Muistio 1.11.24 klo 12.30-14 - pohjoisen alueen laajennettu opiskeluhuoltoryhmän tapaaminen

Läsnä: Esiopetuksen aluepäällikkö Raisa Ahtola-Järvinen, varhaiskasvatuksen erityisopettaja Kirsi Lehmussaari , varhaiskasvatuksen opettaja Sonja Juvonen, varhaiskasvatuksen opettaja Katja-Leena Kallio, varhaiskasvatuksen opettaja Kirsi Töyry, varhaiskasvatuksen opettaja Virpi Karjalainen, kuraattori Suvi Soikka, psykologi Klara Ylkänen, terveydenhoitaja Kristiina Soikkeli sekä opiskeluhuollon koordinaattori Petra Koljonen (opiskeluhuollon vahvistamisen hanke)


  1. Yhteisöllinen opiskeluhuolto esiopetuksessa
  • Keskustelua yleisesti opiskeluhuollosta.
  • Esiopetuksen opiskeluhuollosta vastaavat lv. 2024–25 alusta alkaen aluepäälliköt.
  • Yhteisöllisen opiskeluhuollon opiskeluhuoltoryhmät kokoontuvat alueellisesti kaksi kertaa vuodessa, kerran syys- ja kerran kevätlukukaudella aluejaon mukaisesti (pohjoinen, eteläinen ja läntinen alue).
  • Pojoisen alueen esiopetuksen psykologina toimii Klara Ylkänen ja kuraattorina Suvi Soikka. Opiskeluhuollon koordinaattorina toimiin Petra Koljonen vuoden 2024 loppuun asti (opiskeluhuollon vahvistamisen hanke).
  • Raisa kertoi Korven koulun esiopetuksen ja alkuopetuksen yhteisistä eskari- ja ekamessuista, jotka järjestetään lukuvuosittain toukokuussa. Messut on koettu erinomaiseksi esi- ja alkuopetuksen, opiskeluhuollon ja muiden sidosryhmien yhteiseksi tapahtumaksi ja kotien kanssa tehtävän yhteistyön edistämiseen.
  • Käytiin keskustelua yleisesti esiopetukseen ja esiopetuksessa olevien ikäkauteen liittyvistä ilmiöistä
    • Neuvolan näkökulmasta huolenaiheita mm. media, vähäinen liikkuminen, syömiseen ja nukkumiseen liittyvät haasteet sekä rajat ja säännöt. Ikätasoisissa taidoissa kahtiajakoa; osa erittäinkin taitavia, esim. jotkut oppivat lukemaan sanoja jo 3–4-vuotiaina, osalla lapsista taas ikätasoiset perustaidot heikot. Neuvolan näkökulmasta eskarin aloitus ja siihen liittyvät perusasiat ja kaverisuhteet jännittävät sekä lapsia että huoltajia, etenkin ensimmäisen lapsen kohdalla.
    • Korven koululla eskarit toimivat kolmessa ryhmässä, jossa kussakin n. 10 lasta. Esiopetusikäisten perus- ja koulunkäyntitaitojen harjoittelu mahdollistuu pienissä ryhmissä hyvin. Pienryhmätoiminnassa tulee ottaa huomioon koulun aloitus ja  suuremmassa ryhmässä toimimisen harjoitteleminen. Kaikkien koulun aloitukseen liittyvien taitojen opettelu on tärkeää. Joidenkin asioiden opettelu mahdollistuu pienessä ryhmässä, osa taa suuremmassa. Ryhmissä enenevässä määrin herkkiä lapsia. Tunne- ja vuorovaikutustaitoja harjoitellaan, pienet ryhmäkoot tässäkin asiassa koettu tärkeäksi. Tärkeänä näkökulmana se, että kaikkien taitojen harjoittelemiseksi voidaan siirtyä porrastetusti taitojen karttuessa isompiin ryhmiin. Myös psykologi Klaran mielestä tärkeää antaa aikaa kasvulle ja kehitykselle.
    • Koskenpäällä pieni esiopetusryhmä. Lapset taitavia ja innokkaita oppimaan.
    • Käytiin keskustelua sekä lasten että aikuisten ruutuajasta ja siitä, millainen vaikutus nopeatempoisen sisällön katselemisella ja selailulla on aivojen kehitykseen. Aivot ovat kuin lihas; se mitä tekee, vahvistuu eli myös aivot oppivat toimimaan siten kuin niitä käytetään. Nykyisin tylsyyden ja tyhjän ajan kestäminen vaikuttaa olevan vaikeaa. Ruutuaika on myös yhteydessä lasten liikkumiseen, mm. ei keksitä mitä tehdä, kun on tyhjää aikaa. Psykologi Klara nostanut esiin näkökulman ruutuajan rajoittamiseen liittyen, että pelkkä kieltäminen ei auta/onnistu. Rajoitusten asettaminen ja niissä pysyminen on taito, jota pitää harjoitella. 
  •  Opiskeluhuollon psykologin ja kuraattorin lukuvuosi on alkanut hyvin, ja myös työntäyteisesti. Suvi kiertänyt esiopetusryhmät opiskeluhuollon koordinaattori Petran kanssa kesäkuussa. Opiskeluhuollon toiminnasta on tiedotettu esiopetuksen henkilöstöä ja myös huoltajia Wilmassa sekä toimitettu eskareihin myös ilmoitustaululle laitettavat tiedotteet. Suvi toimii Korven ja Koskenpään esiopetusryhmien ohella myös ko. koulujen kuraattorina ja sen tuoma jatkuvuus työssä koetaan hienona asiana. Tutustuminen lapsiin ryhmissä on hedelmällistä ja se helpottaa lasten tukemista koulussa. Suvi tarjoutunut vierailemaan ryhmissä. Ryhmävierailuja toivotaan myös esiopetuksen puolelta. Opiskeluhuollon kuraattori ja psykologi toimivat myös henkilöstön tukena ja asioiden jakajana. Tärkeää on, että henkilöstö osaa suositella opiskeluhuollon psykologi- ja kuraattoripalveluja. 
  • Korven koululla oppilaskunnassa ollut edustus myös esiopetuksesta yhdessä aikuisen kanssa. Tämä hyvä käytäntö kannattaa jakaa myös muille alueille.  

2. Terveiset esioppilaiden yhteisistä palavereista
  • Lasten palaverit koettu kaikkien tahoilla hyväksi. Tuetaan lasten osallisuutta esiopetuksen toiminnan suunnittelussa. Lokakuussa on lasten ajatuksia kartoitettu siitä, mitä kaveruus on. Lasten vastauksia:
    • "Hyvä kaveri tuo iloa", "Ei oteta kädestä", "Jos on kummankin lempilelu, niin vuorotellaan", "Kaveri auttaa", "Pyytää leikkiin", "On kiva leikkiä yhdessä ja kaikkien kanssa", "Annetaan rauha", "Ollaan vaan kahdestaan" jne..   

    3. Koko Jämsän opiskeluhuoltotyössä teemana on arkiliikunnan lisääminen. Miten voimme tukea lasten liikkumista esiopetuksessa ja kotona? 
    • Asiaa ehditty vain sivuamaan. Petra kertonut työryhmästä, joka edistää asiaa Jämsässä. Työryhmään kuuluuu Jämsän kaupungin hyvinvointikoordinaattori Tiina Riihinen sekä edustus vanhempainyhdistyksestä, perus- ja esiopetuksesta. Petra osallistunut tapaamisiin peruopetuksen edustajana. Esiopetuksen edustajana on Satu-Päivi Hirvikoski-Ilmonen. Perusopetukseen on tehty mm. tiedotteita ja postereita, tietoa jaettu Jämsän kotisivuilla sekä somekanavilla, ks. mm. https://peda.net/jamsa/oppilashuolto2/aktiivinen-arki-ja-aktiivisesti-kuljetut-koulumatkat-posteri
    4. Muut asiat
    • Kevätlukukauden kokouksen päivämäärästä sovitaan lähiaikoina.
    • Muistion kirjasi Petra