5. Hyvinkää

Piirin kesäretki 9.-10.6.2021 ILMOITTUMISAIKAA JATKETTU 31.5. ASTI

Bmol:n Hyvinkään piirin kesäretki ke 9.6.-to 10.6.

Jääkauden jälkiä, ympäristötaidetta, Palopuron symbioosi, mielenkiintoinen kaupunkikävely sekä melontaa kauniissa maisemissa.

1.päivä ke 9.6.

Lähtö yhteiskuljetuksilla Hyvinkään rautatieasemalta klo 10. Kuljetukset kohteelta toiselle tehdään henkilöautoilla. Ilmoita, jos tarvitset kyydin.

Kesäretken ensimmäinen kohde on Suomiehessä, Hyvinkään ja Nurmijärven rajalla (Jukan metsätie, 05620 Hyvinkää). Siellä on v. 2014 käytöstä poistettu ja maisemoitu soranottoalue. Hiekkakuoppa-aluetta ennallistetaan monimuotoisuuden ehdoilla: mm. paahderinteille on kylvetty niitty- ja ketolajeja sekä haitallisia vieraslajeja on poistettu alueelta. Suomiehessä on myös Riku Lumiaron ja Vilma Pylkön ympäristötaidetta. Suomiehen alue on osa ensimmäistä Salpausselkää , ja sieltä löytyy myös hyvin säilynyt muinaisranta, Jätinkatu. Luontoretken kesto on noin 2 tuntia ja reitin pituus noin 3 km. 

Suomiehesta siirrymme yhteiskuljetuksella lounaalle Knehtilän luomutilalle Palopuron kylään (Haapasaarentie 75, 05470 Hyvinkää). Tilan isäntä Markus Eerola esittelee Palopuron symbioosin, johon kuuluu mm. alueella toimiva biokaasulaitos. Sen raaka-aineet tulevat kylän tiloilta. Knehtilässä on myös tilamyymälä. Kerro ilmoittautumisen yhteydessä, jos sinulla on ruoka-ainerajoitteita. 

Ruokailun jälkeen halukkaat voivat osallistua noin parin tunnin opastetulle kävelyretkelle Hyvinkään keskustassa, minkä jälkeen on mahdollista käydä kahvilla (omakustanne).

Hinta 15eur

 

Halukkaille voimme järjestää keskiviikon ja torstain välisen yön yöpymisen Kytäjä-Usmin kauniissa metsissä esimerkiksi Kaksoislammen rannalla. Tarvittavat välineet saa lainaksi ja erähenkistä seuraa on tarjolla!

 

  1. päivä torstai 10.6. 


Tutustutaan Hyvinkään seutuun kauniin ja maisemaltaan monipuolisen melontaretken merkeissä. Kokoonnutaan klo: 9.30 Hyrialla eli entisellä Uudenmaan maaseutuopistolla (Uudenmaankatu 249), josta on kuljetus reitin alkuun Kytäjoelle. Melontareitti on noin 5km pitkä ja kulkee Kytäjoelta Vantaanjoelle kauniissa ja rauhallisessa joenuomassa, jossa maisema vaihettuu hiljalleen peltomaisemasta metsäisempiin taipaleisiin. 

Melontaretki kestää noin kaksi tuntia ja määränpäässä keitetään nokipannukahvit ja paistetaan makkaraa ja vaahtokarkkeja. Suojainen jokimelonta on oiva tapa aloittaa melontaharrastus tai tutustua lajiin - retki soveltuu myös aloittelijoille ja ensikertalaisille. Retkelle osallistujilta edellytetään vähintään 25 metrin uimataitoa.

Retken järjestää Uudenmaan Erämatkat. 

Hinta 25 eur

 

Imoittautuminen, maksut ja peruutus

Ilmoittautuminen: 3.5.-31.5.2021 HUOM! Ilmoittautumisaikaa jatkettu. Ilmoittaudu Google Forms lomakkeella osoitteessa http://bit.ly/Kesaretki2021

Hyvinkään piirin jäsenille tarjotaan etuoikeus ilmoittautumiseen 3.5.-9.5.2021. Ilmoittautuminen aukeaa kaikkien piirien jäsenille 10.5.

Retkelle voi ilmoittautua joko molemmille tai vain toiselle päivällä (jos tulee paljon ilmoittautujia, molempiin päiviin osallistuvat ovat etusijalla). 

Maksut: 

  1. päivä 15 eur
  2. päivä 25 eur
  3. ja 2. päivä yhteensä 40 eur.

 

Retki tulee maksaa ilmoittautumispäivänä Hyvinkään piirin tilille: FI9850620320316585. Viittenä: Kesäretki, osallistujan nimi.

Osallistuminen tulee perua viimeistään maanantaina 31.5. sähköpostilla osoitteeseen anne.kunnari(at)nurmijarvi.fi. Laita viestiin tilinumerosi maksun palautusta varten. 31.5. jälkeen tulleissa peruutuksissa rahoja ei enää palauteta. Jos estyt osallistumasta peruutuspäivän jälkeen, voit hankkia tilallesi toisen osallistujan. Jos näin käy, ilmoita tilanteesta sähköpostilla.

Viranomaisten asettamien korona-rajoitusten vuoksi retken peruuntuminen/siirtyminen on mahdollista. Tästä ilmoitetaan osallistujille heti kun mahdollista.

Lisätietoja saa Hyvinkään piirin puheenjohtajalta anne.kunnari(at)nurmijarvi.fi

Tervetuloa tutustumaan Hyvinkään luontoon ja kaupunkiin

Kuva: Syksyinen Suomies 19.12.2020 (Anne Kunnari)

Kesäretken suunnittelupalaveri

Keskiviikkona 3.2.2021 kokoonnuttiin suunnittelemaan retkeä kesäkuun alkuun. Tarkoituksena on tutustua Suomiehen luontopolkuun ja Knehtilän luomutilaan sekä käydä kävelyllä Hyvinkään keskustan kohteissa. Halukkaat voivat yöpyä maastossa ja seuraavana päivänä lähteä melomaan Vantaanjoelle.

Ilmoittautumislomake aukeaa myöhemmin yksityiskohtien selvittyä.

Tapahtumakalenteri

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko22

31 May 2021 Thursday
1 June 2021 Thursday
2 June 2021 Thursday
3 June 2021 Thursday
4 June 2021 Thursday
5 June 2021 Thursday
6 June 2021 Thursday

Viikko24

14 June 2021 Thursday
15 June 2021 Thursday
16 June 2021 Thursday
17 June 2021 Thursday
18 June 2021 Thursday
19 June 2021 Thursday
20 June 2021 Thursday

Viikko25

21 June 2021 Thursday
22 June 2021 Thursday
23 June 2021 Thursday
24 June 2021 Thursday
25 June 2021 Thursday
26 June 2021 Thursday
27 June 2021 Thursday

Viikko26

28 June 2021 Thursday
29 June 2021 Thursday
30 June 2021 Thursday
1 July 2021 Thursday
2 July 2021 Thursday
3 July 2021 Thursday
4 July 2021 Thursday
Ilmoittautuminen

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä