Opiskelu

Opiskelijan kalenteri

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko 22

30 May 2022 Thursday
31 May 2022 Thursday
1 June 2022 Thursday
2 June 2022 Thursday
3 June 2022 Thursday
4 June 2022 Thursday
5 June 2022 Thursday

Viikko 23

7 June 2022 Thursday
8 June 2022 Thursday
9 June 2022 Thursday
10 June 2022 Thursday
11 June 2022 Thursday
12 June 2022 Thursday

Viikko 24

13 June 2022 Thursday
14 June 2022 Thursday
15 June 2022 Thursday
16 June 2022 Thursday
17 June 2022 Thursday
18 June 2022 Thursday
19 June 2022 Thursday

Viikko 25

20 June 2022 Thursday
21 June 2022 Thursday
22 June 2022 Thursday
23 June 2022 Thursday
24 June 2022 Thursday
25 June 2022 Thursday
26 June 2022 Thursday

Viikko 26

27 June 2022 Thursday
28 June 2022 Thursday
29 June 2022 Thursday
30 June 2022 Thursday
1 July 2022 Thursday
2 July 2022 Thursday
3 July 2022 Thursday
Ilmoittautuminen

Poissaolokäytänteet

Poissaolot tulee selvittää viimeistään viikon kuluessa, muutoin ne katsotaan luvattomiksi. Poissaolon syyn on oltava hyväksyttävä.
Kun opiskelija on ollut kurssilta pois 2 - 3 kertaa, hän keskustelee opettajan kanssa kurssin suorittamisesta. Tieto asiasta lähetetään ryhmänohjaajalle ja alaikäisen huoltajalle.

Opettaja päättää kunkin kurssin osalta, milloin kurssia ei enää poissaolojen takia voida arvioida, ja antaa siitä opiskelijalle Wilma-viestillä ennakkovaroituksen. Viesti asiasta lähetetään myös ryhmänohjaajalle, opinto-ohjaajalle ja alaikäisen huoltajalle. Kun kurssin arviointi ei enää ole mahdollista, opettaja ilmoittaa siitä opiskelijalle Wilma-viestillä.

 

Tupakkatuotteiden käyttö koulun alueella

Syksyn tullen on jälleen syntynyt huoli nuorten tupakoinnista sekä nuuskan käytöstä, vaikka yleisesti nuorten tupakkatuotteiden käyttö onkin vähentynyt. Sekä koulun että lukion järjestyssäännöt kieltävät tupakkatuotteiden ( myös sähkötupakan) käytön koulun alueella. Kuitenkin koulun välittömässä läheisyydessä on tavattu opiskelijoita tupakoimassa. Koulun henkilökunta toivoo, että kodeissa otetaan asia puheeksi nuorten kanssa.

Nuori, jos haluat tukea tupakkatuotteiden käytön lopettamisessa, ota yhteyttä kuraattoriin tai terveydenhoitajaan, heiltä saat apua.

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä