Terapeuttinen lukeminen ja kirjoittaminen

1) Millaista oli kirjoittaa omista ”kasvoista”? Mitä opit, havaitsit itsestäsi? Entä elämästä, ihmisistä ylipäätään?
2) Terapeuttinen lukeminen ja kirjoittaminen – miten voisit käyttää hyvinvoinnin edistämiseen luokassa / työyhteisössäsi / omassa elämässäsi?

Kommentit

Ryhmä2

1) Omista kokemuksista kirjoittaminen vaikeaa ja aika tuntui lyhyeltä. Mietimme, että jos jokin asia on joistain ihmisistä pelottava tai se aiheuttaa esim. kiusaamista niin siihen voi liittyä esim. tietämättömyys asiaa kohtaan tai vaikeus asettua toisen asemaan.
2) Terapeuttisen lukemisen ja kirjoittamisen avulla voisi käsitellä eri aihe alueita ja vaikeitakin aiheita tai johdatella niiden äärelle.
1) Kokemus saattoi olla osittain jopa hieman rankka, kun joutui käsittelemään sellaisia asioita, joita ei ole hetkeen edes miettinyt.
2) Kannattaa aloittaa pienesti ja luokka tulisi tuntea hyvin, ennen kuin alkaa käsitellä vaikeita asioita. Eli harjoittelua kevyemmillä aiheilla alkuun. Tällaista toimintatapaa voi integroida esim. kuvikseen (esim. maalaaminen) tai musiikkiin.
- Kirjatut asiat olivat kaikilla sellaisia, jotka oli tiedostanut ja joita oli aiemmin miettinyt.
- Auttoi havaitsemaan, miten kokemus on vaikuttanut nykyiseen minuuteen ja näkemään kasvun.
- Auttaa näkemään, mitä toisen ihmisen ilkeiden sanojen taustalla on voinut olla.
Ryhmä 4:
- Omista kokemuksista tuli paljon tekstiä. Kun mietti ja kirjoitti, tuli lisää asioita mistä olisi voinut myös kirjoittaa. Tunteet nousi pintaan, vaikka asiaa olisikin käsitellyt aiemminkin.
- Oppilaiden kanssa pienestä liikkeelle, alkutarina auttaa oppilaita löytämään omasta elämästä vastaavuuksia, vaikeampi lähteä työskentelemään jos ope ohjeistaa vaan kirjoittamaan jostakin vaikeasta aiheesta.
- tunne yms taitojen harjoitteluun taide enemmän tueksi, lopputulos ei tärkeä vaan työstö, esim maalauksen saa heittää roskiin kun tunne/asia on "oksennettu" ulos.
Aluksi oli aika hassua lähteä kirjoittamaan omasta elämästä, koska se kaikki on niin tuttua, että miksi siitä pitäisi kirjoittaa. Aihe löytyi kuitenkin aika helposti ja tekstiä tuli paljon. Olisi tullut enemmänkin jos olisi ollut aikaa. Huomasin kasvaneeni paljon siitä kun olin se tyttö josta kirjoitin. Huomasin, että olen osannut kääntää haastavan kokemuksen positiiviseksi asiaksi ja osaan ymmärtää ehkä toisia ihmisiä paremmin. Ilman tuota kokemusta en olisi se ihminen joka olen nyt.

Luokassa voisin tehdä tällaista vastaavaa toimintaa kun oppilaat ovat jo toisilleen tuttuja ja luottamus on kasvanut. Aloittaisin jostain hyvin kevyestä aiheesta ja konkreettisesta aiheesta, josta oppilailla on hyvin kokemusta.

Kirjaudu sisään lisätäksesi tähän kommentin