Ronja Laine
Mikä historian opetuksessa on tärkeää?
Mielestäni historian opetuksessa on tärkeää luoda yleiskuva maailmanhistoriassa tapahtuneista asioista, sillä se voi auttaa ymmärtämään myös nykyistä maailmantilannetta. Historian opetuksessa ei mielestäni ole olennaista opetella muistamaan vuosilukuja tai tarkkoja päivämääriä, vaan ymmärtää keskeisiä syy-seuraussuhteita. Perustiedot historiasta ovat myös tärkeä osa yleissivistystä. Lisäksi historian opetuksessa on mielestäni tärkeää käsitellä aiheita oppilaita kiinnostavilla tavoilla, jotta oppiaine voi olla motivoiva ja kiinnostava.
Mikä / mitkä tavoitteista herättivät kiinnostuksesi tai mitä jäit ihmettelemään? Oliko jotakin, mitä et ymmärtänyt?
Opetussuunnitelmaa lukiessani kiinnitin huomiota siihen, että historian opetuksessa korostetaan toiminnallisia ja elämyksellisiä työtapoja. Omana kouluaikanani historian opetus on ollut pääasiassa opettajajohtoista, ja tunneilla on kirjoitettu muistiinpanoja ja kuunneltu samalla opettajan puhetta. Mielestäni on hienoa, jos historian opetuksessa hyödynnetään nykyään myös muunlaisia opetustapoja. Historian tavoitteista kiinnostukseni herättivät tavoite T3 ”ohjata oppilasta havaitsemaan historiatiedon tulkinnallisuuden” ja tavoitteen T7 loppuosa ”auttaa oppilasta [--] ymmärtämään, miten samat muutokset ovat voineet tarkoittaa eri asioita eri ihmisille”. Mielestäni historian opetuksessa on tärkeää käsitellä myös sitä, että historian tapahtumat näyttäytyvät eri ihmisille hyvin eri tavoilla, ja joitain historian tapahtumia voidaan eri maissa tai kulttuureissa opettaa ja käsittää eri tavalla kuin Suomessa. Omilla historian tunneilla tällaisia asioita ei mielestäni ole käsitelty.
Mielestäni kaikki yhteiskuntaopin tavoitteet ovat hyvin tärkeitä. Erityisesti T8 ja T9 liittyvät konkreettisesti alakoululaisen arkielämään. Osa tavoitteista vaikutti kuitenkin melko laajoilta ottaen huomioon sen, että yhteiskuntaoppia ei vielä alakoulussa opiskella kovin paljoa.
Mieti, mitä historia ja yhteiskuntaoppi oppiaineina tarjoavat laaja-alaisen osaamisen osa-alueille.
Historia ja yhteiskuntaoppi oppiaineina liittyvät vahvasti myös laaja-alaisen osaamisen eri osa-alueisiin. Mielestäni L1 (Ajattelu ja oppimaan oppiminen) liittyy molempiin oppiaineisiin, sillä ne vaativat ajattelun taitoja ja asioiden pohtimista. Myös oppimaan oppimisen taitoja voidaan vahvistaa molemmissa oppiaineissa. Lisäksi L5 (Tieto- ja viestintäteknologinen osaaminen) voi linkittyä molempiin oppiaineisiin esimerkiksi tiedonhaun muodossa. L4 (Monilukutaito) liittyy esimerkiksi erilaisten historian tekstien lukemiseen ja niiden tulkitsemiseen. Mielestäni L3 (Itsestä huolehtiminen ja arjen taidot) sekä L7 (Osallistuminen, vaikuttaminen ja kestävän tulevaisuuden rakentaminen) liittyvät erityisesti yhteiskuntaoppiin.
Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia vastauksen lisäämiseksi.