Lokakuu 2025

Salaisia askartelua sekä pallopelejä

Taskumppu, liikuntakuva, pallottelua, liikuntavälineitä
Tällä viikolla olemme askarrelleet salaisia askartelua tulevaa tärkeää päivää varten. Askarteluissa olemme päässeet liimaamaan, piirtämään, leikkaamaan sekä työskentelemään puukäsityöluokassa. Se olikin varsin jännä ja uusi kokemus kaikille ryhmän lapsille.
Erittäin sateisena päivänä päätimme jättää ulkoilun väliin ja kävimme purkamassa energiaamme koulun salissa. Liikunnallinen takulamppuleikki oli erityinen suosikki. Siinä lapset etsivät pimeässä heijastimia taskulamppujen avulla. Heijastimen toisella puolella on liikuttava tehtävä kuvitettuna. Kun tehtävä oli tehty, etsittiin uusi heijastin. Suurella innolla ja mielenkiinnolla lapset jatkoivat etsimistä uudelleen ja uudelleen. Toiveena oli, että tätä otetaan joskus uudelleen.
Jumpassa on sääntöleikkien rinnalle otettu pallottelutaitoja. Into pallotteluihin näkyi myös omaehtoisen leikin aikana. Pahvilaatikko muotoutui jalkapallomaaliksi sekä pallottelukoriksi, jonne osuessaan sai 10 pistettä tai enemmän riippuen minkä numeron päältä heitit korin.

Syysjuhlat

Juhlareksvisiittaa ja leikkejä
Ennen syyslomalle lähtöä pidimme syysjuhlat. Lapset olivat toivoneet erilaisia leikkejä ja niitä toteutettiin pussista nostamalla. Ohjelmassa oli mm. discoa, kinkkauskisaa, ilmapalloaviestiä ja etsi ja
ratkaise peli. Juhlat vietettiin eskarilaisten kanssa yhdessä. Etsi ja ratkaise pelissä tehtävät oli tehty ikä- ja taitotaso huomioiden.
Lisäksi pidimme herkutteluhetken popcorneilla ja katsoimme lasten toivoman Ryhmä Haujakson. Näihin iloisiin tunnelmiin on mukava jäädä ja loikata lomalle!
Hyvää syyslomaa kaikille! 🍁

Digiä ja askartelua

Tabletti ja askartelua
Viimeaikoina olemme hyödyntäneet pädejä monessa toiminnassa. Jumpalla se on ollut myös hyvä apuri. Lapset ovat tykästyneet muistipeliviestiin, jota olemme leikkineet useasti jumpalla. Tällä viikolla viestissä liikkuminen hoidettiin mahalautoja hyödyntäen. Voitontahto auttaa etenemään nopeammin ja nopeammin.
Askarteluissa teimme omenapuullemme syksynväriset lehdet sekä sadepilvet kastelemaan porkkanapenkkiämme.

Kolme pukkia

Kuvia lasten näytelmästä sekä retkeilevistä lapsista
Lokakuun alussa pääsimme katsomaan urkusatua Kotkan seurakuntakeskukseen. Sadun nimi oli Kolme pukkia. Lapset nauttivat esityksestä. Naurun kikatuksia kuului sieltä täältä. Esityksen päätteeksi halukkaat lapset saivat käydä tervehtimässä työryhmää sekä otattamassa yhteiskuvia lempihahmojen kanssa.