Severiina Kinnunen

Kimo -22
Artikkelin lukeminen vahvistaa entisestään sitä tosiasiaa, mistä demoillakin on usein puhuttu. Suomessa historian opetuksen malli on hyvin vanhanaikainen ja uudistuksen tarpeessa. No, mehän sitä uudistusta voidaan viedä omalla toiminnallamme eteenpäin, kun joskus valmistumme ja aloitamme opettajauramme. 

On jotenkin hassua ajatella, miten vielä oman peruskouluni aikana on käytetty niin vahvasti opettajajohtoista opetusmallia, mistä artikkelissakin puhuttiin. Toisaalta maailma kehittyy niin mielettömällä nopeudella juuri nyt, että ajattelu tuppaa välillä tulemaan jäljessä. Ehkä olemme vain laiskoja näkemään tai katsomaan eri näkökulmia, koska kaikki on muutenkin niin epävarmaa. On helpompi tarrautua "totuuteen" ja pysyä siinä. 

Ajattelun taitojen kehitys, tutkiva oppiminen - siinäpä vasta parivaljakko! Vakuutuin siitä, että näihin kannattaisi panostaa historian, ja miksei muidenkin aineiden, opetuksessa. Eläytyminen ja toiminnallisuus ovat ilmeisesti avainasemassa niiden tavoittelussa. Tarkoitus on varmaan kehittää 'out of the box' -ajattelua. Sitä, että ei ole vain yhtä eikä ehkä kahtakaan totuutta, vaan se riippuu siitä kenen näkökulmasta asioita katsotaan. Historian tapahtumia ei voi tarkastella niin, että sulkee muun maailman siitä tietystä hetkestä pois. Jos kaikilta löytyisi tällaisia ajattelun taitoja, olisi maailma varmaan ylipäätään aika hyvä paikka elää ja olla!

Muutos on tietysti hidasta mutta Englannissakin on, jos ymmärsin oikein, ennen käytetty tätä samaa mallia mitä Suomessa ja he ovat onnistuneet muuttamaan sen, joten miksei mekin? Se vaatii opettajalta itseltään tietysti monenlaisia ajattelun taitoja ja ymmärrystä. Ehkä olennaisinta on se, että näkee maailman kokonaisuutena, jotta sitä tai yksittäisiä asioita osaa tarkastella "oikein" eli toisin sanoen suhteuttaa ja nähdä oikeassa kontekstissa.

Luennoitsija puhui myös siitä, että lapsia ei kiinnosta oppiminen. Jotenkin haluaisin uskoa, että tutkivalla oppimisella sekin olis korjattu. Kun saisi itse olla mukana, toimijana ja eläytymällä, niin asiat jäisivät myös paremmin mieleen? Opettajajohtoisessa opetuksessa on vaikea saada kosketuspintaa asioihin samalla tavalla, helposti vaan opettelee ulkoa. Tämä siis omaa kokemustani.

Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia vastauksen lisäämiseksi.