Jutta Saarimäki

Lumo -22
Mitkä ovat olleet suurimmat oivalluksesi opintojaksolla tähän mennessä?

Olen oivaltanut sen, että historiaa ja yhteiskuntaoppia voidaan opettaa monella eri tavalla. Aiemmin minulla oli kokemusta vain kyseisten aineiden luennoinnista omilta kouluajoiltani. Tällä opintojaksolla olen oppinut, että pelkkä opettajajohtoinen luennointi ei ole kovin tehokas oppimisenmuoto. Luennoinnin sijaan sekä yhteiskuntaoppia että historiaa voidaan opettaa tutkivin menetelmin. Asiat jäävät paremmin muistiin, kun oppilas pääsee itse tutkimaan ja pohtimaan niitä. Olen myös oivaltanut, että tiedon ulkoa opettelu ei ole pääasiassa näiden aineiden opetuksessa. Tietojen yhdisteleminen ja kokonaisuuksien hahmottaminen on tärkeämpää kuin yksittäisten nippelitietojen hallitseminen. Myös ryhmässä työskentely voi motivoida oppilaita pelkän yksin puurtamisen sijaan.

Miten lähdet viemään oivalluksiasi käytäntöön?

Luulen, että alkuun oivalluksieni käytäntöön vieminen voi olla haastavaa. En haluaisi sortua tekemään samanlaista opetusta, mihin olen koko peruskoulun ja lukioaikanani tottunut yhteiskuntaopin ja historian tunneilla. Tämä opintojakso on kuitenkin ravistellut kunnolla käsityksiäni kyseisten aineiden opetuksesta: en halua olla opettaja, joka vain yksin höpöttää luokan edessä oppilaiden nuokkuessa pulpeteillaan.

Sen vuoksi opettajana haluankin löytää tapoja, jotka oikeasti motivoivat luokkaani. Esimerkiksi erilaiset tutkivat projektit ja eläytymistehtävät voivat nostattaa kiinnostusta yhteiskuntaoppia ja historiaa kohtaan. Myös aineiden linkittäminen oppilaiden käytännön elämään on tärkeää, sillä asioiden hahmottaminen voi olla tällöin paljon helpompaa.

Mistä asioista tarvitsisit/haluaisit lisätietoa?

Opintojaksolla olen saanut paljon hyödyllisiä vinkkejä ja käytännön esimerkkejä aineiden opetuksesta. Aina toivoisin saavani niitä lisää, mutta tiedostan toki ajan rajallisuuden. Olen pohdiskellut, että löytyisikö jostakin oppimisympäristöistä/netistä valmiita tutkivan oppimisen tehtäväkokonaisuuksia tai edes joitakin materiaaleja, joita voisi itse opettajana hyödyntää.

Mikä tuntuu vielä haastavalta, vaikka asia periaatteessa onkin selkeää?

Kokonaisuudessaan haastavalta tuntuu viedä oppimani uudet opetustavat käytäntöön opettajana tulevaisuudessa. Vaikka tiedän jo hyvin mitä tutkiva oppiminen on, sen käytäntöön vieminen on vielä hataralla pohjalla. Tiedostan myös, että tällaisten projektien suunnittelu tulee viemään minulta paljon aikaa. Vähän myös jännittää se, että riittääkö oma tietotaitoni aineiden opettajana. Onneksi oppikirjoista on olemassa opettajan materiaaleja, joita voin hyödyntää omien tietojeni tukena. Toivon, että niistä löytyisi myös työkaluja tutkivan oppimisen toteuttamiseen.

Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia vastauksen lisäämiseksi.