Elämää metsissä ja soilla 5.-6.lk 2016

ELÄMÄÄ METSISSÄ JA SOILLA

ELÄMÄÄ METSISSÄ JA SOILLA


Monialainen oppimiskokonaisuus

2.-9.9.2016


Lievestuoreen koulu, 5.-6.-luokat

Luokanopettajat Kirsi Haakana, Minna Holma, Maria Kärkinen ja Juhani Karkee.

Kouluavustajaharjoittelija Anna Töllinen


Suunnitelma:

Tavoitteet:

Työskentelytaitojen tavoitteet:

Oppilas suunnittelee omaa sekä ryhmän työtä.

Oppilas harjoittelee ilmaisemaan oman mielipiteensä.

Oppilas harjoittelee vuorovaikutustaitoja.

Oppilas ottaa vastuuta omasta työstään ryhmän jäsenenä

Oppilas arvioi omaa ja ryhmän toimintaa.


Oppimisen tavoitteet:


Kokonaisuuden aikana oppilas tutustuu johonkin itseään kiinnostavaan metsään tai suohon liittyvään aiheeseen kokonaisvaltaisesti käyttäen monipuolisia työskentelymenetelmiä. Oppilas yhdistelee eri tiedonalojen tietoja ja taitoja, ja muokkaa niitä ryhmänsä kanssa isommaksi kokonaisuudeksi.


Ketkä osallistuvat toteuttamiseen?


Oppimiskokonaisuuden toteuttamiseen osallistuvat 5.-6. –luokkien opettajat (neljä opettajaa), kouluavustaja-harjoittelija sekä ko. luokkien oppilaat (54 oppilasta). Oppilaat jaetaan opettajien toimesta luokkarajat ylittäviin ryhmiin (9 ryhmää), joista jokaisessa on kuusi oppilasta.


Ajankäyttö:

Aloitus pe 2.9. (1,5 oppituntia sisältäen opettajien esittämän aiheeseen virittävän draaman sekä aiheiden ideoinnin ja kehittelyn).

Ma 5.9.- ke 7.9. Ryhmien työskentelyä 4 oppituntia/päivä

To 8.9. Koko päivän metsäretki Leivonmäen kansallispuistoon

Pe 9.9. Ryhmien työskentelyä, näyttelyn rakentamista, metsäaiheista musiikkia sekä näyttelyyn tutustuminen, yhteensä 4 oppituntia.

Yllä olevien tuntien lisäksi metsäteemaa käsitellään muidenkin opettajien pitämillä esim. käsityön ja englannin tunneilla.

Oppilaiden osallisuus kokonaisuuden suunnittelussa


Oppilaat valitsevat ryhmälleen metsään liittyvän aiheen ja työtavan. Ryhmissä pohditaan myös, miten omaa työtä voitaisiin arvioida. Päävastuu arvioinnin suunnittelusta on kuitenkin opettajilla. Mahdollisia aiheita sekä työ- ja arviointitapoja esitellään lyhyesti projektin aloitustilaisuudessa, mutta myös niiden ulkopuolelta on mahdollista valita.

Arviointi ja palautteen antaminen


Jokaisella opettajalla on ohjattavanaan 2-3 ryhmää, joiden toimintaa hän tarkkailee. Opettaja antaa päivittäin palautetta ryhmien työskentelystä ja ohjaa ryhmää arvioimaan omaa toimintaansa. Projektin päätteeksi jokainen oppilas tekee itsearvioinnin omasta työskentelystään, antaa numeraalisen arvosanan ja perustelut sekä itselleen että ryhmänsä jäsenille ja antaa myös opettajille palautetta projektista.







Toteutus:



Perjantai 2.9.2016


Aloitimme opintokokonaisuuden edellisen viikon perjantaina 2.9.2016 kokoontumalla liikuntasaliin. Esitimme siellä opettajien ja avustajaharjoittelijan kanssa näytelmän, joka johdatteli tulevan viikon teemoihin. Näytelmässä esiin tulleita aiheita olivat mm. eksyminen, pimeys, pelot, eläimet, puut, metsänhenget, luonnonsuojelu, marjastaminen, sienestäminen, metsästys, metsän voimauttava vaikutus, metsän kuunteleminen ja kiireettömyys.


Tämän jälkeen oppilaille selitettiin tulevan viikon ajatus pääpiirteissään. Seuraavaksi heidät jaettiin yhdeksään ryhmään ja annettiin valmiiksi pohdittuja aihekokonaisuuksia ja ajatuksia tulevan viikon teemoista. Ryhmien tehtävänä oli keksiä tai valita valita itselleen mielenkiintoisin aihe, johon tulisivat seuraavan viikon aikana tarkemmin perehtymään. Nämä he kirjoittivat isoille papereille. Seuraavaksi oppilaat suunnittelivat aiheeseensa sopivia opiskelumenetelmiä. Tämän jälkeen ryhmät vaihtoivat papereita ja pohtivat lisää ajatuksia toistensa aiheisiin, menetelmiin ja tuotoksiin. Lopuksi ryhmien oli vielä tarkoitus suunnitella arviointimenetelmiä omalle toiminnalleen, ryhmätoiminnalle ja toteutukselle. Näiden suunnitelmien perusteella ryhmät olivat valmiita aloittamaan työskentelyn seuraavana maanantaina.




Maanantai-keskiviikko 5.-7.9.2016


Ryhmien työskentelyä.



