Verksamhetsåret 2025-2026
God Jul!💖





Den 10.12.25 firade vi Stora Björnens julfest. Det var glädjande att märka hur många som hade kunnat delta till vår gemensamma stund. Stämningen var hjärtlig och tog så med sig, att fotograferingen blev knapp.
Barnen framförde julsånger för sina närstående och vad modigt de framträdde!💖
I programmet ingick dessutom pyssel av pepparkakor försedda med barnens egna bilder, där även de närstående deltog aktivt.

Pysslet föll barnen i smaken och vi fortsatte med det ännu senare genom att dekorera nya julpepparkakor.

Barnen hade klara idéer om hur de ville genomföra sina pepparkakor och de tog genast tag i det och körde på utan att övertänka det mer!









Under veckan dokumenterade vi också barnens Lucia-framträdande, där hela gruppen ville vara med entusiastiskt.
Vi kan med glädje konstatera att höstterminen har gått i gott samarbete och tankeutbytet och bemötandet med vårdnadshavarna har varit öppet och naturligt.
Tack för den gångna verksamhetsåret och vi önskar er alla en lugn och stämningsfull jultid!🌟🎀
hälsar Stora Björnens gäng

"Vi är alla sammankopplade i i livets stora cirkel."
-Mufasa, Lejonkungen-
I en av luckorna i julkalendern…
Tipp tapp tipp tapp!
1 december
Svenska dagen 6.11
Maskerad disco 30.10.2025
Vi rör på oss!
Vecka 39: Samhörighet och delad glädje
Vecka 39 var full av aktivitet på Stora Björnen. Som bärande tema hade vi starkt tidlösa ämnen såsom vänskap och samhörighet, delad glädje, emotionella färdigheter, böckernas värld och fantasi. Upplevelser som delas tillsammans för oss närmare varandra och ökar fantasin, självuttryck befriar och ökar välbefinnandet.












Vi läste boken Regnbågsfisken och den stora valen av Marcus Pfister. Boken är en berättelse om vad rädsla kan ställa till med - och om att våga prata med varandra och göra allt bra igen. Vi reflekterade över hur utanförskap kan kännas. Vi är alla olika men likvärdiga.
Barnen fick pyssla sina egna regnbågsfiskar.
Vi hade en interaktiv musikstund med bildstöd och rörelse, vi övade flera nya sånger, gemensamt upplevd glädje medför positiva känslor och empati.


Vi reflekterade med hjälp av "Pikis vänskapskort" av Kirkkopelto/Haapsalo över hur en god vän är, hur det känns när någon tröstar eller hur det är skillnad mellan att skratta med någon än till någon.
Den interaktiva sagan "Rädda Osis" av Maria Löfgren lärde också ut vänskapsfärdigheter. Vi hjälpte det lilla skogsdjuret att komma hem till sitt bo genom att hålla björnens öron så att den inte vaknar och gömde Osis under händerna tills ugglan flög vidare.
Vi strävar efter att skapa en positiv stämning och grupp där barnen upplever att de blir hörda och uppskattade som sig själva.



I vilan hade vi en avslappningsövning med rymdtema i stjärnhimmelprojektorns sken. Detta var barnen mycket imponerade över.


Vi läste om "Världens blygaste igelkott" av Chandani Karnik och bekantade oss med "Mollis känslokort" av Kirkkopelto/ Haapsalo som stöder barnens känslofärdigheter, förmåga att lugna sig och interaktionsfärdigheter samt självmedkänsla.
Vi läste också den interaktiva sagan "Molli får kvällsfnatt" av Katri Kirkkopelto där vi hjälpte det lilla gröna krypet att natta Molli och Sisu genom att skaka och tippa boken samt kittla och klappa Sisu och Molli.


Bland barnens favoriter har länge funnits Paw Patrol. Vi väckte sagan till liv genom att leta efter hundar i Stora Björnens utrymmen. Barnens entusiasm var smittsam när de började lösa mysteriet med de försvunna hundarna. Barnen samarbetade fint.


I slutet av veckan fick varje barn ett diplom som en påminnelse om vilka fina vänner de är och värdefulla just sådana som de är.
"Inget jobb är för stort, ingen valp är för liten!" Paw Patrol
Efter veckan berättade ett barn att hen kommer att sakna till dagis under veckosluten, annan gick och sova med styrkediplomen.
Vilka hjärtevärmande feedback💜
Vår önsketräd börjar grönska!😍🌿



Stora Björnens eget skåpbibliotek öppnar sina dörrar!📚🐻











