Retkellä saimme hyvän käsityksen jätehuollosta

Jo menomatkalla bussissa saimme pienen luennon liittyen kouluissa tehtävään ympäristötyöhön sekä uuteen opetussuunnitelmaan.

95% kotitalouksien jätteistä hyödynnetään
Perillä Kymenlaakson Jätteen viestintäpäälikkö Anne Sironen otti meidät vastaan ja esitteli meille jätehuoltoa ja sen kehitystä alueella. Anne kertoi mm. että kotitalouksien jätteistä hyödynnetään noin 95%. Materiaalit pyritään ensisijaisesti hyödyntämään kierrättämällä ne uusiokäyttöön. Materiaaleja kerätään suoraan kotitalouksista, jäteasemilla, täydentävillä ekopisteillä ja kiertävillä keräysautoilla. Biojätteestä tehdään Kouvolan veden biokaasulaitoksella biometaania, sähköä, lämpöä ja lannoitetuotteita. Loppujäte hyödynnetään Kotkan energian hyötyvoimalassa sähkön, kaukolämmön ja prosessihöyryn tuotannossa. Keltakankaan jäteaseman kaatopaikalle sijoitetaan polttolaitoksen tuhkia, joista on poistettu vielä monenlaisia metalleja välissä. Loppujätteet eivät siis päädy enää suoraan kaatopaikalle.

Kesäinen havainnekuva Keltakankaan jätekeskuksen alueesta.

Kierros alueella
Pääsimme kävelykierrokselle jätekeskuksen alueelle, missä näimme mm. jäteaseman ja uuden lajittelulaitoksen. Yrityksiltä tulevia jätteitä lajitellaan ja murskataan eri materiaalien erottelemiseksi toisistaan. Tämä lajittelutoiminta sekä erilaisten materiaalien kasat alueella ovat vaikuttavan näköisiä. Vierailumme aikana kaunis lumipeite tosin peitti suurimman osan kasoista ja ne näyttivät melkein viehättäviltä kumpareilta. Peremmällä alueella kävelimme erilaisiin tarkoituksiin varattujen alueiden ohi, mm. nestemäisten jätteiden altaiden ja hulevesien käsittelyaltaiden ohi. Saimme ihmetellä metallien erottelua kuonan seasta sekä upouutta kuivamädätyslaitosta. Kuivamädätyksessä esimerkiksi haravointijätteistä saadaan biokaasua, joka muutetaan sähköksi omassa mikroturbiinilaitoksessa.

Tunnelmia vierailulta kuvina.


Kouluille suunnatut palvelut
Erityisesti opettajien kannalta kiinnostava tieto on se että Kymenlaakson jäte tekee aktiivista tiedotus ja neuvontatyötä. Perinteisesti alueen 4. luokkalaisille on tarjottu jätehuoltoon liittyvää neuvontaa kouluilla ja uusien opetussuunnitelmien myötä neuvonta keskittynee enemmän 2. luokkalaisille. Myös yläluokille on tarjolla neuvontaa jätehuoltoon, roskaantumiseen ja kulutusvalintoihin liittyen. Mikäli koululla on mahdollisuus tulla vierailulle jätekeskukselle, on sen kupeeseen perustettu myös tosi kiva Roskapolku, joka tutustuttaa rastiradan muodossa osallistujat jätehuollon teemoihin.


Paluumatkalla bussissa keskustelimme vielä heränneistä ajatuksista ja siitä kuinka ympäristöaiheita kannattaisi kouluissa käsitellä. Vaihdoimme ideoita ja tutustuimme myös näiltä sivuilta löytyviin esimerkkeihin, muualla toteutetuista projekteista.

Iltapäivä oli antoisa ja oli myös mukava tutustua uusiin kivoihin kollegoihin.