Koulun toimenpiteet

Oppilaiden osallisuus ja vaikuttaminen 

 Pyörön oppilaskunta pyrkii hallitustyöskentelyn kautta lisäämään kouluviihtyvyyttä ja oppilaiden vaikutusmahdollisuuksia sekä lisäämään kaikenlaista yhteistoimintaa ja näin myös edistämään suvaitsevaisuutta. Oppilaita pyritään mahdollisuuksien mukaan osallistamaan heitä koskeviin päätöksiin ja näin myös huomioimaan heidän mielipiteensä ja kiinnostuksen kohteet. Oppilaskunnan hallitus pyrkii toimimaan koulun vaikuttimena. Se tuo oppilaskuntaa ohjaavan opettajan välityksellä oppilaiden mielipiteet ja ehdotukset tiedoksi rehtorille/opettajien kokouksiin. Oppilaille annetaan mm. mahdollisuus ideoida ja päättää kevään-24 MOK-teema. 

Lukuvuoden aikana järjestetään perinteiset tapahtumat, kuten koulurauhan julistus, pikkujoulut ja teemapäivät/-viikot. Kussakin yksikössä (Pitkälahti, Ala-Pyörö ja Ylä-Pyörö) laaditaan oppilaskunnalle oma toimintasuunnitelma, mikä päivittyy lukuvuoden edetessä. Ala- ja yläkoulun oppilaskuntien yhteistoimintaa pyritään kehittämään osallistumalla mahdollisuuksien mukaan yhteisiin toimintoihin. Näitä ovat mm. koulurauhan julistus, elokuvaviikko, ystävyysottelu ja teemapäivät. Pitkälahden oppilaskuntatoiminnassa ovat mukana myös esikoululaiset. 

Oppilaskunnan hallitus kokoontuu pääsääntöisesti kerran kuukaudessa, tarvittaessa useammin. Hallituksen edustajien tehtävänä on toimia viestin viejinä ja tuojina oman luokan ja oppilaskunnan hallituksen välillä. 

Kaksi Pyörön koulun oppilasedustajaa osallistuu Kuopion Lasten Parlamentin toimintaan kuluvan lukuvuoden aikana. Edustajat osallistuvat koulupäivän aikana etäkokouksiin ja suurkokoukseen valtuusto-virastotalolla toukokuussa 2024.

Kansainvälinen yhteistyö 

Koulun opettajista on koottu kansainvälisyystiimi, joka suunnittelee ja toteuttaa koulun kansainvälistä toimintaa. Yläkoulun oppilaista on koottu oppilaiden kansainvälisyysryhmä, joka osallistuu kansainvälisiin hankkeisiin. Ryhmää täydennetään lukuvuoden aikana 7.- ja 8.-luokkien oppilailla. 

Lukuvuoden aikana pyritään toteuttamaan kahdenkeskistä vaihtoa eurooppalaisten yhteistyökoulujen kanssa. 

Uutena kehityskohteena on kansainvälisen akkreditoinnin hankkiminen, mikä helpottaisi uusien hankkeiden hakemisprosessia ja olisi osa koko koulun kehittämistä. Akkreditointia haetaan Opetushallitukselta syksyn 2023 aikana. 

Kodin ja koulun välinen yhteistyö 

Kodin ja koulun yhteistyön keskeisenä tavoitteena on oppilaan, opetuksen ja kasvatuksen tukeminen yhteistyössä huoltajien kanssa. Huoltajia tiedotetaan koulun toiminnasta pääasiassa Wilman kautta sekä koulun nettisivuilla. Huoltajille pyritään luomaan yhteistyömahdollisuuksia osallistua luokan, luokkatasojen ja koko koulun toimintaan.  

Huoltajat kutsutaan vanhempainiltoihin ja oppimiskeskusteluihin koululle tai mahdollisesti tapaamiset voidaan järjestää myös etäyhteyksin.  

 Kodin ja koulun välistä yhteistyötä toteutetaan ainakin seuraavin käytäntein: 
 
- yhteisölliset oppilashuoltoryhmät 
- vanhempainyhdistystoiminnan kautta  
- luokkatoimikunnat  
- vanhempainillat ja muut yhteiset tapahtumat vanhempien kanssa  
- oppimiskeskustelut  
- koulun tapahtumiin osallistuminen 

 

Muut kumppanuudet ja sidosryhmät   

Yhteistyötä on tehty Kuopion kirjaston, Kuopion Tennisseuran, Liikkuvan koulun, Pitkälahden Marttojen, Kallaveden seurakunnan, Yliopistojen, Lasten yliopiston, Servican sekä alueen päiväkotien (esikoululaiset) kanssa, sairaala tahot, Pohjois-Savon opisto ja pelastusopiston kanssa.