1. Ennakkokäsitykset hyönteisiin liittyen (keskustelua ensin parin kanssa, myöhemmin yhdessä" Miksi hyönteiset ovat hyödyllisiä ihmiselle ja ympäristölle?")
  2. Pieni infopaketti hyönteisistä ja tehtävän anto (myös hyönteishotellin hyönteisiä)
  3. Suunnittelu ja materiaalien valitseminen (oppilaat ovat keränneet myös aikaisemmin materiaaleja)
  4. Yhteisen hyönteishotellin tekeminen

https://docs.google.com/presentation/d/1qy782mibMODgNdhjInGFrYtcklf9Suiin_fuS8n4hWI/edit#slide=id.p

Mankolaiset- lehti 10.3

Tekijä: Paula Pesola
Tunnin tavoitteet:
- ryhmätyöskentelytaidot
- tiedonkeruu: oppia kehittämään hyviä/sopivia haastattelukysymyksiä eri luokkatasoille
- äidinkieli: oppia haastattelutaitoja ja purkamaan haastattelu artikkelin muotoon

1. tunti (klo 9-10)

Haastattelukysymysten luominen
---> haastattelujen teko (1 ryhmä haastattelee koulun ruokalan henkilökuntaa, muut ryhmät alakoulun eri luokka-asteita)

2. tunti (klo 10-11)

Haastattelujen purku koneella artikkelin muotoon.

Ylimääräisenä tehtävänä oli ottaa joko kännykällä kuva haastattelun oheen tai piirtää itse kuva. Toinen ylimääräinen tehtävä oli keksiä lehdelle nimiehdotuksia.



Mankolaiset-lehti

Tavoitteet:
- ryhmätyöskentelytaidot
- äidinkieli: erilaisten tekstilajien rakenteen ymmärtäminen ja sen myötä omien tekstien kirjoittaminen

17.3.2015

  1. tunti

- lehden nimen äänestys 10min

-ryhmäjako aiheiden mukaan (max. 4 hlö/ryhmä) 10min

- esimerkkilehtien tarkastelu + kysymysten miettiminen PowerPoint-esityksen avulla (E-lehti+paperiversiot+sarjakuva dokukameralla+ tarkastellaan ryhmissä jaettuja artikkeleita) 25min
-vastausten läpikäynti 10min

2.tunti

-omien artikkeleiden/sarjakuvien/mielipidekirjoitusten työstäminen edellisen tunnin oppia hyödyntämällä

18.3.2015
-jatkettiin omien artikkeleiden/sarjakuvien/mielipidekirjoitusten työstämistä. Osa sai valmiiksi, ja lisätehtäväksi olin miettinyt:

1) mainokset (selvitä koulun tapahtumakalenteri. Mitä muuta tulossa kuin esimerkiksi harrastuspäivä?)

2) ruokalista (selvitetään esimerkiksi ruokalahenkilökunnalta, mitä tulevilla viikoilla syödään, Jylkkärissä esimerkki)

3) päivänavaus-ohjelmakatsaus --> kenen luokan avauksia luvassa, mitä aiheita…

4) mielipidekirjoitukset (lyhyet tai pitkät, mallia Keskisuomalaisesta)

5) Gallupit (mietitään aiheita -->esim. Lempi tv-ohjelmat, oppiaineet, musiikki, näyttelijät..)

6) Kotiläksy tulevaisuuteen: Kysy vanhemmiltasi perinneruoista. Mitä teidän suvussa on syöty jo monta sukupolvea? Tuo mukanasi ainakin yksi perinneruokaohje. Kysy ainakin ohje, milloin ruokaa syödään, tarjoiluehdotus sekä mistä ohje peräisin.

Liitteet:

PowerPoint