Puistokadun päiväkotikoulu

Tapahtumakalenteri

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko 17

25 April 2022 Thursday
26 April 2022 Thursday
27 April 2022 Thursday
28 April 2022 Thursday
29 April 2022 Thursday
30 April 2022 Thursday
1 May 2022 Thursday

Viikko 18

2 May 2022 Thursday
3 May 2022 Thursday
4 May 2022 Thursday
5 May 2022 Thursday
6 May 2022 Thursday
7 May 2022 Thursday
8 May 2022 Thursday

Viikko 19

9 May 2022 Thursday
10 May 2022 Thursday
12 May 2022 Thursday
13 May 2022 Thursday
14 May 2022 Thursday
15 May 2022 Thursday

Viikko 20

16 May 2022 Thursday
17 May 2022 Thursday
18 May 2022 Thursday
19 May 2022 Thursday
20 May 2022 Thursday
21 May 2022 Thursday
22 May 2022 Thursday

Viikko 21

23 May 2022 Thursday
24 May 2022 Thursday
25 May 2022 Thursday
26 May 2022 Thursday
27 May 2022 Thursday
28 May 2022 Thursday
29 May 2022 Thursday

Viikko 22

30 May 2022 Thursday
31 May 2022 Thursday
1 June 2022 Thursday
2 June 2022 Thursday
3 June 2022 Thursday
4 June 2022 Thursday
5 June 2022 Thursday
Ilmoittautuminen

Yksi tai useampi ulkoinen kalenteri ei vastannut. Yritä uudelleen myöhemmin tai ota yhteyttä sivun ylläpitäjään.

Puistokadun työmaatiedote

Perjantaista 6.8. alkaen Yliopistonkadun/Kalevankadun ja Ainonkadun risteysten välillä kaikki jalankulku ja pyöräily ohjataan kiertoreitille. Reitti kulkee Ainonkadun kohdalta Puistotorin puiston reunaa pitkin Opistokujalle. Puistokadun molemmin puolin jalankulku- ja pyörätiet ovat siis toistaiseksi kokonaan pois käytöstä Yliopistonkadun risteyksen ja Ainonkadun risteyksen väliseltä osuudelta.

Puistokadun alkupäässä Arenaukion ja Yliopistonkadun välillä pihakatuosuuden kivityöt ovat käynnissä. Työmaan kohdalla jalankulku on sallittu työmaan vierestä, mutta kapeassa tilassa pyörällä ja sähköpotkulaudalla ajaminen on turvallisuussyistä kielletty. Pyöräilijöiden ja sähköpotkulautailijoiden kiertoreitti kulkee Ilmarisenkadun-Kalevankadun kautta.

Kaikki Puistokadun Linkki-pysäkit ovat työn ajan pois käytöstä. Linkki-linjat kulkevat työmaan ajan poikkeusreittiä Väinönkadun, Sepänkadun ja Rajakadun kautta. 

Liikennejärjestelyistä vaivaa erityisesti jalan ja pyörällä kulkeville

 

Tässä hankkeessa vesijohtojen ja hulevesiverkoston uusimiset ovat kaivantotöiden vuoksi haasteellisin osuus. Kiertoreitteihin joudutaan turvautumaan jalankulkijoiden ja pyöräilijöiden turvallisuuden varmistamiseksi.

”Toivon, että kaikki jalankulkijat ja pyöräilijät noudattaisivat kiertoreittiopasteita, sillä me aikuiset olemme turvallisen liikkumisen esikuvia myös pienille koululaisille”, toteaa rakennuttajainsinööri Erja Mutanen.

Puistokadun saneerauksen rakennuttamisesta vastaa Jyväskylän kaupunki. Pääurakoitsija on Oteran Oy. Hanke kestää vuoden 2022 syksyyn.

 

Lisätiedot:
rakennuttajainsinööri Erja Mutanen, p. 050 3118481, erja.mutanen[at]jyvaskyla.fi

 

 

http://www.jyvaskyla.fi

Linkkejä

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä