Joulu

Tavoitteet

  • Osaan toivottaa hyvää joulua: T1 T2 T3 T4 T T8 T9 T10 

  • Olen tutustunut eri kulttuureiden jouluperinteisiin: T1 T2 T3 
  • Laaja-alaisen osaamisen alueet: L1, L2, L3, L4, L6, L7

Objectives:
  • Can recognise everyday, familiar words/signs, provided they are delivered clearly and slowly in a clearly defined, familiar everyday context.
  • Can understand short, simple instructions for actions such as “Stop”, “Close the door”, etc., provided they are delivered slowly face-to-face, accompanied by pictures or manual gestures and repeated if necessary.
  • Can deduce the meaning of a word/sign from an accompanying picture or icon.
  • Can understand and use basic, formulaic expressions such as “Yes”, “No”, “Excuse me”, “Please”, “Thank you”, “No thank you”, “Sorry”.
  • Can recognise simple greetings.
  • Can post simple online greetings, using basic formulaic expressions and emoticons.

1. oppitunti

Uuden kieliaineksen syöttäminen: comprehension + input 

  • Harjoitellaan super simple songs-up on the housetop laulu 
  • Käydään läpi joulusanastoa kuvakorttien avulla 
  • I spy with my little eye-leikki: joulukuvat on laitettu seinälle, opella on omat kuvakortit. Opettaja kertoo minkä jouluhahmon hän näkee I spy with my little eye.. ja oppilaiden on suunnistettava oikean kuvan luo. Opettaja auttaa kuvatuella. Kuvan luona toistetaan vielä yhdessä kuvan sana. 
  • Kynätehtävä: Oppilaat saavat valita ja liimata vihkoonsa yhden jouluaiheisen värityskuvan. Opettajan luo tullessaan hän sanoo englanniksi minkä kuvan haluaa. Ope auttaa. 
  • Salasanana jokin joulusana 

2. oppitunti

Kielen käyttöönotto: input+output 

  • Aloitetaan tutulla laululla super simple songs-up on the housetop  
  • Aktiviteetti: Kerrataan joulusanat. Sitten kuvakortit levitetään ympäri luokkaa (kortteja saa olla reilusti), ja oppilaat laitetaan pareittain jonoon. Pari kerrallaan saa opettajalta joulusanan, jota he lähtevät toistamaan ja samalla etsimään luokasta. Kun se löytyy, he tuovat kuvan opelle ja sanovat kuvan sanan englanniksi. He saavat uuden sanan. 
  • Käydään yhdessä korttien avulla läpi jouluperinteitä 
  • Kynätehtävä:Väritetään uusi opittu joulusana 
  • Salasanana jokin joulusana  

 

 

3. oppitunti

Kieli osana konteksteja: output 

  • Aloitetaan tutulla laululla super simple songs-up on the housetop  
  • Aktiviteetti: Luetaan joulusatu ja nimetään sadun hahmoja/kuvia englanniksi(kuvakirjat toimivat tässä parhaiten), voidaan myös katsoa tuttu joulusatu englanniksi (esimerkiksi pinkfong-käyttäjä youtubesta) ja käydä sadun avulla läpi opeteltuja joulusanoja. 
  •  Muistipeliä joulusanoilla. Jokaiselle jaetaan joulukuva, ja varmistetaan, että oppilas tietää sanan. Oppilaat järjestäytyvät luokkaan, ja etsijäpari lähtee liikkeelle. Pari käy kysymässä oppilailta ”What’s your card?” ja yrittää näin etsiä pareja. Löydetyt parit pääsevät istumaan.  
  • Kynätehtävä:Väritetään jokin opittu joulusana 
  • Salasanana joulusana 

4. oppitunti

Muistin syventäminen ja sanavaraston kasvattaminen: output+ integration

  • Virittäytyminen: Ope on saanut joulukortin. Kortin teksti on englanniksi. Mietitään yhdessä mitähän viesti tarkoittaa ja keneltä se on. Opettaja voi askarrella kortin itse, ja kirjoittaa taakse esimerkiksi jouluterveiset Joulupukilta. Samalla opitaan mitä viestistä löytyvät sanat To, From, Dear jne tarkoittavat.
  • Askarrellaan joulukortit ja opetellaan toivottamaan hyvää joulua eri tavoin. 
  • Opettaja voi tarjota valmiita värityskuvia, joista oppilas valitsee ja kertoo valintansa opelle englanniksi. Myös toivotuksia saa värityskuvina. Vaihtoehtoisesti oppilas piirtää itse. Korttiin kirjoitetaan To ja kenelle se on, From ja keneltä se on.
  • Kun kortti on valmis, oppilas kertoo opelle mitä kortin kuva esittää : This is Santa. Sekä kertoo, minkä toivotuksen on sinne valinnut : Happy holidays! 
  • Kortit voidaan viedä naapuriluokkaan, tai kummioppilaille, tai jakaa ihan luokan kesken. Kortteja jaettaessa toivotetaan hyvää joulua englanniksi.
  • SalasananaMerry Christmas” tai muu opeteltu toivotus 

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä