Oppimateriaalitehtävä - Onko nauru tarttuvaa?

OPS 2014 - Tavoitteet ja sisällöt

Tunnin tavoitteena on tutustuttaa oppilaat tunteisiinsa ja auttaa muodostamaan käsitys siitä, miten luonnollinen nauru sekä tekonauru syntyy. Harjoitellaan tutustumaan kehon reaktioihin ja opitaan hahmottamaan mitä hyötyä naurusta on mielelle ja keholle. Tunnin tavoitteena on myös pohtia omia kokemuksia koskien tilanteita, joihin liittyy naurua.

3.-6. luokkalaiset

S1 Minä ihmisenä: Sisältöjä valitaan siten, että ne liittyvät ihmisen rakenteeseen ja keskeisiin elintoimintoihin sekä ihmisen kasvun ja kehityksen eri vaiheisiin. Sisällöissä kiinnitetään huomiota kehityksen ajankohtaisiin muutoksiin ja niiden yksilöllisen luonteen ymmärtämiseen. Käsitellään ikäkauden mukaisesti seksuaalista kehitystä ja ihmisen lisääntymistä. Harjoitellaan tunnistamaan oman kehon ja mielen viestejä ja tiedostamaan omia ajatuksia, tarpeita, asenteita ja arvoja. Perehdytään terveyden osa-alueisiin ja voimavaroihin, arjen terveystottumuksiin, mielenterveystaitoihin, sairauksien ehkäisyyn ja itsehoitotaitoihin. Lisäksi harjoitellaan tunteiden tunnistamista, ilmaisua ja säätelyä. Tunnistetaan omaa oppimista tukevia asioita.

T10 tarjota oppilaalle mahdollisuuksia harjoitella ryhmässä toimimista erilaisissa rooleissa ja vuorovaikutustilanteissa, innostaa oppilasta ilmaisemaan itseään ja kuuntelemaan muita sekä tukea oppilaan valmiuksia tunnistaa, ilmaista ja säädellä tunteitaan

T15 ohjata oppilasta luonnon tutkimiseen, eliöiden ja elinympäristöjen tunnistamiseen ja ekologiseen ajatteluun sekä ohjata oppilasta ihmisen rakenteen, elintoimintojen ja kehityksen ymmärtämiseen

Oppitunnin rakenne (45 minuuttia)

1. Luokan naurattaminen (n. 2 minuuttia)

Oppitunnin aluksi opettaja pyrkii samaan luokan nauramaan spontaanisti luokkaan tullessaan toimimalla jollain tapaa hölmösti. Pyrkimyksenä on saada luokka intoutumaan luonnolliseen nauruun ja virittää oppilaita tulevan tunnin aiheeseen.

2. Keskustelua juuri tapahtuneesta (n. 5 minuuttia)

Opettaja kysyy oppilailta juuri tapahtuneesta. Tarkoituksena on luoda keskustelua aiheeseen liittyen.

  • Mikä äskeisessä tilanteessa nauratti, vai naurattiko ollenkaan?
  • Mikä opettajan käytöksessä oli hassua?
  • Minkälaiset tilanteet saavat yleensä nauramaan?
  • Nauroiko vierustoverisi?
  • Tuliko sinulle hyvä mieli nauramisen jälkeen?
  • Milloin olet nauranut viimeksi oikein kovaa?
  • Mikä sinua silloin nauratti?
  • Voiko olla erilaista naurua?
  • Minkälaista erilaisia nauruääniä tunnistat?
3. Laughter on a train -video & keskustelua (n. 10 min)

Keskustelun jälkeen opettaja näyttää valkokankaalta videon, jossa pääosassa on naurun leviäminen. Tämän jälkeen keskustelua.

  • Mitä videolla tapahtui?
  • Oliko video kuvattu Suomessa? Miksi oli, miksi ei? (Perustelut)
  • Opettaja voi kertoa, että video on kuvattu East Angliassa, Englannissa
  • Vaikka video ei ollutkaan Suomessa kuvattu, silti ymmärtää mistä kyse
  • Voisitko kuvitella olevasi tällaisessa tilanteessa?
  • Nauru on universaali asia ja ihmisille yhteinen kieli
4. Nauruharjoituksia (n. 10 min)

Kootaan luokka rinkiin ja lähdetään tekemään erilaisia nauruharjoituksia opettajan johdolla. Pohditaan, mitä ajatuksia nauraminen herättää, missä kohtaa kehoa se tuntuu sekä pyritään huomaamaan, mitä eroa on tekonaurulla ja luonnollisella naurulla. Tavoitteena myös tuottaa ääntä yhdessä ja heittäytyä tehtävään.

  • Harjoitus 1: He-he-he hi-hi-hi ho-ho-ho

Monotoninen jono, jossa toistetaan tavuja.  

  • Harjoitus 2: Erilaiset naurut

Opettajajohtoisesti erilaisia nauruja (kovaa, hiljaa, kikattaen, hihittäen, huutonauraen, happea haukkoen sekä eri tavuilla)

5. Itsetuntemus ja nauru (n. 15 min)

Luokan lattialle levitetään iso paperi, johon on piirretty ihmisen kuva. Harjoitteen tarkoituksena on pohtia naurua itsetuntemuksen näkökulmasta ja käydä samalla piirtämässä ja värittämässä lattialla olevaan ihmisen kuvaan missä nauru tuntuu ja miltä se näyttää. Lisäksi käydään alla olevia kysymyksiä läpi ja kannustetaan oppilaita keskustelemaan ja kysymään mieltä askarruttavia kysymyksiä. Oppilaan tehtävänä on naurahtaa lyhyesti aina kun väittämä pitää omalla kohdalla paikkaansa. Tunnin arviointi tapahtuu tämän itsearvioinnin muodossa.

  • Olen nauranut niin kovaa että vatsaan sattuu?
  • Olenko nauranut sopimattomassa tilassa?
  • Olen nauranut niin kovaa että en saa sanaa suustani?
  • Olen nauranut silloinkin kun muitakin ei ole naurattanut?
  • Olenko nauranut hermostuneena/ surullisena/ ahdistuneena?
  • Olenko nauranut kun ei saisi nauraa?
  • Olenko kokenut muiden naurun ikävänä?
  • Olenko nauranut itselleni?

Kirjallisuus, asiantuntijan konsultaatio sekä lapsen ajatuksia

Naurun universaalisuus

Naurun katsotaan olevan paitsi ihmisiä yhdistävää sosiaalista kanssakäymistä, myös terveyteen positiivisesti vaikuttavaa toimintaa. Se lisää energiaa ja vähentää kipua sekä stressiä. Nauraminen lisää elimistöä suojaavien solujen toimintaa ja vähentää stressihormonien tuotantoa, ja siten lujittaa koko immuunijärjestelmää. Nauraminen myös vapauttaa aivoissamme endorfiinia, hyvänolon hormonia, joka saa tuntemaan olomme hyväksi. (Mielenterveysseura 2015; Vartiovaara 2004, 155.)

Monikulttuuriset tutkimukset ovat osoittaneet naurun olevan hyvin samanlainen ilmiö ympäri maailmaa. On havaittu, että ympäri maailmaa ihmisten naurussa esiintyy samankaltaisuuksia rytmissä, terävissä tavuissa sekä avoimessa suussa naurun tapahtuessa. Ollaan myös esitetty, että nauru olisi kehittynyt ihmisten väliseksi kommunikaation välineeksi ennen puhetta. Nauru on itseilmaisua, ja se ilmenee samanlaisena kulttuurista, kielestä tai yhteiskunnasta riippumatta. On myös hyvä huomioida, että naurua ilmenee sekä yksin että ryhmässä. (Glenn, 2003.)

Nauru on myös yksi harvoista jäljellä olevista nonverbaaleista ääntelyistä itkemisen, hymisemisen, karjumisen sekä huokailun ohella. Älykkääksi katsotut kädelliset eliöt - ihmiset, simpanssit sekä gorillat kokevat naurua. Ihmisen kohdalla tämä ääntely on merkittävää, sillä verbaali kommunikaatio on yhteiskunnassa ja kulttuurissamme tärkeässä asemassa. (Glenn, 2003.)

Naurun katsotaan olevan tarttuvaa. Psykologinen syy tähän piilee ihmisen peilisoluissa, jotka aktivoituvat silloin, kun jotain toimintaa suoritetaan tai sitä tarkkaillaan. Nauru on normaali sosiaalinen ja vuorovaikutuksellinen reaktio, jonka avulla ihmisillä on tapana sovittaa omia tunteitaan toisten tunteisiin. Lisäksi nauru luo yhteenkuuluvuuden tunnetta. (Psykologi Lotta Saranpää, keskustelu 7.2.2019.) Lapset kokevat, että nauramaton kaveri on tylsä ja vaikeasti lähestyttävä ja sellainen ei ole kiva kaverina (3-luokkalainen Jenna Mensonen, keskustelu 7.3.2019).

Nauru on sosiaalista puhetta & naurun tarttuvuus 

Tutkimusten mukaan sosiaalinen tilanne laukaisee naurun useammin, kuin kognitiivinen ärsyke, kuten vitsi. (Peltomaa 2001, 4). On jopa todettu, että vitsin tapainen ärsyke aiheuttaa vain 10-20 prosenttia nauruista (Tiede, 2000.) Lapset ovat kuitenkin usein hyvin kiinnostuneita vitsien maailmasta ja tutustuvat vitseihin kirjojen ja nettisivujen kautta. Lapset myös nauravat aikuisia herkemmin ja naurun määrään on todettu vaikuttavan henkilön ikä (Tiede 2000). Tutkimusten mukaan 14 vuoden iässä lapsellinen herkkyys pilailuun alkaa vähetä radikaalisti (Tiede, 2000). On kuitenkin tärkeä muistaa lapsen yksilöllisyys sekä huomioida lapsen kehitysvaiheet sekä muuttuvat elinympäristöt, kuten siirtymä yläasteelle.

Alakoululainen Jenna Mensonen (Keskustelu 7.3.2019) uskoo, että nauru on tarttuvaa. Hän toteaa, että koulussa nauru tarttuu usein välitunneilla. “Ensin kaveri alkaa nauramaan, jolloin itsekin alan nauramaan, vaikka en tiedä edes  mille nauretaan”. Naurun keskittyminen välituntiympäristöön sai meidät pohtimaan oppitunnin ilmapiiriä ja luonnetta. Voiko olla, että oppitunnit rajoittavat lasten luontaista olemista ja hauskanpitoa?

Voidaan sanoa, että nauru on yhteisössä leviävää ja lisää yhteenkuuluvuutta, mutta toisaalta ryhmäpaine voi myös vähentää esimerkiksi juuri herkkyyttä lapselliseen pilailuun. Ryhmäpaine voi myös toisaalta painostaa nauramiseen, sillä sen koetaan vahvasti olevan yhteydessä myös ryhmään kuulumiseen ja yhteisöllisyyden tunteen lisäämiseen. On myös normaalia, että toisena päivänä naurattaa enemmän ja nauru on “herkemmässä” (Peltomaa, 2001, 4). Tämä on hyvä nostaa esille oppilaiden kanssa ja korostaa sen inhimillisyyttä, ettei aina tarvitse olla iloinen ja nauravainen.

Tiedelehden (2000) mukaan naurulla voidaan ilmaista niin alistumista ja valtaa kuin hyväksymistä ja hylkäystä. Koulumaailmassa onkin tärkeä keskustella lasten kanssa siitä miten nauru esittäytyy. Peltomaa (2001, 4) korostaakin eroa sille nauretaanko yhdessä vai nauretaanko jollekin. Tämä voi aiheuttaa myös ristiriitaisia ajatuksia, sillä naurun ajatellaan olevan usein positiivinen asia. Se voi kuitenkin esittäytyä myös negatiivisessa valossa sekä aiheuttaa riitaa ja epämiellyttäviä tunteita. Toisaalta nauru voi myös välillä lähettää epäjohdonmukaisia ja vääriä signaaleja ympäristöön. Esimerkiksi yhdessä naurava kaveriporukka voi näyttäytyä sivusta seuraajalle pilkallisena ja häneen kohdistuvana hyökkäyksenä, vaikka kyse ei olisikaan siitä. 

Peltomaa (2001, 4) nostaa esille myös naurun vaikutuksen yhteisön normeihin ja niiden säätelyyn. Lapsille opetetaan yhteisössämme vallitsevia nauramiseen liittyviä normeja, jotta he tiedostavat tilanteet joissa nauru ei ole soveliasta. Naurun tarttuvuuden ja sen reaktion impulsiivinen syntyminen voi kuitenkin olla tietyissä tilanteissa haaste. Tästä on hyvä keskustella lasten kanssa ja kertoa sen olevan myös välillä aikuisillekin haastavaa.

Itsetuntemus ja nauru

Nauraminen yksin ja muiden kanssa voi parhaillaan tukea itsetuntemuksen kehittymistä. Myös itselle nauraminen on tärkeää, terapeuttista ja helpottavaa (Yle, Vuoksenmaa, 2013). Itsetuntemuksen määritteleminen on usein hankalaa, sillä tutkijoilla on useita eri käsityksiä siitä, mitä itsetuntemus pitää sisällään. Itsetuntemukseen liittyviä monia eri käsitteitä voi olla vaikeaa erottaa ja tunnistaa toisistaan. Itsetuntemukseen liittyvät muun muassa itsetunto, identiteetti, minä, minäkäsitys, minäkuva, minäkokemus ja minätietoisuus. Sorvisto, 2018, 9.) Itsetuntemusta voi kehittää siinä missä muitakin taitoja (Suomen Mielenterveysseura). Mannerheimin Lastensuojeluliiton mukaan itsetuntemus ei ole mikään samanlaisena läpi elämän pysyvä ominaisuus, joka on toisilla ihmisillä hyvä ja toisilla huono (MLL).

Elämäntilanteiden ja olosuhteiden vaihtuessa sekä vaikeissa tilanteissa huumorintaju ja nauru ovat tärkeä selviytymiskeino. Nauru antaa voimaa kohdata asioita, kykyä ihmetellä elämän kummallisuuksia ja viisautta ottaa askel taaksepäin. Nauru on tarttuvaa, se yhdistää ihmisiä, sekä edistää ja lisää myönteistä vuorovaikutusta. (Suomen Mielenterveysseura.) Naurun myötä avautuu väylä arvojen ja maailman tarkastelemiseen, sillä nauru koettelee samanmielisyyttä, arvioi kohdetta, mahdollisesti rikkoo normeja ja käsittelee tabuja (Hietalahti, 2010, 51). Näin ollen nauru ja huumori ovat hyviä keinoja itseensä ja muihin tutustumiseen.

Nauru on monimielinen ilmiö ja se kuuluu erottamattomasti ihmiselämään. On jopa outoa, jos joku ihminen ei koskaan naura. (Hietalahti, 2010, 43.) Ihminen voi viestittää naurulla ilon lisäksi myös pilkkaa ja halveksuntaa (Tieteen kuvalehti, 2010), ja naurun kohteeksi joutuminen voi olla pelottavaa ja ahdistavaa, ja sen vuoksi naurulla on selvästikin jonkinlaista valtaa (Hietalahti, 2010, 52). Pilkallisessa mielessä ja pitkän aikaa jatkuvana naurun kohteeksi joutuminen voi johtaa itsetuntemuksen ja itsevarmuuden heikkenemiseen ja erilaisiin ulkopuolisuuden kokemuksiin. Toisaalta jonkun tahaton naurahtaminen tietyssä paikassa saattaa johtaa väärinymmärryksiin.

Lähteet

Glenn, P. 2003. Laughter in Interaction. Boston: Cambridge University Press.

Hietalahti, J. 2010. Epämukavaa - sepä mukavaa: yhteiskuntafilosofinen tutkielma komiikan, naurun ja väkivallan suhteesta. Jyväskylän yliopisto. Pro Gradu -tutkielma.

Mannerheimin lastensuojeluliitto https://www.mll.fi/vanhemmille/tietoa-lapsiperheen-elamasta/vanhemmuus-ja-kasvatus/vanhemmaksi-kasvu/kohti-itsetuntemusta/. Viitattu 27.2.2019.

Mielenterveysseura. 2015. Huumori vahvistaa. http://www.mielenterveysseura.fi/fi/mielenterveys/hyvinvointi/huumori-vahvistaa. Viitattu 12.2.2019. 

Peltomaa, R. 2001. Naurun paikka. Keskustelunanalyyttinen tutkimus naurun merkityksestä parturin ja asiakkaan välisessä vuorovaikutuksessa.

Saranpää, L. 2019. Asiantuntijan haastattelu. 7.2.2019.

Sorvisto, H. 2018. Kohti parempaa itsetuntemusta: itsetuntemuksen määritelmä, merkitys ja hyväksi koetut menetelmät itsetuntemuksen kehittämisen ohjaajien näkökulmasta. Jyväskylän yliopisto. Pro Gradu -tutkielma.

Suomen Mielenterveysseura https://www.mielenterveysseura.fi/fi/mielenterveys/hyvinvointi/huumori-vahvistaa. Viitattu 27.2.2019.

Tiede. 2000. Nauru on sosiaalista liimaa. Viitattu 18.2.2019.

Tieteen kuvalehti. 2010. Ihminen nauraa muille ihmisille. https://tieku.fi/kulttuuri/kayttaytyminen/ihminen-nauraa-muille-ihmisille. Viitattu 27.2.2019.

Vartiovaara, I. 2004. Voimaa eustressistä. Helsinki: Duodecim.

Yle. 2013. Vuoksenmaa, J. Itselle nauraminen on tärkeää. https://yle.fi/uutiset/3-6877708. Viitattu 27.2.2019.

Yle. 2014. Elävä arkisto - Naurujoogassa saa nauraa tyhjästä. https://yle.fi/aihe/artikkeli/2014/10/24/naurujoogassa-saa-nauraa-tyhjasta. Viitattu 27.2.2019.