Linkkejä oppimisympäristösivustoihin ja -materiaaliin
Perhospuutarha
Perhospuutarha.docx
Hyönteishotellin tekoa 14.4 ja 21.4.2015
Aihe: hyönteishotelli puutarhan hyvinvoinnin perustana
Tavoitteet
- oppilaan aktiivinen rooli
- syventää ymmärrystä miten ihminen voi vaikuttaa luontoon ja omaa ympäristöön
- oppilas oppii suunnittelemaan ja tekemään päätelmiä
Tunnin kulku
- Ennakkokäsitykset hyönteisiin liittyen (keskustelua ensin parin kanssa, myöhemmin yhdessä" Miksi hyönteiset ovat hyödyllisiä ihmiselle ja ympäristölle?")
- Pieni infopaketti hyönteisistä ja tehtävän anto (myös hyönteishotellin hyönteisiä)
- Suunnittelu ja materiaalien valitseminen (oppilaat ovat keränneet myös aikaisemmin materiaaleja)
- Yhteisen hyönteishotellin tekeminen
https://docs.google.com/presentation/d/1qy782mibMODgNdhjInGFrYtcklf9Suiin_fuS8n4hWI/edit#slide=id.p
24.3.2015 pidettyjen tuntien suunnitelma
Mankolaiset- lehti 10.3
- ryhmätyöskentelytaidot
- tiedonkeruu: oppia kehittämään hyviä/sopivia haastattelukysymyksiä eri luokkatasoille
- äidinkieli: oppia haastattelutaitoja ja purkamaan haastattelu artikkelin muotoon
1. tunti (klo 9-10)
Haastattelukysymysten luominen
---> haastattelujen teko (1 ryhmä haastattelee koulun ruokalan henkilökuntaa, muut ryhmät alakoulun eri luokka-asteita)
2. tunti (klo 10-11)
Haastattelujen purku koneella artikkelin muotoon.
Ylimääräisenä tehtävänä oli ottaa joko kännykällä kuva haastattelun oheen tai piirtää itse kuva. Toinen ylimääräinen tehtävä oli keksiä lehdelle nimiehdotuksia.
Mankolaiset-lehti
Tavoitteet:
- ryhmätyöskentelytaidot
- äidinkieli: erilaisten tekstilajien rakenteen ymmärtäminen ja sen myötä omien tekstien kirjoittaminen
17.3.2015
- tunti
- lehden nimen äänestys 10min
-ryhmäjako aiheiden mukaan (max. 4 hlö/ryhmä) 10min
- esimerkkilehtien tarkastelu + kysymysten miettiminen PowerPoint-esityksen avulla (E-lehti+paperiversiot+sarjakuva dokukameralla+ tarkastellaan ryhmissä jaettuja artikkeleita) 25min
-vastausten läpikäynti 10min
2.tunti
-omien artikkeleiden/sarjakuvien/mielipidekirjoitusten työstäminen edellisen tunnin oppia hyödyntämällä
18.3.2015
-jatkettiin omien artikkeleiden/sarjakuvien/mielipidekirjoitusten työstämistä. Osa sai valmiiksi, ja lisätehtäväksi olin miettinyt:
1) mainokset (selvitä koulun tapahtumakalenteri. Mitä muuta tulossa kuin esimerkiksi harrastuspäivä?)
2) ruokalista (selvitetään esimerkiksi ruokalahenkilökunnalta, mitä tulevilla viikoilla syödään, Jylkkärissä esimerkki)
3) päivänavaus-ohjelmakatsaus --> kenen luokan avauksia luvassa, mitä aiheita…
4) mielipidekirjoitukset (lyhyet tai pitkät, mallia Keskisuomalaisesta)
5) Gallupit (mietitään aiheita -->esim. Lempi tv-ohjelmat, oppiaineet, musiikki, näyttelijät..)
6) Kotiläksy tulevaisuuteen: Kysy vanhemmiltasi perinneruoista. Mitä teidän suvussa on syöty jo monta sukupolvea? Tuo mukanasi ainakin yksi perinneruokaohje. Kysy ainakin ohje, milloin ruokaa syödään, tarjoiluehdotus sekä mistä ohje peräisin.