Helmikuu 2026

Kynätehtäviä

Lapset tekevät väritys- ja leikkausharjoituksia
Teimme vielä ennen lomalle lähtöä kynätehtäviä, joissa tarvittiin hienomotoriikkaa leikkaus ja värityskuvia tehdessä. Jokainen lapsi jaksaa upeasti keskittyä tällaisiin tehtäviin ja tekevät hienosti kaiken loppuun saakka.

Superleikkipäivä

Kuvia magneettirakennelmista, junaleikistä ja kotileikistä
Pidimme jälleen superleikkipäivän, johon oli leluilla luotu kolme eri pistettä. Pisteinä oli koti- ja roolileikki, junarata- sekä rakenteluleikki. Leikkijät jaettiin arpomalla kahteen 3 hengen ryhmään. Jokaisella leikkipisteellä leikkiaikaa oli 20 min.
Heti nähtyään pisteet lapset jo kysyivät onko superleikkipäivä?? Kun vastaus oli kyllä, lasten suusta kuului Jeee! Päivä on todella tykätty ja leikkipisteiden sisältöä pyritään jokaisella kerralla muokkaamaan erilaiseksi. Lopuksi lapsilta on kysytty palautetta päivästä ja siitä mikä oli mieluisin leikkipiste. Tällä kertaa eniten ääniä sai junaleikkipiste. Katsotaan mitä seuraavana superleikkipäivänä keksitään.

Ystävänpäivä

Sydän askartelu ja oman kuvan väritystä
Tulevan ystävänpäivän kunniaksi maalasimme kuulamaalausta hyödyntäen ystävänpäiväsydämet. Sydämistä tuli kauniin monivärisiä taideteoksia.
Koulussa oli ystävyysteema, johon eskarit ja vakalaiset myös osallistuivat. Jokainen sai piirtää ja värittää oman kuvansa. Kuvat laitettiin ruokalan seinälle ja se näyttää nyt vallan upealta. Muistetaan, että ystävyys kuuluu kaikille!

Unelmaluistimet

Luistinaskartelua
Olemme ahkerasti askarrelleet itsellemme unelmaluistimia. Niiden luomisessa pääsimme värittämään, liimaamaan, leikkaamaan ja pujottelemaan. Luistimista tuli upeita luomuksia. Nyt ne koristavat luokan seinää.

Talvenriemua

Lapsia luistelemassa, makkaranpaistoa
Talvesta on nautittu jälleen luistellen. Olemme olleet hippaa, pujotelleet ja leikkineet numeroleikkiä. Tehtäviä ja leikkejä on tarvittaessa muunneltu lasten taitojen mukaan.
Vietimme myös talviurheilupäivää mäkeä laskien ja makkaraa paistaen.