Välkommen till Källhagens sidor

KALENDER

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko 17

25 April 2022 Thursday
26 April 2022 Thursday
27 April 2022 Thursday
28 April 2022 Thursday
29 April 2022 Thursday
30 April 2022 Thursday
1 May 2022 Thursday

Viikko 18

2 May 2022 Thursday
3 May 2022 Thursday
4 May 2022 Thursday
5 May 2022 Thursday
6 May 2022 Thursday
7 May 2022 Thursday
8 May 2022 Thursday

Viikko 19

9 May 2022 Thursday
10 May 2022 Thursday
11 May 2022 Thursday
12 May 2022 Thursday
13 May 2022 Thursday
14 May 2022 Thursday
15 May 2022 Thursday

Viikko 20

16 May 2022 Thursday
17 May 2022 Thursday
18 May 2022 Thursday
19 May 2022 Thursday
20 May 2022 Thursday
21 May 2022 Thursday
22 May 2022 Thursday

Viikko 21

23 May 2022 Thursday
24 May 2022 Thursday
25 May 2022 Thursday
26 May 2022 Thursday
28 May 2022 Thursday
29 May 2022 Thursday

Viikko 22

30 May 2022 Thursday
31 May 2022 Thursday
1 June 2022 Thursday
2 June 2022 Thursday
3 June 2022 Thursday
4 June 2022 Thursday
5 June 2022 Thursday
Ilmoittautuminen

Information om tillvalsämnen för elever i åk 7

VALFRIA ÄMNEN

Det är dags för årets sjuor att välja valfria ämnen inför åk 8 och åk 9. Nedan information om detta val. Eleverna bekantar sig med de olika ämnena som tillval under en tillvalseftermiddag som arrangeras i skolan torsdag 3.2.2022. Ifall eleven är sjuk eller frånvarande från skolan på torsdag eftermiddag så kan läraren som undervisar ämnet som eleven är intresserad av kontaktas, ifall det finns frågor.

Eleverna i åk 7 i Källhagens skola skall välja:

  1. ett valfritt konst- och färdighetsämne (2t/vecka), samt ett reservämne.
  2. ett valfritt ämne (2t/vecka), samt ett reservämne.


Detta väljs INTE NU:

  • ett valfritt ämne (1t/vecka) för åk 8 samt ett reservämne (detta val sker alltså senare. För tillfället planerar vi upplägget och gör om innehållet i dessa ”korta tillval”.)

Det allmänna målet för de valfria studierna i den grundläggande utbildningen är att fördjupa lärandet, bredda studierna och förbättra förutsättningarna för fortsatta studier. De valfria studierna ger eleverna möjlighet att utveckla sina kunskaper utifrån sina egna intressen. Valfriheten stödjer studiemotivationen och utvecklar förmågan att välja.

Eleverna är informerade om de valfria ämnena. Eleverna gör sitt val senast fredag 11.2.2022. Efter detta gör vi grupper och planering för att slå fast tillvalsinnehållet för nästa läsår.

 

Frågor gällande valfria ämnen kan riktas till undertecknade.

Hälsningar

Charlotta Wallenius tf rektor och Kristian Walls elevhandledare och tf biträdande rektor läsår 21-22

 

VALFRITT KONST- OCH FÄRDIGHETSÄMNE, LÅNGT  

 

De valfria konst- och färdighetsämnena bedöms som en del av lärokurserna i den gemensamma undervisningen i konst- och färdighetsämnen och bedöms således inte separat i betyg som används i den grundläggande utbildningen.

I Källhagens skola erbjuder följande konst- och färdighetsämnen (2 veckotimmar i åk 8 och åk 9):

  1. Bildkonst (Mervi Laakso)
  2. Gymnastik (Jan Hagman)
  3. Huslig ekonomi (Anette Grund-Korhonen och Ronny Wikström)
  4. Musik (Carolina Backman)
  5. Slöjd (Ina Hildeen)

 

VALFRITT ÄMNE, LÅNGT (INKLUSIVE B2-SPRÅK)

 

Syftet med de valfria ämnena är att fördjupa och bredda elevens kunskaper enligt elevens val. De valfria ämnena ska främja de mål som fastställts för den grundläggande utbildningen. Fördjupade valfria lärokurser ska fördjupa och/eller bredda målen och innehållet i de gemensamma läroämnena. Tillämpade valfria ämnen kan innehålla element från flera olika läroämnen eller från mångsidig kompetens. Tillämpade valfria ämnen bidrar till att främja samarbetet mellan läroämnena, till exempel inom konst- och färdighetsämnen, informations- och kommunikationsteknik, konsument- och ekonomikunskap, global fostran och studier i drama.

Källhagens skola erbjuder följande valfria ämnen (2 veckotimmar i åk 8 och åk 9):

  1. Bildkonst (kan inte väljas om du valt ämnet som valfritt konst- och färdighetsämne)
  2. Gymnastik (kan inte väljas om du valt ämnet som valfritt konst- och färdighetsämne)
  3. Huslig ekonomi (kan inte väljas om du valt ämnet som valfritt konst- och färdighetsämne)
  4. Musik (kan inte väljas om du valt ämnet som valfritt konst- och färdighetsämne)
  5. Textilslöjd (kan inte väljas om du valt ämnet slöjd som valfritt konst- och färdighetsämne)
  6. Teknisk slöjd (kan inte väljas om du valt ämnet slöjd som valfritt konst- och färdighetsämne)
  7. Tyska (Katja Paulsson)
  8. Franska (Sofia Tasanko)
  9. Ekonomi och företagsamhet (Kristian Walls)

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä