Sara Erämies

Juliet -22
Artikkelissa ja videolla oli paljon toiminnallista opetusta, joka poikkeaa paljon saamastani historian ja yhteiskuntaopin opetuksesta. Toiminnallinen opetus herättää varmasti oppilaiden mielenkiinnon ihan eri tavalla, kuin pelkkä luokan edessä luennointi. Oppilaiden keskittyminen on varmasti syvempää, kun saa itse miettiä ja tehdä, ja olisin kovasti toivonut omilta ala-asteen oppitunneilta samanlaista toimintaa, niin ehkä tiedot olisivat jääneet päähäni hieman paremmin. Myös tietynlainen vastuu, mikä lapsille annetaan esimerkiksi tiedonhaussa, lisää heidän tunnettaan luottamuksesta ja toivottavasti myös kiinnostusta tehtävää ja ainetta kohtaan.

Esimerkeissä harjoitetaan esimerkiksi historiallista empatiakykyä, erilaisten syy- ja seuraussuhteiden hahmotusta ja itsenäistä, luovaa sekä kriittistä ajattelutaitoa. 

Tälläisten oppituntien pitäminen vaatii varmasti enemmän, kuin tavallisten, luentomaisten oppituntien pitäminen. Aiheisiin on syytä tutustua tarkemmin, jotta tehtävien soveltaminen on helpompaa. Opettajan oma kiinnostus on myös tärkeää, jotta myös oppilaat on helpompi saada innostumaan ja kiinnostumaan tehtävästä. 

Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia vastauksen lisäämiseksi.