Harakat

METSÄPÄIVÄT

Oppimisympäristönä metsä on meille keskeinen. Joka tiistai lähtevät esikoululaiset metsään.  Nuorempien ryhmän lasten, Kultasulkien metsäpäivä on keskiviikko. Viivymme metsässä aina lounaaseen saakka klo 11:00:een. Metsään menemme saappaissa ja kosteutta pitävissä vaatteissa.

tapahtumat kuukausittain

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko40

28 September 2020 Thursday
29 September 2020 Thursday
30 September 2020 Thursday
1 October 2020 Thursday
2 October 2020 Thursday
3 October 2020 Thursday
4 October 2020 Thursday

Viikko41

5 October 2020 Thursday
6 October 2020 Thursday
7 October 2020 Thursday
8 October 2020 Thursday
9 October 2020 Thursday
10 October 2020 Thursday
11 October 2020 Thursday

Viikko42

12 October 2020 Thursday
13 October 2020 Thursday
14 October 2020 Thursday
15 October 2020 Thursday
16 October 2020 Thursday
17 October 2020 Thursday
18 October 2020 Thursday

Viikko43

19 October 2020 Thursday
20 October 2020 Thursday
21 October 2020 Thursday
22 October 2020 Thursday
23 October 2020 Thursday
24 October 2020 Thursday
25 October 2020 Thursday

Viikko44

26 October 2020 Thursday
27 October 2020 Thursday
28 October 2020 Thursday
29 October 2020 Thursday
30 October 2020 Thursday
31 October 2020 Thursday
1 November 2020 Thursday
Ilmoittautuminen

Harakoitten pienryhmät

Harakat on suomenkielinen 3-6-vuotiaitten lasten ryhmä. Syyskauden 2020 alussa Harakoissa on 18 lasta. Harakka-lapset on jaettu kahteen toimintaryhmään:

  • KULTASULAT, joita on 11 lasta, ja joiden toiminnasta vastaavat Pirjo Mönttinen ja Maarit Julín Päivi Savolaisen avustamana
  • SINISULAT, joita luotsaa Helena Reinikainen Kati Kivostön avustamana; Sinisulissa on seitsemän esikoululaista

PÄIVÄJÄRJESTYS

KLO
6:30-8:00 vapaata leikkiä
8:00-8:30 aamupala
8:30-9 leikkejä ja pelejä oman valinnan mukaan
9:00- 9.30 Kultasulilla ohjattu toiminta
9:00 - 10 Sinisulilla ohjattua toimintaa sisällä
9.30 -10.45 Kultasulat ulkoilevat
10 -11 Sinisulat ulkoilevat
11 - 11:15 yhteinen leikki, laulu, loru ryhmittäin
11:15-12 lounas
12:00-12:30 satu ja pieni levähdyshetki Kultasulilla ja Sinisulilla, "Nukkujat" saavat nukkua tarvittaessa klo 14:00:ään
12:30-13 Sinisulkien ohjattu tuokio
13 -1 4 vapaata leikkiä
14 - 14:30 välipala
14:30-15 vapaata leikkiä
15 -17:15 ulkoilua pihassa

Henkilökunta

Pirjo Mönttinen, varhaiskasvatuksen opettaja
Helena Reinikainen, varhaiskasvatuksen opettaja
Maarit Julín, varhaiskasvatuksen lastenhoitaja
Kati Kivistö, ryhmäavustaja
Päivi Savolainen, ryhmäavustaja

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä