Juho Laitamäki

Maisterit -22

"Mikä historian opetuksessa on tärkeää?" 

Mielestäni historia opetuksessa on tärkeää luoda lapselle mahdollisuus opiskella historiassa tapahtuneiden asioiden syy ja seuraussuhteita sekä luoda sen avulla tapahtumien yhteyksiä oppilaan arkeen. Tämän mahdollistamiseksi on tärkeää käydä läpi esimerkiksi eri ajanjaksojen tapahtumia sekä ilmiöitä ja niiden seurauksia. Historian opiskelussa on myös tärkeää harjoitella erilaisia arjentaitoja, kuten tiedon käsittelyä ja ymmärrystä siitä miten tiedon luotettavuutta voidaan arvioida. 

Näiden tavoitteiden mahdollistamiseksi opetuksen tulisi olla monipuolista eikä pelkästään historian tapahtumien ulkoa opiskelua. Suurimpana opetuksen tavoitteena pidän kuitenkin kuitenkin oppilaiden motivaation herättämistä historian opiskeluun. 


“Mikä/mitkä tavoitteista herättivät kiinnostuksesi tai mitä jäit ihmettelemään? Oliko jotakin, mitä et ymmärtänyt?”

Historian opetuksen tavoitteista mieleeni jäi erityisesti kohta “T2 johdattaa oppilasta tunnistamaan erilaisia historian lähteitä”. Tämän tavoitteen avulla oppilas pääsee harjoittelemaan myös kriittistä lukutaitoa, joka on osana oppilaan arkea joka päivä. 


“Mieti, mitä historia ja yhteiskuntaoppi oppiaineina tarjoavat laaja-alaisen osaamisen osa-alueille?”

MIelestäni historia ja yhteiskuntaoppi tarjoaa paljon mahdollisuuksia laaja-alaisen osaamisen osa-alueille. Esimerkiksi ajattelu ja oppimaan oppiminen (L1), kulttuurinen osaaminen, vuorovaikutus ja ilmaisu (L2), Itsestä huolehtiminen ja arjen taidot (L3), Monilukutaito (L4) sekä osallistuminen, vaikuttaminen ja kestävän tulevaisuuden rakentaminen (L7)

Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia vastauksen lisäämiseksi.