Sairaalakoulu

Tervetuloa Kukkulan koulun sivuille!

Kukkulan koulu on sairaalakoulu ja yksi Jyväskylän kaupungin kouluista. Koulun palveluita tarjotaan Keski-Suomen sairaanhoitopiirin alueella. Kukkulan koulussa järjestetään pedagogista kuntoutusta sekä ohjataan ja konsultoidaan koulunkäyntiin liittyvissä kysymyksissä.

Sairaalaopetus on perusopetuslakiin perustuvaa toimintaa, jonka mukaisesti sairaalassa olevalle oppilaalle on aina järjestettävä opetusta siinä määrin kuin se hänen terveytensä ja muut olosuhteet huomioon ottaen on mahdollista. Sairaalaopetus on aina myös erityisopetusta. Oppilaan sairaalaopetuksen paikka määräytyy erikoissairaanhoidon potilasalueen mukaisesti, ja tämän vuoksi Kukkulan koulu palvelee kaikkia Keski-Suomen sairaanhoitopiirin alueelta tulevien kuntien ja koulujen oppilaita.

Sairaalan sijaintikunta on velvollinen järjestämään sairaalassa potilaana olevalle oppilaalle opetusta siinä määrin kuin se hänen terveytensä huomioon ottaen on mahdollista. Hoidosta vastaavan sairaalan sijaintikunta on velvollinen järjestämään myös muulle erikoissairaanhoidossa olevalle oppivelvolliselle oppilaalle opetusta ja tukea siinä määrin kuin se hänen terveytensä, pedagogiset erityistarpeensa ja erikoissairaanhoidon hoidolliset ja kuntoutukselliset toimenpiteet huomioon ottaen on perusteltua, jos opetuksen järjestäminen muutoin ei ole tämän tai muun lain mukaisista tukitoimista huolimatta oppilaan edun mukaista. (PoL 4 a §)

Opetus järjestetään oppilaiden ikäkauden ja edellytysten mukaisesti ja siten, että se edistää oppilaiden tervettä kasvua ja kehitystä. (PoL 3 §, 2 mom)

Kukkulan koulun konsultaatiotiedotteet keväällä 2021

​Kukkulan koulun konsultaatiota hoitavat:

Mari Kuopio luokat 1.- 5. p. (014) 2664782, tekstiviestit 050 3680355

Nea Porsanger-Rintala luokat 6.- 9. p. (014) 2668811, tekstiviestit 050 4105884

Maija Juoperi luokat 1. - 9. p. (014) 2664785, tekstiviestit 0505714498


Keväälle 2021 on otettu käyttöön konsultoivien erityisopettajien soittoajat, jotta opettajien tavoittaminen olisi helpompaa. Jos et tavoita konsultoivaa opettajaa soittamalla, laita yhteydenottopyyntö s.postitse tai tekstiviestillä kyseiselle opettajalle. 

Soittoajat

Mari Kuopio
  • maanantaisin klo 10.45-11.45
  • perjantaisin klo 12.30-13.30

Nea Porsanger-Rintala
  • maanantaisin klo 10.45-11.45
  • keskiviikkoisin klo 10.30-11.30
  • perjantaisin klo 12.30-13.30


Ohjeistus Kukkulan konsultaatioon.docx

Konsultaatiokäynti ennakkotietolomake syys20.docx

Tapahtumakalenteri

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko13

29 March 2021 Thursday
30 March 2021 Thursday
31 March 2021 Thursday
1 April 2021 Thursday
2 April 2021 Thursday
3 April 2021 Thursday
4 April 2021 Thursday

Viikko14

5 April 2021 Thursday
6 April 2021 Thursday
7 April 2021 Thursday
8 April 2021 Thursday
9 April 2021 Thursday
10 April 2021 Thursday
11 April 2021 Thursday

Viikko15

12 April 2021 Thursday
13 April 2021 Thursday
14 April 2021 Thursday
15 April 2021 Thursday
16 April 2021 Thursday
17 April 2021 Thursday
18 April 2021 Thursday

Viikko16

19 April 2021 Thursday
20 April 2021 Thursday
21 April 2021 Thursday
22 April 2021 Thursday
23 April 2021 Thursday
24 April 2021 Thursday
25 April 2021 Thursday

Viikko17

26 April 2021 Thursday
27 April 2021 Thursday
28 April 2021 Thursday
29 April 2021 Thursday
30 April 2021 Thursday
1 May 2021 Thursday
2 May 2021 Thursday
Ilmoittautuminen

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä