Saskia Salo

Juliet -22

Historian opetuksessa minusta tärkeää on herättää oppilaissa mielenkiintoa menneisyyttä kohtaan. Heidän olisi hyvä ymmärtää ensimmäiseksi se, miksi opiskelemme historiaa ja miksi on tärkeää opiskella historiaa. Tärkeätä olisi se, että oppilaat löytäisivät yhteyden menneisyyden ja nykypäivän välillä. Sen lisäksi vielä sen kuinka historiamme vaikuttaa nykypäivän tekoihin ja ajattelumaailmoihin. Ala-asteen historiassa olisi erittäin tärkeää se, että oppilaalle rakentuisi hyvä pohjatieto, jonka päälle voitaisiin rakentaa lisää tietoa tulevaisuudessa.

Mielenkiintoa historian tavoitteissa herätti se, miten toiminalliset ja elämykselliset pelit, draama ja leikit voidaan yhdistää historian opetukseen. Näin historian opiskelusta voi tulla mielekkäämpää. Lisäksi nämiden toimintatapojen ansiosta asiat voivat jäädä paremmin muistiin oppilaille.

Mielestäni historia ja yhteiskuntaoppi tarjoavat laaja-alaisen osaamisen osa-alueilla moniakin asioita. Yhteiskuntaoppi opettaa paljon asioista, joita kohtaamme arjessa jatkuvasti. Lisäksi yhteiskuntaopissa harjoitellaan omien näkemysten luomista ja niiden esille tuomista. Historia kehittää monilukutaitoa. Oppilaat tarvitsevat sitä, jotta osaavat tulkita maailmaa ympärillämme. Historian avulla oppilas osaa yhdistellä tietoja ja arvioida tietoa.

Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia vastauksen lisäämiseksi.