Salon kansalaisopiston laulukurssit siivittivät Tiitu Leppäsen Tangosenioriksi
Salon kansalaisopiston laulukurssit siivittivät Tiitu Leppäsen Tangosenioriksi
Salon kansalaisopistossa laulua harrastava Tiitu Leppänen voitti Tangoseniori-laulukilpailun 65+-sarjan heinäkuussa. Kilpailu on osa Seinäjoen Tangomarkkinoiden ohjelmaa, ja se tarjoaa varttuneemmille laulajille foorumin, jossa voi esittää osaamistaan ja edistää laulajan uraa.
-Kilpailuesitykset laulettiin semifinaaleista alkaen orkesterin kanssa. Voitto on ihan laulukurssien ansiota, Leppänen arvioi. Hän aloitti eläköidyttyään lauluharrastuksen Pekka Laakson kursseilla Salon kansalaisopistossa ystävänsä ehdotuksesta vuonna 2016. Sitä ennen hän ei ollut laulamista treenannut. Tällä hetkellä hän käy kolmella laulukurssilla: Laula säestäjän kanssa, Yksilöopetus ja Karaokelaulun ryhmäkurssi.
Monipuolista osaamistaan Leppänen pääsee hyödyntämään esiintyessään esimerkiksi tansseissa ja muissa tapahtumissa. Tangon lisäksi hän esittää ainakin valssia, humppaa, foxia ja rumbaa.
-Tällä hetkellä keskityn laulamaan Teatteri Provinssin musikaalinäytelmässä The Sound of Music, hän kertoo. Musikaaliesiintyjänä Leppänen pääsi aloittamaan viitisen vuotta sitten hieman yllättäen; teatteri Provinssista pyydettiin häntä mukaan sen jälkeen, kun hänen lauluaan oli soitettu Järviradiossa.
Leppänen on menestynyt laulukilpailuissa myös ennen viime kesää. Loistava Laulaja -kisan voitettuaan hän sai myös levyttää tupla CD:n, joka ilmestyi itsenäisyyspäivänä 2024.
Tärkeintä harrastuksessa ei kuitenkaan ole voitto tai julkaisut vaan antoisa tekeminen.
-Olen tavannut ihania samanhenkisiä ihmisiä ympäri Suomea. Suosittelen lämpimästi kokeilemaan uusia harrastuksia, Leppänen summaa.
Julkaistu uutiskirjeessä lokakuu 2025

Kuva Tangoseniori kilpailun +65 sarjan palkintojen jaosta.

Tiitu Leppänen opistolla treenaamassa musiikinopettaja Eetu Sadeharjun säestykseen. (kuva Mirelle Aalto)