2 Strategia, kehittämissuunnitelma, opetussuunnitelma
Strategian, kehittämissuunnitelman ja opetussuunnitelman toteuttaminen
Koulut voivat halutessaan tehdä CAF-arvioinnin oman toiminnan kehittämiseksi. Arviontikohteen voi päättää itse.
- 2014 - 2015: 6 Osallisuus (vanha lukuvuosisuunnitelma)
- osallisuus opetussuunnitelmatyössä
- 2015 - 2016: 4 Resurssit
- tieto- ja viestintätekniikka
- 2016 - 2017: 6 Kasvatus ja oppiminen
- yhteistoiminta
- 2017 - 2018: 1 Johtaminen
- 2018 - 2019: 7 Oppilashuolto ja muu oppilaan tuki
- 2019 - 2020: 2 Strategia, kehittämissuunnitelma, ops
- 2020 - 2021: 3 Henkilöstö
- 2021 - 2022: 5 Asiakkuudet ja kumppanuudet
- 2022 - 2023: 4 Resurssit ja 6 Kasvatus ja oppiminen
- tieto- ja viestintätekniikan pedagoginen käyttö
- tieto- ja viestintätekniikan pedagoginen käyttö
Lisätietoja:
opetusjohtaja Silja Silvennoinen 044 718 4003
perusopetuspäällikkö Taina Vainio 044 718 4018
perusopetuspäällikkö Mika Kuitunen 044 718 5151
Koulun toimenpiteet
Arjen yhteistyö ja pedagogiset ratkaisut
Arjen yhteistyötä tehdään monilla tasoilla. Johto- ja suunnitteluryhmä, kehittämistiimit, luokkatasotiimit ja aineryhmät kokoontuvat säännöllisesti ja suunnittelevat omaa yhteistä toimintaansa. Pyrimme kehittämään eri yksiköiden ja luokkatasojen välistä yhteistyötä.
Osa oppiaineista on palkitettu. Koko koulu noudattaa samaa päivärytmiä. Nämä pedagogiset ratkaisut helpottavat yhteistyötä ja integrointia. Ryhmät suunnittelevat yhdessä yhteiset teema- ja pajatyöskentelypäivät sekä juhlat.
Lukuvuoden aikana koululle muodostetaan tuen tiimi. Tuen tiimin toiminnan kehittäminen aloitetaan alakoulun puolelta ja laajennetaan yläkoulun puolelle. Tuen tiimin tavoitteena on kehittää koulun erityisopetuksen resurssien kohdentamista ja poissaolojen seurantaa.
Kieli- ja kulttuuritietoinen koulu
Koulumme on monikulttuurinen ja koulussamme puhutaan useita eri kieliä. Monikulttuurisuus on luonteva osa kouluarkeamme. Kielet ja kulttuurit huomioidaan myös koulun tiedottamisessa ja monikulttuurisuus tiedostetaan pedagogisissa ratkaisuissa ja opetuksessa.
Oppilasarvioinnin kehittäminen
Arviointi on jatkuvaa ja monipuolista. Oppilas ohjataan itsearviontiin ja vertaisarviointiin. Osaamista voi osoittaa monella eri tavalla kuten portfolioilla, oppimispäiväkirjoilla sekä suullisesti. Arvioinnin apuvälineenä käytetään Wilmaa.
Oppilasta ja huoltajia tiedotetaan arvioinnin kriteereistä ja arvosanoista.
Muita teemoja
- MOK1: kieli- ja kulttuuritietoisuus
- MOK2: Oppilaat ideoivat ja äänestävät aiheen. Tarkempi kuvaus kohdassa 6: Kasvatus ja oppiminen.
Kouluun kiinnittymiseen ja poissaoloihin kiinnitetään lukuvuoden aikana erityistä huomiota. Kehittämistiimit ovat tehneet suunnitelman kohtaamisen, osallisuuden ja yhteisöllisyyden vahvistamiseen, suunnitelmallisen ryhmäytymisen tukemiseen ja tunne- ja vuorovaikutustaotojen vahvistamiseen. Tiimit tarkastelevat suunnitelmansa toteutumista kolme kertaa lukuvuoden aikana sekä suorittavat arvioinnin keväällä suunnitelman toteumisesta.