Moona Ylänen

Maisterit -22

Mitkä ovat olleet suurimmat oivalluksesi opintojaksolla tähän saakka?

Suurin oivallus on liittynyt siihen, ettei historian opiskelun tarvitsekaan olla tylsää vuosilukujen pänttäämistä. Oma suhtautuminen oli todella negatiivinen ja mietin kurssin alkaessa, miten saan tsempattua itseni suorittamaan tämä kokonaisuus. Nyt ymmärrän, kuinka keskeisessä roolissa opetusmenetelmät ovat. Jos omissa opinnoissani peruskoulun tunneilla olisi hyödynnetty tutkivaa oppimista ja esim. draamaa olisin tekevänä oppilaana oppinut paljon enemmän. Odotan jo innolla, että pääsen haastamaan itseäni ja tekemään oppilaille mielekkäitä historian oppituntien kokonaisuuksia.

Miten lähdet viemään oivalluksiasi käytäntöön?

Olen vielä töissä varhaiskasvatuksen puolella, mutta tarkoitukseni on ottaa nämä käytännöt mukaan myös nuorempien lasten opetuskokonaisuuksia suunniteltaessa. Toivon myös, että harjoitteluiden lähestyessä pääsen hyödyntämään tämän kurssin antia käytännössä oppilaiden kanssa.

Mistä asioista tarvitsisit/haluaisit lisätietoa?

Historian kulku kokonaisuutena on minulle vielä haastava. Tuntuu, että mieheni asiasta enemmän tietävänä, joutuu valistamaan minua joskus itsestään selvissäkin asioissa. Koen, että koulussa tarvitsisin jonkun taitavan asiasta tietävän opeparin itselleni, jonka kanssa lähtisin asioita toteuttamaan. Muuten näiden kokonaisuuksien toteuttaminen yksin, kaiken uuden edessä, voi tuntua melko rankalta.

Mikä tuntuu vielä haastavalta, vaikka asia onkin jo periaatteessa selvä?

Periaatteessa haastavalta tuntuu se, miten pysyn historian opsin sisällöissä, mutta pystyn samalla toteuttamaan tutkivaa oppimista? Saada nämä toimimaan käsikädessä.

Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia vastauksen lisäämiseksi.