Roosa Kääriäinen
Seuraan yhteiskunnallisia asioita verkosta uutisista, sosiaalisesta mediasta sekä kuuntelen erilaisia podcasteja ja radiota päivittäin. Sosiaalisessa mediassa törmää usein ajankohtaisimpiin aiheisiin ja sen jälkeen usein selvitän uutislähteistä lisää tietoa aiheesta. Haluan pysyä kartalla yhteiskunnallisista asioista ja pyrin viikottain saamaan jonkinlaisen päivityksen ajankohtaisista asioista, joka tapahtuu kuitenkin aika huomaamattakin sosiaalisen median välityksellä. Huomasin muiden lisäksi oman vaikuttamisen olevan suppeaa ja rajoittuvan vaaleissa äänestämiseen ja kansalaisaloitteiden allekirjoittamiseen.
Lähdekriittisyys ja kriittinen ajattelu ovat tärkeitä teemoja, jota tulisi korostaa opetuksessa. Ne ovat haastavia aiheita aikuisillekin, jota voisi helpottaa keskittymällä näihin aktiivisesti jo nuoresta pitäen. Myös yleisesti uutisointiin, yhteiskunnallisiin asioihin ja vaikuttamisen mahdollisuuksiin on tärkeää tutustua koulussa ikätasoon sopivalla tavalla. Olen pitänyt tärkeänä katsoa lasten uutiset oppilaiden kanssa viikottain, sillä ne ovat hyvä johdattelu sen hetken aiheiden pariin ja aiheuttavat hyvää keskustelua luokassa. Lisäksi sanomalehtien ja digitaalisten medioiden hyödyntäminen opetuksessa on tärkeää, sillä koulun tulee antaa valmiuksia medialukutaitoon ja yhteiskunnallisten asioiden löytämiseen. Tällä hetkellä pinnalla on vahvasti ukrainan sota, energiakriisi ja pandemia, jotka ovat suuria kaikkia, myös lapsia, mietityttäviä aiheita. On hyvä tiedostaa, että yhteiskunnan kriisit tulevat myös lasten tietoisuuteen ja huolestuttavat, jolloin on tärkeää keskustella niistä yhdessä.
Yhteiskuntaopin opetuksen tehtävänä on kasvattaa oppilaista aktiivisia ja vastuuntuntoisia yhteiskunnan jäseniä. Yhteiskuntaopissa opitaan tärkeitä asioita kuten yhteiskunnantoiminnasta, taloudesta sekä ihmisoikeuksista. Yhteiskuntaopissa opetettavat asiat ovat hyvin tärkeitä, joita on hyvä oppia jo alakoulussa. Näillä tiedoilla ja taidoilla on keskeinen rooli jo lapsesta, kun aletaan rakentamaan omaa tiedonkäsitystään käsitystään maailmasta ja tulevaisuudesta sekä opitaan ymmärtämään sen hetken ilmiöitä. Alakoulussa yhteiskuntaopin opetus pitäisi olla kiinnostuksen herättävää, pelillistä, osallistavaa ja tutkivaa. Tällaisia voisivat olla esimerkiksi vaalien järjestäminen, jossa harjoitellaan äänestämistä ja oman mielipiteen muodostamista ja sen perustelemista.
Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia vastauksen lisäämiseksi.