2.3 Kerrostuneet kivilajit

Kerrostuneet kivilajit syntyvät, kun eroosion irrottamaa kallioperän ainesta kulkeutuu vesistöjen pohjaan. Miljoonien vuosien aikana aines pakkautui yhä tiiviimmiksi kerroksiksi. Irrallisista aineksista tiivistyi uusia kivilajeja, joissa näkyy selvästi kerroksellisuus, raaka-aineet ja jopa muinaisten aaltojen kuvioitakin.

Tällaisia kiviä ovat mm. hiekkakivi ja savikivi, joiden nimikin jo kertoo, mistä aineksista ne ovat muodostuneet.

Kalkkikiveä syntyy, kun merenpohjan kuolleiden simpukoiden ja kotiloiden kuorenjätteet tiivistyvät yhteen. Gotlannin ja Öölannin saarilla on upeita kalkkikivestä muodostuneita törmiä.

Suomessa kerrostuneita kivilajeja on hyvin vähän. Satakunnan hiekkakivi, Oulun savikivi ja Paraisten kalkkikivi ovat tunnetuimmat kerrostuneiden kivilajien esiintymät Suomessa.