Emmi Rauhala

Taiko -22

Suurimmat oivallukseni tällä opintojaksolla on ollut historian kiinnostavuus ylipäätään. Se, että historian ei aina tarvitse olla sotia ja vuosilukuja. Historian opetuksessa voidaan käyttää paljon muutakin materiaalia, kuin oppikirjaa. Myös se, että historiantiedon ymmärtäminen ja historian yhdistäminen muihin aineisiin on myös mahdollista ja aika helpostikin. Myös historian perustuminen erilaisiin lähteisiin oli mielenkiintoinen pointti, jota ei ennemmin ole tullut ajatelleeksi. On vain lukenut sitä oppikirjaa. 

Ensinnäkin erilaisia työtapoja ja materiaaleja pystyy hyödyntämään muissakin aineissa. Mutta jos joskus tulevaisuudessa opetan historiaa, pyrin ensin herättämään oppilaissa kiinnostuksen. Haluan myös pyrkiä opetuksessa toiminnallisuuteen ja aiheisiin, jotka saattavat kiinnostaa lapsia. Myös aiheiden ja asioiden tuominen ja heijastuminen lasten nykypäivään auttaa heitä ymmärtämään sitä paremmin. Myös erilaiset tutkivat kokonaisuudet, joissa oppilaat voivat osallistua ovat mahtavia ja niitä haluaisin tuoda omaan opetukseeni. 

Tarvitsisin paljon lisätietoa historian sisällöistä. Haastavalta tuntuukin ehkä eniten historiallisen itsevarmuuden löytäminen ja ilmaisutaitojen ja luovuuden käyttäminen. Heittäytyminen itse aiheeseen saattaa varsinkin ensimmäisillä kerroilla tuoda haasteita. Myös historian arviointi voi tuottaa haasteita, koska ei haluaisi arvioida sitä kokeiden ja muistamisen avulla. Mutta toisaalta toiminnalliset tehtävätkään ei ole kaikkien juttu, joissa joidenkin on vaikeaa tuoda osaamistaan esille. Kultaisen keskitien löytäminen saattaa siis aiheuttaa haasteita. 

Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia vastauksen lisäämiseksi.