Riina Kettunen

Limut -22
- Mitkä ovat olleet suurimmat oivalluksesi opintojaksolla tähän mennessä?
Se, miten innostavasti historiaa ja yhteiskuntaoppia voi opettaa. Olen oivaltanut myös sen, miten suuri merkitys historian ja yhteiskuntaopin opetuksella on siihen, miten oppilas hahmottaa yhteiskuntaa ja sen toimintaa sekä ylipäänsä ihmisyyttä ja elämää. Ollaan siis erittäin tärkeiden aiheiden äärellä.

- Miten lähdet viemään oivalluksiasi käytäntöön?
Aion ottaa opetuksessani käyttöön tarinallisuutta ja tutkivaa oppimista ja sitä kautta yrittää innostaa ja motivoida oppilaita syventymään käsiteltäviin teemoihin. 

- Mistä asioista tarvitsisit/haluaisit lisätietoa?

Tuntuu, että erityisesti sisällöllinen osaaminen on itsellä vajavaista ja siihen tarvitsisi lisää tietoa, jotta tarinalliset ja tutkivan oppimisen työtavat onnistuisivat paremmin. 

- Mikä tuntuu vielä haastavalta, vaikka asia periaatteessa onkin selkeää?
Ehkä se mietityttää, että osaako keksiä kiinnostavia ja monipuolisia tutkivan oppimisen tehtäviä tai eläytymistä vaativia tehtäviä, joiden tuloksena oikeasti opittaisiin opsissa mainitut asiat. 

Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia vastauksen lisäämiseksi.