Kansainvälisen toiminnan foorumi
Infotilaisuus Erasmus+ ja Nordplus -ohjelmista yleissivistävälle koulutukselle 30.10.2025 Teamsissä
XVII Yleissivistävän koulutuksen ja varhaiskasvatuksen kansainvälisyyspäivät 6. - 7.11.2025 Seinäjoki
ERASMUS+ TCA yleissivistävän koulutuksen avoinna olevat tapahtumat
Erasmus+ TCA yleissivistävän koulutuksen avoinna olevat tapahtumat | Opetushallitus
Nordplus-käsikirja 2025
Erasmus+ -ohjelman vaikuttavuuskäsikirja
Suuntaviivoja kansainvälistymiseen - kansainvälistymisen hyödyt
Opetushallituksessa valmisteltiin vuonna 2023 ja 2024 Suuntaviivoja kansainvälistymiseen - kartoitus. Sen pohjalta luotiin argumenttipankki kansainvälistymisen merkityksestä, askeleet kansainvälistymisen edistämiseen ja Suuntaviivoja kansainvälistymiseen -katsaus.
Euroopan komissio on julkaissut Erasmus+ -ohjelman vuoden 2025 hakuajat ja ohjelmaoppaan
Hakuajat
Oppimiseen liittyvien liikkuvuuksien hakuajat päättyvät 19. helmikuuta 2025 klo 13.00 Suomen aikaa:
- Lyhytkestoiset liikkuvuushankkeet (KA122) oppilaiden, opiskelijoiden ja henkilöstön oppimiseen liittyvä hanketyyppi. Tämä on hyvä valinta kansainvälistä toimintaa aloittaville organisaatioille tai niille, jotka hakevat rahoitusta muutamille liikkuvuuksille.
- Akkreditoitujen organisaatioiden ja konsortioiden rahoitushaku (KA121) oppimiseen liittyviin liikkuvuuksiin.
Erasmus+ akkreditoinnin hakuaika päättyy 1. lokakuuta 2025 klo 13.00 Suomen aikaa.
- Liikkuvuustoiminnoissa akkreditointi mahdollistaa organisaation tai konsortion (KA120) siirtymisen yksittäisistä hankkeista laatuvarmistettuun oppimiseen liittyvien liikkuvuuksien rahoitukseen, joka on voimassa vuoteen 2027 saakka.
Yhteistyöhankkeiden hakuajat päättyvät 5. maaliskuuta 2025 klo 13.00 Suomen aikaa:
- Kumppanuushankkeet (KA220): esimerkiksi päiväkodit, koulut, lukiot ja muut organisaatiot kehittävät koulutusta yhdessä kansainvälisten kumppaneiden kanssa.
- Pienimuotoiset kumppanuushankkeet (KA210): suunnattu erityisesti eurooppalaista yhteistyötä aloitteleville organisaatioille.
Huomaathan, että Pienimuotoisten kumppanuushankkeiden (KA210) ja Lyhytkestoisten liikkuvuushankkeiden (KA122) syksyn hakua ei järjestetä vuonna 2025.
EACEA-virastosta ( Bryssel) haettavat:
- Jean Monnet -toimintojen hakuaika päättyy 12. helmikuuta 2025 klo 18.00 Suomen aikaa (CET 17.00). Yleissivistävän koulutuksen toimijat voivat hakea:
- ”Opi EU:sta -toiminnot”
- Jean Monnet -opettajankoulutus
- Jean Monnet -verkostot
- Erasmus+ Teacher Academies -toiminnon hakuaika päättyy 26. maaliskuuta 2025 klo 18.00 Suomen aikaa (CET 17.00). Erasmus Teacher Academies tukee opettajankoulutuksen kehittämistä eurooppalaisessa yhteistyössä.
Hakuohjeet ja neuvonta
Erasmus+ -ohjelman ohjelmaopas on saatavilla Euroopan komission verkkosivuilta:
Ohjeita hakemiseen on Erasmus+ -ohjelmaoppaassa sekä verkkosivuillamme oph.fi/erasmusyleissivistavalle.
Järjestämme hakuneuvontaa eri toiminnoista. Kaikkien hakuneuvontatilaisuuksien ajankohdat ovat osoitteessa oph.fi/kvpalvelutkouluille. Yhteystietomme löydät verkkosivuiltamme, jos haluat olla yhteydessä suoraan meihin.
Kutsu kansainvälinen vaihto-opiskelija, tutkinto-opiskelija tai vapaaehtoinen vierailulle kouluusi
Erasmus kouluissa -ohjelman kautta voit kutsua kansainvälisen vaihto-opiskelijan, tutkinto-opiskelijan tai vapaaehtoisen vierailulle kouluusi tai päiväkotiisi. Vierailujen kesto voi olla muutamasta tunnista yhteen tai useampaan päivään.
Voitte sopia yhdessä vierailijan kanssa vierailun ajankohdasta ja toteuttamistavasta. Vierailijat voivat esimerkiksi- osallistua kielten ja muiden oppiaineiden opetukseen
- osallistua teemapäivien ohjelmaan
- kertoa kotimaastaan ja kulttuuristaan
Lähes 200 kansainvälistä vaihto- ja tutkinto-opiskelijaa ympäri Suomen on rekisteröitynyt Matching Machine -alustalle tämän vuoden alusta, ja odottaa innokkaasti pääsevänsä vierailemaan suomalaisessa koulussa.
Lue lisää Erasmus kouluissa -ohjelman mahdollisuuksista, rekisteröidy Matching Machine -alustalle, etsi vierailija kouluusi ja sovi vierailusta: https://www.oph.fi/fi/ohjelmat/erasmus-kouluissa
Kutsu yhdysvaltalainen vierailija oppitunnillesi
Fulbright Speaker -ohjelman avulla voit kutsua yhdysvaltalaisen Fulbright-stipendiaatin koulullesi kansainvälistämään oppituntia ja kertomaan yhdysvaltalaisesta kulttuurista, kouluelämästä, tai muusta kiinnostavasta aiheesta. Lue lisää täältä: www.fulbright.fi/speaker-program
Tietosuoja projekteissa (eTwinning)
-> Tietosuoja projekteissa
Käytössäsi on uusi työkalu, European School Education Platform
Voit etsiä hankkeenne tavoitteisiin sopivia kursseja, kohdekouluja ja kumppaneita eri väylien kautta. Voit nyt etsiä eri oppiaineiden kursseja ja koulutuksia myös uudesta European School Education Platform -kurssiluettelosta. Voit etsiä sieltä myös kohdekouluja selaamalla ilmoitettuja kouluja ja päiväkoteja tai voit ilmoittaa omasta kiinnostuksestasi vastaanottaa vaikka job shadowing -opettajan. Voit myös etsiä kumppaneita erilaisiin hankkeisiin.
- Etsi kursseja: https://school-education.ec.europa.eu/en/professional-development/courses
- Huomaathan, että Euroopan komissio ei takaa luettelossa ilmoitettujen kurssien laatua. Laadun tarkistatte aina itse. Kurssiluettelo on tehty helpottamaan kansainvälisten kurssien löytymistä.
- Lue lisää kurssien laatuvaatimuksista https://erasmus-plus.ec.europa.eu/resources-and-tools/quality-standards-key-action-1
- Etsi kumppaneita: https://school-education.ec.europa.eu/en/networking/partner-finding
Erasmus+ -akkreditoinnin hyviä käytäntöjä koottiin nyt yhteen – selvitys auttaa organisaatioita hakuprosessissa
Opetushallitus teetti selvityksen, jossa tarkastellaan yleissivistävän ja aikuiskoulutuksen organisaatioiden ja konsortioiden Erasmus+ -suunnitelmien hyviä käytäntöjä. Aineistona käytettiin hakukierrosten 2020 ja 2021 akkreditointihakemuksia ja niistä tehtyjä arviointeja.
Selvityksen tarkoituksena on tukea akkreditoinnin hakemista suunnittelevia organisaatioita hakuprosessissa sekä helpottaa jo akkreditoituja organisaatioita heidän oman toimintansa arvioinnissa ja kehittämisessä.
Akkreditoinnin saaneiden organisaatioiden ja konsortioiden Erasmus+ -suunnitelmien hyviin käytäntöihin lukeutuu selvityksen mukaan muun muassa se, että toiminnan tavoitteet ovat realistisia ja toimet niiden saavuttamiseksi on kuvattu konkreettisesti.
Lue uutinen selvityksestä: https://www.oph.fi/fi/uutiset/2023/erasmus-akkreditoinnin-hyvia-kaytantoja-koottiin-nyt-yhteen-selvitys-auttaa
Tutustu selvitykseen: https://www.oph.fi/fi/ohjelmat/erasmus-akkreditoinnin-hyvat-kaytannot-selvitys
Hyvän ja vaikuttavan kansainvälisen hankkeen suunnittelu
Lisätietoja (tallenne) OPH:n sivulla: Hyvän ja vaikuttavan kansainvälisen hankkeen suunnittelu | Opetushallitus (oph.fi)
Erasmus+ ja muita kansainvälistymisen mahdollisuuksia
Opetushallituksen palvelut yleissivistävän koulutuksen kansainvälistymiseen
Erasmus+ -ohjelma 2021 - 2027
EU Login, OID ja PIC: näin rekisteröidyt Erasmus+ -ohjelman osallistujaksi | Opetushallitus (oph.fi)
Kutsu kansainvälinen vierailija kouluusi!
Opettajat voivat saada Erasmus kouluissa -ohjelman kautta uutta sisältöä oppitunneille. Oppilaat ja opiskelijat pääsevät käyttämään vierasta kieltä aidossa vuorovaikutustilanteessa. Lisäksi oppilaat saavat kansainvälisiä kokemuksia omassa koulussaan, ja vierailijat pääsevät tutustumaan koulusi arkeen. Kouluille ohjelmaan osallistuminen on maksutonta. Vierailijoille korvataan vierailun mahdolliset matkakustannukset.