Matematiikka

KTKP3009 ainekohtainen osuus

Oppiaineen pedagogiikkaa käytännössä.

 

Tavoitteiden kuvaus
Opiskelija saa tukea ammatinvalinnalleen. Hän jäsentää omia käsityksiään koulun, opettajan ja luokan toiminnasta. Hän oppii havainnoimaan luokkayhteisön toimintaa, oppimisympäristöä ja oppilaiden moninaisuutta sekä opetuksen että oppimisen näkökulmista. Opiskelija kehittää opettajuuttaan ja asettaa itselleen kasvattajana ja opettajana kehittymisen tavoitteita

Sisältö:

Reflektoidaan omia opetus- ja oppimiskokemuksia sekä pohditaan oman tieteenalan opintojen ja kouluopetuksen suhdetta. Tutustutaan oman aineen keskeisiin pedagogisiin kysymyksiin ja saadaan omakohtaista kokemusta opetuksen suunnittelusta, toteutuksesta ja arvioinnista.


Suoritustapa:

Opintopiirityöskentelyä 15h, oppituntien ohjattua observointia 6 opetuskertaa (á 75 min) ja opiskelijan omaa opetusta vähintään 4 opetuskertaa, joista ainakin yksi on itsenäisesti pidettävä 75 min opetuskerta.

a) Aloitustilaisuus: esitellään opintojakson sisältö ja kerrotaan, mitä kurssin suorittamiseen kuuluu

b) Opintopiirit (opintopiireihin voi kuulua ennakkotehtäviä tai jälkitehtäviä)

1. Matematiikan pedagogiikka

a. Classroomin käyttö 

- observointien raportointi, opetustuokioiden suunnitelmien, ennakko- ja jälkitehtävien tallentaminen

b. Tutustuminen opetustilojen opetusteknologiaan

- dokumenttikamera, tietokoneet, älytaulu

c. Oppiaineen luonne opetuksessa

- asema opetussuunnitelmassa

- tuntisuunnitelma

- ajattelun kehittäminen

- opiskelutekniikka



2. Oppisisältöjen pedagoginen tarkastelu 

- ymmärtäminen

- laskutekniikka

- kirjainlaskennan problematiikkaa

- ymmärtämistä edistävä pedagogiikka

- esimerkiksi prosentit ja verrannollisuus


3. Perusopetuksen ja lukion oppimateriaalit

- oppikirjat

- opettajan materiaalit

- ipad matematiikan opetuksessa

- eriyttäminen: oppimisvaikeudet, lahjakkaat


c) Tuntien observointia  6 opetuskertaa, ohjeistus Classroomissa

- ryhmän kanssa sovitut teemat

- seuraa yhdellä oppitunnilla erilaisia oppijoita ja tavoitteellista toimintaa, mitä erityisopettaja tekee oppitunnilla

 

d) Opetustuokiot 4 kpl ja niihin liittyvät ohjaustilaisuudet sekä kuunneltavat pohja- ja jälkitunnit, vähintään yksi opetustuokio on pituudeltaan koko oppitunti

e) Päätöstilaisuus:

Oppituntien observointien purku
 - kuuntelupäiväkirjat valmiina Classroomissa 5 vrk ennen päätöstilaisuutta, lopussa tiivistelmä tärkeimmistä  
 havainnoista ja kommentoinnit

Loppuraporttien palautus etukäteen (viimeistään 5 vrk ennen) Classroomissa omaan palautuskansioon
Loppuraportissa (noin 3 sivua, tallennus Classroomiin) opiskelija kertoo
- huomioita opetustuokioiden pidosta
- millaisia tavoitteita on asettanut itselleen opettajana ja kasvattajana
- voi liittää portfolioon


Palautteenanto opintojaksosta

KTKP3009 ainekohtainen osuus

Oppiaineen pedagogiikkaa käytännössä.

 

Tavoitteiden kuvaus
Opiskelija saa tukea ammatinvalinnalleen. Hän jäsentää omia käsityksiään koulun, opettajan ja luokan toiminnasta. Hän oppii havainnoimaan luokkayhteisön toimintaa, oppimisympäristöä ja oppilaiden moninaisuutta sekä opetuksen että oppimisen näkökulmista. Opiskelija kehittää opettajuuttaan ja asettaa itselleen kasvattajana ja opettajana kehittymisen tavoitteita

 

Sisältö:

Reflektoidaan omia opetus- ja oppimiskokemuksia sekä pohditaan oman tieteenalan opintojen ja kouluopetuksen suhdetta. Tutustutaan oman aineen keskeisiin pedagogisiin kysymyksiin ja saadaan omakohtaista kokemusta opetuksen suunnittelusta, toteutuksesta ja arvioinnista.

Suoritustapa:

Opintopiirityöskentelyä 15h, oppituntien ohjattua observointia 6 opetuskertaa (á 75 min) ja opiskelijan omaa opetusta vähintään 4 opetuskertaa, joista ainakin yksi on itsenäisesti pidettävä 75 min opetuskerta.

a) Aloitustilaisuus: esitellään opintojakson sisältö ja kerrotaan, mitä kurssin suorittamiseen kuuluu

b) Opintopiirit (opintopiireihin voi kuulua ennakkotehtäviä tai jälkitehtäviä)

1. a. Moodlen käyttö ohjatussa harjoittelussa

- observointien raportointi, opetustuokioiden suunnitelmien, ennakko- ja jälkitehtävien tallentaminen

b. Tutustuminen opetustilojen opetusteknologiaan

- dokumenttikamera, tietokoneet, älytaulu

2. Oppiaineen luonne opetuksessa

- asema opetussuunnitelmassa

- tuntisuunnitelma

- ajattelun kehittämien

- opiskelutekniikka

- eriyttäminen: oppimisvaikeudet, lahjakkaat

3. Oppisisältöjen pedagoginen tarkastelu I

- ymmärtäminen

- laskutekniikka

- kirjainlaskennan problematiikkaa

4. Oppisisältöjen pedagoginen tarkastelu II

- ymmärtämistä edistävä pedagogiikka

- esimerkiksi prosentit ja verrannollisuus

5. Perusopetuksen oppimateriaalit

- oppikirjat

- opettajan materiaalit

c) Tuntien observointia  6 oppituntia seuraavista teemoista, ohjeistus Moodlessa

- ainepedagogin ohjauksessa luettu artikkeli, tutkimuskysymys

- erilaiset oppijat ja tavoitteellinen toiminta, 1 oppitunti erityisopetuksessa

 

d) Oppituntien observointien purku

- kuuntelupäiväkirjat valmiina Moodlessa 5 vrk ennen päätöstilaisuutta, lopussa tiivistelmä tärkeimmistä  
havainnoista ja kommentoinnit

- päätöstilaisuus integroituu opintojakson päätöstilaisuuteen

e) Opetustuokiot 4 kpl ja niihin liittyvät ohjaustilaisuudet sekä kuunneltavat pohja- ja jälkitunnit, vähintään yksi opetustuokio on pituudeltaan koko oppitunti

f) Päätöstilaisuus:

- palautteenanto opintojaksosta

- raporttien palautus etukäteen (viimeistään 5 vrk ennen) Moodleen omaan palautuskansioon

Raportissa (noin 3 sivua, tallennus Moodleen) opiskelija kertoo

- huomioita opetustuokioiden pidosta

- millaisia tavoitteita on asettanut itselleen opettajana ja kasvattajana

- voi liittää portfolioon

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä