IDEAKYMI 2025
IDEAKYMI 2025
Kilpailun tarkoitus
Kilpailun tarkoituksena on rohkaista innovatiivisuuteen ja luovuuteen etsimällä, löytämällä sekä palkitsemalla innovaatioita, keksintöjä tai ideoita, joilla voidaan nähdä olevan kaupallista potentiaalia. Kilpailun jälkeen Kymenlaakson innovaatioverkosto auttaa käytettävissä olevin resurssein ideoiden kehittämistä eteenpäin.
Ehdotus voi olla esimerkiksi tekninen ratkaisu, tuote, palvelu, palveluparannus tai idea perusteluineen.
Ehdotuksen sisältöä ei muuten rajata, mutta arvioinnissa painotetaan Kymenlaakson alueellisen kehittämisen painopisteitä: logistiikka, bio- ja kiertotalous sekä digitaalisuus. Painotamme myös rakennettua ympäristöä, elintarvikealaa, luovia aloja, koululaisten innovatiivisuutta ja hyvinvointialaa.
Ehdotuksen pitää olla uusi, toteuttamaton ja ensimmäisestä julkistamisesta ei saa olla kulunut yli vuotta.Kilpailuun hyväksytään kuitenkin myös sellainen aikaisempaan Ideakymi-kilpailuun osallistunut ehdotus, jos kilpailuehdotuksen tekijä pystyy luotettavasti esittämään, että idea on oleellisesti kehittynyt.
Kilpailussa on 5 sarjaa - Viime kädessä arviointiraati päättää, mihin sarjaan ehdotus kuuluu.
1. KEKSINNÖSTÄ LIIKETOIMINTAA – keksintö, tuote, palvelu, prosessi, sosiaalinen innovaatio tai innovatiivinen liiketoimintakonsepti,jolla on potentiaalia kehittyä yritystoiminnaksi. Plakinto 2500 euroa ja 1000 euroa.
2. VASTUULLINEN TULEVAISUUS – keksintö, liikeidea, korkeakoulu- tai työsuhdekeksintö joka huomioi erityisesti kierrätyksen, vihreää siirtymää sekä ekologista, kulttuurista ja sosiaalista kestävyyttä innovaatioissa. Palkinto 2500 euroa.
3. RAKENNETTU YMPÄRISTÖ – innovaatioiden tuotteistamisen vauhdittaminen jasekädigitalisointi kiinteistö- ja rakennusalalla. Palkinto 1500 euroa.
4. IDEALLA ALKUUN – sarjassa etsitään uusia, tuoreita ideoita ja ratkaisuja, joilla on kehityspotentiaalia. Vaikka sarja on suunnattu etenkin opiskelijoille, siihen voi osallistua kuka tahansa Kymenlaaksossa asuva tai opiskeleva henkilö. Palkinto 3 x 300 euroa.
5. KASVAVA IDEA – nuorille ja koululaisille suunnattu idea-kilpailu, jossa etsitään ennakkoluulottomia ja kekseliäitä ideoita. Palklinto 3 x 300. euroa.
Kilpailusivusto: IdeaKymi-sivusto