Tarina: kissan seikkailut

Eskarilainen askarteli kissan. Kissa lähti bussimatkalle.

Kissa meni kahvilaan ja söi siellä kokismehujään joka maistui kalalta. Tarjoilija kaatui rappusissa ja kaikki tarjoilut lensivät portaista alas. Kissa suuttui!

Tarjoilija kun kaatui niin häntä sattui ja hän rupesi itkemään. Sitten hän nousi. Hän yritti tarttua banaaniin mutta liukastui kuoreen. Kissantassun jäljet jäi lattiaan ja hän koitti siivota ne rätillä. Sitten hän näki kissan ja kissa lähti pakoon.

Tarjoilija yritti soittaa puhelimella, mutta se oli rikki. Tarjoilija lähetti postia eskarilaiselle ja kertoi, että kissa on karannut. Kissan tassuihin oli jäänyt taika-ainetta millä jäljittää karannut kissa.

Eskarilainen lähti etsimään kissaa ja huomasi taivaalla kuumailmapallon. Kissa oli kuumailmapallossa. Eskarilainen houkutteli kissan syömään. Eskarilainen heräsi ja se oli vain unta. Eskarilainen jatkoi piirtämistä.

Sen pituinen se.