GOTD – Grej of the Day

På onsdagar i vår samling har vi börjat med GOTD (Grej of the Day). Det är en kort mikrolektion där vi varje vecka upptäcker och lär oss om något nytt och spännande. GOTD går ut på att väcka barnens nyfikenhet, lärlust och intresse för att upptäcka och lära sig nya saker.
Under GOTD presenterar vi ett nytt ämne och går tillsammans igenom olika fakta. Det kan handla om en person, ett djur, en växt, ett föremål, en plats eller något annat intressant. Barnen får vara delaktiga genom att berätta vad de redan vet, ställa frågor, fundera och dela sina egna tankar och erfarenheter. Vi läser, tittar på bilder och samtalar tillsammans kring ämnet.
GOTD är en kort och återkommande stund på cirka 8–10 minuter, anpassad efter barnens ålder, intresse och koncentrationsförmåga. Vi kommer att ha GOTD en gång i veckan och under årets gång får barnen möta många olika ämnen och på ett lustfyllt sätt utveckla sitt språk, sitt ordförråd och sina kunskaper.
Våra första GOTD
Förra veckan hade vi Astrid Lindgren som GOTD. Vi läste om Astrid Lindgren och lärde oss fakta om hennes liv och författarskap. Barnen fick berätta vad de redan visste och dela sina tankar kring hennes böcker och berättelser.
Den här veckan har vi haft flugsvampen som GOTD. Vi har tittat på bilder, läst om flugsvampen och gått igenom olika fakta. Barnen fick berätta vad de redan visste, ställa frågor och tillsammans fundera kring det vi upptäckte.