Haapajärven painopisteet
Haapajärvellä voidaan huomioida oman uskonnon juhlapyhät ainerajat ylittävinä oppimiskokonaisuuksina. Oppimiskokonaisuus voi koostua mm. uskonnon, musiikin, kuvataiteen, äidinkielen ja liikunnan sisällöistä. Oppimiskokonaisuus voi olla esimerkiksi joulujuhla tai muuhun uskonnolliseen juhlapyhään liittyvä projekti, jossa toteutuvat suunnittelu, toteutus ja arviointi.
Mahdollisuus tehdä oppimiskokonaisuus, jossa yhdistyvät mm. uskonto, historia, kuvataide ja musiikki vuorovaikutuksessa oman kotiseurakunnan kanssa.
Painopistealueet:
Vuosiluokilla 3-4 tutustutaan Raamattuun kirjana ja opetellaan sen käyttöä (S1). Opetellaan kymmenen käskyä, kultainen sääntö ja Isä meidän –rukous (S3). Perehdytään Jeesuksen elämään ja opetuksiin (S1).
Vuosiluokilla 5-6 tutustutaan Martin Lutheriin ja Mikael Agricolaan (S1)sekä perehdytään maailmanuskontoihin ja herätysliikkeisiin (S2).