Torstai 8.9.2016


Retki Leivonmäen kansallispuistoon


Tavoitteet:


Jokamiehenoikeudet

Ensiapu

Tulen ja puiden tekeminen

Vuoleminen

Maamerkkien tunnistaminen

Kansallispuistossa liikkumisen kirjoittamattomat säännöt

Luonnon aistiminen ja luonnosta nauttiminen


Läksimme aamulla linja-autolla klo 8.00 koulun pihasta. Vanhemmat hoitivat ystävällisesti niin, että myöskin kuljetusoppilaat ehtivät tilausajoon jo ennen koulun alkua.


Osa oppilaista lähti tilausajobussiin matkalta ja ensimmäinen tutustumiskohde oli Toivakan kirkko, jossa tutustuttiin Pellervo Lukumiehen kirkkomaalauksiin.


Kirkkoon tutustumisen aikana Lievestuoreen partiolaisten iskuryhmä meni ennakolta Leivonmäen kansallispuistoon ja merkkasi 5,5 km reitin maamerkein, jotta ryhmät pysyisivät oikealla reitillä. Kaksi partiolaisista jäi parkkipaikalle vastaanottamaan ja leikittämään retkeläisiä.


Ryhmät lähtivät reitille ilman opettajaa kahden minuutin välein merkkejä seuraten. Opettajat kulkivat samaa reittiä huomaamattomasti ryhmien välissä.


Laavupaikalle päästyään nälkäiset retkeläiset saivat vuolla itselleen makkaratikut ja pääsivät syömään eväitä.


Tulipaikalla opettajat ja partiolaiset järjestivät neljä rastipistettä, joissa opeteltiin tulentekoa, ensiaputaitoja, jokamiehenoikeuksia ja aistittiin luontoa.


Vähän ennen kahta palattiin eri reittiä takaisin parkkipaikalle ja paluumatka Lievestuoreelle alkoi. Perillä oltiin noin 14:30 väsyneinä, mutta onnellisina. Oppilaiden arvioinneissa oli reissua pidetty onnistuneena.


Perjantai 9.9.2016


Näyttelyn rakentaminen


Viikon viimeisenä työpäivänä rakennettiin koulun toisen kerroksen käytävään ja yhteen luokista näyttelyä viikon tuotoksista. Kahdella ensimmäisellä tunnilla noin puolet oppilaista oli musiikinopettajan kanssa laulamassa metsälauluja ja puolet rakensi näyttelyä.


Näyttely valmistui puoleenpäivään mennessä ja kello kaksitoista pidettiin näyttelyn avajaiset lauluineen ja puheineen.


Koulun rehtori katkaisi juhlallisin menoin nauhan asiaan kuuluvassa karhupuvussaan ja koulun oppilaat, henkilökunta sekä muutamat huoltajat pääsivät tutustumaan näyttelyyn.


Loppunäyttely sisälsi haastatteludokumenttivideon, luokkaan rakennetun metsäleirin, retkeilyvarustenäyttelyn, näytelmän, metsään ja retkeilyyn liittyvän lehden, sieni- ja marjanäyttelyn aitoine sieninäytteineen, marjaisia ja sienisiä maistiaisia, asiantuntijahaastatteluja ja tietotekstiä sisältävän tietokirjan, installaation äänimaailmoineen, oppilaiden aistihavaintoja metsäretkeltä sekä kaksi suurikokoista maalaussarjaa.




Kokonaisuuden sisältämiä eri oppiaineiden sisältöjä:


Uskonto

Suomen muinaisuskonnot ja taruolennot.


Äidinkieli

Tiedonhankintaa ja tietotekstien luomista ja kirjoittamista.


Matematiikka

Haettiin tilastotietoja Suomen kansallispuistoista.


Ympäristöoppi

Metsän kasvit, eläimet, sienet ja luontotyypit.


Kuvataide

Luonnostelua. Maalattiin metsän kasveja ja eläimiä. Rakennettiin erilaisia rakennelmia kuten laavu ja kota, teline kahvipannulle. Videoeditointi.


Musiikki

Laulettiin metsäaiheisia lauluja.


Tekninen käsityö

Rakennettiin linnunpönttöjä.


Tekstiilityö

Neulahuovutettiin metsän äänistä mieleen tulleita kolmiulotteisia maisemia.


Liikunta

Vaellettiin kansallispuistossa ja leikittiin liikuntaleikkejä.


Projektin arviointi:


Ryhmien ohjaajat antoivat jatkuvaa ohjaavaa ja kannustavaa palautetta ryhmän toiminnasta koko viikon ajan. Lisäksi ryhmät arvioivat toimintaansa useina päivinä palautepalavereilla ja itsearvioinneilla. Viikon lopuksi jokainen oppilas teki laajemman itsearvioinnin (lomake), jossa oppilas arvioi monipuolisesti oppimistaan ja ryhmän jäsenten osallistumista viikkoon. Wilmaan kirjattiin oppilaan itselleen antama numero, ryhmän antamien numeroiden keskiarvo sekä opettajan kirjallinen palaute. Lopuksi myös opettajat kävivät viikosta ytimekkään palautekeskustelun.


Projektin dokumentointi:


Viikon aikana dokumentoimme työskentelyprosessia valokuvaamalla, videoimalla sekä itsearviointien kautta. Myös oppilaiden tuotokset, metsässä tehty aistitehtävä sekä loppunäyttely kokonaisuudessaan toimivat dokumentaatioina viikon työskentelystä.

Liitteet:

Itsearviointilomake

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä