Sairaalakoulu

Tervetuloa Kukkulan koulun sivuille!

Kukkulan koulu on sairaalakoulu ja yksi Jyväskylän kaupungin kouluista. Koulun palveluita tarjotaan Keski-Suomen sairaanhoitopiirin alueella. Kukkulan koulussa järjestetään pedagogista kuntoutusta sekä ohjataan ja konsultoidaan koulunkäyntiin liittyvissä kysymyksissä.

Sairaalaopetus on perusopetuslakiin perustuvaa toimintaa, jonka mukaisesti sairaalassa olevalle oppilaalle on aina järjestettävä opetusta siinä määrin kuin se hänen terveytensä ja muut olosuhteet huomioon ottaen on mahdollista. Sairaalaopetus on aina myös erityisopetusta. Oppilaan sairaalaopetuksen paikka määräytyy erikoissairaanhoidon potilasalueen mukaisesti, ja tämän vuoksi Kukkulan koulu palvelee kaikkia Keski-Suomen sairaanhoitopiirin alueelta tulevien kuntien ja koulujen oppilaita.

Sairaalan sijaintikunta on velvollinen järjestämään sairaalassa potilaana olevalle oppilaalle opetusta siinä määrin kuin se hänen terveytensä huomioon ottaen on mahdollista. Hoidosta vastaavan sairaalan sijaintikunta on velvollinen järjestämään myös muulle erikoissairaanhoidossa olevalle oppivelvolliselle oppilaalle opetusta ja tukea siinä määrin kuin se hänen terveytensä, pedagogiset erityistarpeensa ja erikoissairaanhoidon hoidolliset ja kuntoutukselliset toimenpiteet huomioon ottaen on perusteltua, jos opetuksen järjestäminen muutoin ei ole tämän tai muun lain mukaisista tukitoimista huolimatta oppilaan edun mukaista. (PoL 4 a §)

Opetus järjestetään oppilaiden ikäkauden ja edellytysten mukaisesti ja siten, että se edistää oppilaiden tervettä kasvua ja kehitystä. (PoL 3 §, 2 mom)

Ajankohtaista


Rehtori Maija Juoperi on aloittanut työt 2.8.21 ja muu henkilökunta saapuu töihin 9.8.21.
Uusi lukuvuosi starttaa oppilailla keskiviikkona 11.8.2021

Tässä ovat lukuvuoden 2021-2022 kouluajat:
Koulujen_loma_ajat_2021_2022_Liite_TAJ§78_2020.xlsx

Mukavaa aloitella uutta lukuvuotta 2021-2022.

t. Kukkulan koulun väki

PUHELINNUMEROISSAMME MUUTOS!

Numeroistamme ovat poistuneet sekä 014-alkuiset että kaupungin sisäiset lyhytvalintanumerot.
Yhteystiedoista löydät käytössä olevat puhelinnumerot.

Kukkulan koulun konsultaatiotiedote lukuvuosi 2021-2022

​Kukkulan koulun konsultaatiota hoitavat:

Luokat 1.-5.:
  • Minna Böhm / 050 3119004 / konsultaatio pääsääntöisesti Jyväskylässä
  • Mari Kuopio / 050 3680355 / konsultaatio myös KSSHP:n kunnissa
Luokat 6.-9.:
  • Mervi Kultalahti / 050 3022967 / konsultaatio pääsääntöisesti Jyväskylässä
  • Nea Porsanger-Rintala / 050 4105884 / konsultaatio myös KSSHP:n kunnissa

Konsultoivilla erityisopettajilla on käytössä lukuvuonna 2021-2022 yhteiset soittoajat, (muuna aikana sovi soittoaika sähköpostitse):

MA klo 11.00-12.00
KE klo 11.00-12.00
PE klo 9.00-10.00

Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@jyvaskyla.fi

Kukkulan koulun konsultaation esittelydiat 21-22
Kukkulan koulun konsultaatio diat 21-22.pptx

Konsultaatioesite 21-22.pdf

Ohje Kukkulan konsultaatioon lv 21-22.docx

Konsultaatiokäynti ennakkotietolomake ELO21.docx

Tapahtumakalenteri

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko39

27 September 2021 Thursday
28 September 2021 Thursday
29 September 2021 Thursday
30 September 2021 Thursday
1 October 2021 Thursday
2 October 2021 Thursday
3 October 2021 Thursday

Viikko40

4 October 2021 Thursday
5 October 2021 Thursday
6 October 2021 Thursday
7 October 2021 Thursday
8 October 2021 Thursday
9 October 2021 Thursday
10 October 2021 Thursday

Viikko41

11 October 2021 Thursday
12 October 2021 Thursday
13 October 2021 Thursday
14 October 2021 Thursday
15 October 2021 Thursday
16 October 2021 Thursday
17 October 2021 Thursday

Viikko42

18 October 2021 Thursday
19 October 2021 Thursday
20 October 2021 Thursday
21 October 2021 Thursday
22 October 2021 Thursday
23 October 2021 Thursday
24 October 2021 Thursday

Viikko43

25 October 2021 Thursday
26 October 2021 Thursday
27 October 2021 Thursday
28 October 2021 Thursday
29 October 2021 Thursday
30 October 2021 Thursday
31 October 2021 Thursday
Ilmoittautuminen

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä