Biologian päättöarvioinnin kriteerit
Biologian päättöarvioinnin kriteerit arvosanoille 5, 7, 8 ja 9 oppimäärän päättyessä (1.8.2021 alkaen).
| Opetuksen tavoite | Sisältöalueet | Opetuksen tavoitteista johdetut oppimisen tavoitteet | Arvioinnin kohde | Osaamisen kuvaus arvosanalle 5 | 
 | 
| Biologinen tieto ja ymmärrys | 
 | ||||
| T1 ohjata oppilasta ymmärtämään ekosysteemin perusrakennetta ja toimintaa, vertailemaan erilaisia ekosysteemejä ja tunnistamaan lajeja | S1–S4, S6 
 | Oppilas syventää tietojaan ekosysteemin perusrakenteesta ja toiminnasta. Hän oppii vertailemaan erilaisia ekosysteemejä. Oppilas oppii tunnistamaan lajeja. 
 | Ekosysteemin rakenteen ja toiminnan tuntemus | Oppilas osaa luokitella metsäekosysteemin osia elollisiin ja elottomiin. 
 Oppilas rakentaa yksinkertaisen ravintoketjun esimerkkilajeista. 
 Oppilas tunnistaa ja nimeää joitakin lajeja. | 
 | 
| T2 auttaa oppilasta kuvailemaan eliöiden rakenteita ja elintoimintoja sekä ymmärtämään eliökunnan rakennetta | S1–S5 | Oppilas oppii kuvailemaan eliöiden rakenteita ja elintoimintoja. Hän oppii luokittelemaan eliöitä eri eliökuntiin ja antamaan esimerkkejä kullekin kunnalle tyypillisistä piirteistä. 
 | Eliökunnan ja eliöiden rakenteiden ja elintoimintojen tuntemus 
 | Oppilas osaa nimetä eliökunnat sekä eri eliöryhmille yhteisiä perusrakenteita ja toimintoja. 
 
 | 
 | 
| T3 ohjata oppilasta tutkimaan eliöiden sopeutumista eri elinympäristöihin ja ymmärtämään erilaisten elinympäristöjen merkitys luonnon monimuotoisuudelle | S1–S4, S6 | Oppilas oppii tarkastelemaan eliöiden sopeutumista eri elinympäristöihin ja ymmärtämään, miten se näkyy esimerkiksi erilaisina rakenteina. 
 Oppilas oppii, että erilaiset elinympäristöt lisäävät luonnon monimuotoisuutta. | Eliöiden sopeutumisen ja elinympäristöjen monimuotoisuuden hahmottaminen 
 | Oppilas osaa tunnistaa erilaisissa elinympäristöissä elävien eliöiden ominaisuuksia. 
 Oppilas antaa joitakin esimerkkejä erilaisissa elinympäristöissä elävistä eliöistä. 
 
 | 
 | 
| T4 ohjata oppilasta ymmärtämään perinnöllisyyden ja evoluution perusperiaatteita | S1, S4, S5 | Oppilas oppii perinnöllisyyden ja evoluution perusperiaatteet. | Perinnöllisyyden ja evoluution perusperiaatteiden hahmottaminen | Oppilas osaa kertoa, että yksilön ominaisuuksiin vaikuttavat sekä perimä että ympäristö. 
 Oppilas kertoo, että eliöt ovat kehittyneet evoluution tuloksena. | 
 | 
| T5 ohjata oppilasta ymmärtämään ihmisen kehitystä ja elimistön perustoimintoja | S5 | Oppilas oppii ihmisen yksilönkehityksen ja kasvun vaiheet. 
 Oppilas oppii elimistön perustoiminnot. | Ihmiselimistön rakenteen ja toiminnan hahmottaminen 
 | Oppilas osaa nimetä ihmisen keskeisimpiä elimiä ja elimistöjä. 
 Oppilas kuvailee keskeisimpien elimistöjen tehtäviä. 
 
 | 
 | 
| T6 ohjata oppilasta arvioimaan luonnonympäristössä tapahtuvia muutoksia ja ihmisen vaikutusta ympäristöön sekä ymmärtämään ekosysteemipalveluiden merkitys | S6 | Oppilas oppii ihmisen toiminnan vaikutuksista ympäristössä tapahtuviin muutoksiin. 
 Oppilas ymmärtää biologian merkityksen kestävän tulevaisuuden rakentamisessa. 
 Oppilas ymmärtää biotalouden ja ekosysteemipalveluiden merkityksen. 
 | Ihmisen ja luonnon vuorovaikutuksen hahmottaminen sekä kestävän tulevaisuuden ymmärrys | Oppilas osaa antaa esimerkkejä ihmisen toiminnan vaikutuksista ympäristöön. 
 Oppilas luettelee kestävän kehityksen osa-alueet. | 
 | 
| Biologiset taidot | |||||
| T7 ohjata oppilasta kehittämään luonnontieteellistä ajattelutaitoa sekä syy- ja seuraussuhteiden ymmärtämistä | S1–S6 | Oppilas oppii biologiaan liittyviä syy- ja seuraussuhteita. | Luonnontieteellinen ajattelutaito | Oppilas osaa käyttää joitakin biologian peruskäsitteitä ja liittää niitä annettuihin biologian ilmiöihin. 
 Oppilas kertoo oppimastaan biologisesta ilmiöstä yksinkertaisesti omin sanoin. 
 
 
 | 
 | 
| T8 opastaa oppilasta käyttämään biologian tutkimusvälineistöä sekä tieto- ja viestintäteknologiaa | S1–S5 | Oppilas oppii käyttämään biologista tutkimusvälineistöä. 
 Oppilas oppii hyödyntämään tieto- ja viestintäteknologiaa ja erilaisia tietolähteitä biologian opiskelussa. | Biologisen tutkimusvälineistön, teknologian ja tiedon käyttö 
 
 
 
 
 | Oppilas osallistuu opetukseen laboratoriossa ja maastossa. 
 Oppilas käyttää joitakin biologian tutkimusvälineitä ohjattuna. 
 Oppilas hakee biologista tietoa erilaisista tietolähteistä ohjatusti. 
 
 | 
 | 
| T9 ohjata oppilasta koostamaan eliökokoelma ja kasvattamaan kasveja biologisten ilmiöiden ymmärtämiseksi | S1–S4, S6 | Oppilas oppii kokoamaan eliökokoelman. 
 Oppilas oppii kasvattamaan kasveja biologisten ilmiöiden ymmärtämiseksi. | Eliökokoelman laatiminen ja kasvien kokeellinen kasvattaminen | Oppilas osaa koostaa ohjatusti pienen eliökokoelman. 
 Oppilas osallistuu kasvien kasvatukseen. | 
 | 
| T10 ohjata oppilasta tekemään tutkimuksia sekä koulussa että koulun ulkopuolella | S1–S6 
 | Oppilas oppii tekemään biologisia tutkimuksia. | Biologisen tutkimuksen tekeminen | Oppilas osallistuu biologisen tutkimuksen tekoon ja kertoo, mitä tutkimuksessa on tehty. | 
 | 
| T11 kannustaa oppilasta soveltamaan biologian tietoja ja taitoja omassa elämässä sekä yhteiskunnallisessa keskustelussa ja päätöksenteossa | S6 | Oppilas oppii antamaan esimerkkejä siitä, kuinka biologisia tietoja ja taitoja voidaan hyödyntää omassa elämässä sekä yhteiskunnallisessa keskustelussa ja päätöksenteossa. | Biologisten tietojen ja taitojen soveltaminen arjessa | Oppilas osaa kertoa esimerkkejä siitä, miten omat valinnat vaikuttavat terveyteen ja ympäristöön. 
 
 | 
 | 
| Biologian asenne- ja arvotavoitteet | 
 | ||||
| T12 innostaa oppilasta syventämään kiinnostusta luontoa ja sen ilmiöitä kohtaan sekä vahvistamaan luontosuhdetta ja ympäristö- tietoisuutta | S1–S6 
 | Oppilas oppii kiinnostumaan luonnosta ja sen ilmiöistä. Oppilaan luontosuhde vahvistuu. | 
 | Ei käytetä arvosanan muodostumisen perusteena. Oppilasta ohjataan pohtimaan kokemuksiaan osana itsearviointia. 
 | 
 | 
| T13 ohjata oppilasta tekemään eettisesti perusteltuja valintoja | S6 | Oppilas oppii tekemään eettisesti perusteltuja valintoja. | 
 | Ei käytetä arvosanan muodostumisen perusteena. Oppilasta ohjataan pohtimaan kokemuksiaan osana itsearviointia. | 
 | 
| T14 innostaa oppilasta vaikuttamaan ja toimimaan kestävän tulevaisuuden rakentamiseksi | S6 | Oppilas innostuu vaikuttamaan ja toimimaan kestävän tulevaisuuden rakentamiseksi. | 
 | Ei käytetä arvosanan muodostumisen perusteena. Oppilasta ohjataan pohtimaan kokemuksiaan osana itsearviointia. | 
 | 
