Perjantai 4.9.
Päivä alkoi aamupalalla, jonka jälkeen meillä oli hetki vapaa-aikaa.
Päivän ensimmäinen ohjelma oli Paradox-museo, jossa vietimme reilun tunnin. Museossa oli useita eri optisia illuusioita sekä muita mielenkiintoisia asioita. Paradox-museon jälkeen menimme lounaalle aasialaiseen Pong Buffettiin, jossa oli mm. sushia sekä muita aasialaisia ruokia.

Lounaan jälkeen matkasimme lautalla Djurgårdeniin, jossa ensimmäisenä meitä odotti ulkoilmamuseo Skansen. Siellä oli mm. vanhoja rakennuksia, eläimiä sekä hienot maisemat.




Skansenin jälkeen menimme Vasa-museoon, jossa on 1600-luvulla neitsytmatkallaan uponnut purjelaiva Vasa. Laiva oli hyvin iso sekä yksityiskohtainen. Museossa oli myös paljon esineitä laivasta, muun muassa patsaita sekä astioita.


Viimeisenä kohteena oli ABBA-museo. Museossa soi ABBAn kappaleita sekä näytillä oli esimerkiksi asuja, levyjä, palkintoja sekä kopioita yhtyeen käyttämistä huoneista. Museossa oli myös lava, jossa pääsi esiintymään virtuaalisen yhtyeen kanssa.





Djurgårdenin jälkeen meillä oli muutama tunti vapaa-aikaa jonka käytimme mm. ostosten tekoon sekä ruokailuun.
Päivän päätteeksi pelasimme hostellin aulassa korttia sekä lauloimme karaokea.
Teksti: Felix ja Elias
Kuvat: Felix, Elias ja Tiia
Kommentit
Kirjaudu sisään lisätäksesi tähän kommentin